Rönesans döneminin önemli ressamı, filozofu, mimarı ve mühendisi olan, çok yönlülüğüyle bizi kendisine hayran bırakan Leonardo Da Vinci hakkında sizi şaşırtacak ve daha fazla hayran bıraktıracak gerçekleri bir araya topladık. Şimdiden keyifli okumalar. 🙂

1- İlk Hayvan Hakları Savunucusuydu

Son günlerde yaşadığımız hayvan vahşetlerinden sonra bizi Da Vinci’ye hayran bırakacak bir özelliği ile başlamak istedim. Hayvan hakların konularının daha hiç ortaya çıkmadığı günlerde Leonardo Da Vinci hayvan haklarını savunuyordu. İtalya’da kafeste satılan kuşları satın alıp, onları özgürlüğüne kavuşturuyordu. Notlarında bu konu hakkında şöyle bir not bulunur:

İnsan, hayvanların şahıdır. Yabanilikte hiçbir hayvan insanın eline su dökemez. Hayvanları öldürerek yaşarız biz, birer mezarlığız biz.

Serge Bramly, Da Vinci hakkında “Leonardo hayvanları o kadar seviyordu ki vejeteryan oldu.” şeklinde hayvan sevgisini dile getirmiştir.

2- İnsan Anatomisi En Büyük Tutkusuydu

Sanata ilgisi olduğu kadar bilime de çok ilgisi vardı. İnsan anatomisine ayrı bir hayranlık duyan Da Vinci, derinlemesine araştırma yapabilmek için klisede bulunan kadavraları inceleme izni alır. Cesetler çabuk bozulduğundan hemen hızlı çizimler yapıp sonra da bunları temize çekiyordu.  Yaşamı boyunca 30’u insan olmak üzere 100’ü aşkın kadavrada yaptığı anatomi çalışmaları sonucunda 779 anatomik çizim gerçekleştirmiştir.

Anatomi çalışmalarında dikkat çekmemek için daha çok geceleri çalışan Da Vinci, ana rahmindeki bebeklerin resimlerini çizdiği dönemde, Papa’ya şikâyet edilmiş. Daha sonra şehri terk etmek durumunda kalmıştır. Bu çalışmaları ile rahimdeki bebeğin hiç bilinmeyen bilimsel çalışmalarını başlatmıştır.

Leonardo da Vinci'nin bilinmeyenleri

3- Yaptığı Çalışmalar Bir Çok Kişi Tarafından Kullanıldı

Yazdığı bir çok makale ve tasarım bilimin ilerlemesinde büyük katkılar sağlamıştır. Bill Gates, bu makalelerden birini 30 milyon dolara satın alarak Windows 95 işletim sistemi yazılımında kullanılmıştır. Neredeyse 500 yıl önce yapılan bir çalışma bilgisayar biliminde kullanılıyor. Gerçekten göz alıcı değil mi?

Paraşütçü Adrian Nicholas, Da Vinci’nin tasarlamış olduğu bir paraşütü kullanarak Güney Afrika’da bir atlayış gerçekleştirmiş ve başarıyla atlayışı tamamlamıştır.

4- Çok Yönlü Mimar ve Mühendisti

Bilime ve sanata olan tutkusu onu çok yönlü mimar ve mühendis haline getiriyordu. Günümüzdeki robotların ilk tasarım çizimlerini gerçekleştirmişti. Deniz altı, savaş teknolojileri, uzay araçları gibi bir çok çizimi mevcuttur. II. Beyazıd’a İstanbul Boğazı için sunduğu köprü tasarımı, Boğaziçi Köprüsü fikrinin ilk adımıdır. Ayrıca Da Vinci yaya ve taşıt trafiğini ayırmayı teklif eden ilk kişidir. Çizim konusunda oldukça başarılı olan Da Vinci, bir çok kaynağa göre pergel kullanmadan sadece bir hedeften düzgün bir çember çizebildiği söylenmektedir.

İnsan Tipinde Bir Robot Tasarlıyordu

5- Gökyüzüne Çok Hayrandı

Da Vinci hayatı boyunca gökyüzü ile yakından ilgilenmiştir. Hatta en büyük isteği uçmaktır fakat dileğini gerçekleştiremeden ölmüştür. Göğü fethetme düşüncesi onu kuşlar üzerinde araştırma yapmaya iter. Kuşların havada uçarken iki ayrı hareket çizgisi oluşturduklarını gözlemler. Uçak, paraşüt, helikopter ve kanat tasarımı hava alanında yaptığı tasarımlardan sadece bazılarıdır. Gökyüzünün neden mavi olduğunu ilk defa Da Vinci açıklamıştır. Ayrıca, Ay yüzeyinin tamamen sularla kaplı olduğu için parladığını iddia etmiş ve bu fikrinden hiç vazgeçmemiştir.

6- Bütün Çalışmalarını Not Ederdi

Yaptığı tüm çalışmalarını Codex adlı defterlerde toplardı. Bu defterlerdeki bilgilerin başkaları çözmemesi için şifreli, sağdan başlayarak ve tersten  yazardı. 6000’den fazla sayfa bulunan bu defterlerde çalışmaları dışında kişisel düşünceleri, market alışveriş listeleri, şakaları, ilham kaynakları, şöhret isteği ve kırgınlıkları da bulunuyordu.

Da Vinci solaktı ve solak olmak kilise tarafından bir uğursuzluk olarak görülüyordu. Hatta onu dinsiz bir sapık olarak halka kabul ettirilme çabası oluşsa da Leonardo Da Vinci her zaman bu tür kaygılardan uzak durmuştur. Ölümünden sonra yazdığı çalışmalarının büyük çoğunluğu hızla kayboldu. Geçen yüzyıllar boyunca sadece çok az kısmı toplanabildi.

#2

7- Kendi Uyku Sistemini Geliştirdi

Çok fazlı uyku olarak da bilinen Da Vinci Uykusu daha çok çalışabilmek için her 4 saatte bir 15 dakika boyunca uyuma periyotlarına dayanmaktadır. Böylelikle 24 saatin sadece 1,5 saatini uyuyarak geçirerek kendine daha çok vakit ayırmıştır.

8- Mona Lisa İki Yüzün Karışımıydı

Lisa del Gherardini ve eşcinsel bir birliktelik yaşadığı söylenen Gian Giacomo Caprotti da Oreno ismindeki ”Benim küçük şeytanım” dediği yardımcısının yüzlerini karıştırarak bir tablo yaptığı idda ediliyor. Bunun hatta eş cinselliğe olan bir vurgu olduğunu söyleyen Silvano Vincenti, Mona Lisa’nın gözlerinin birinde ”S” diğerinde ”L” harfi gördüğünü iddia ediyor.

Arkadaki görüntüyü dengesiz çizmiştir. Resimden kadın çıkarılıp iki kenar tersten yan yana getirildiğinde sürekli bir görüntü elde ediliyordu. Bu nedenle beyin bunu birleştirmeye çalışırken resimde bir animasyon etkisi yaratıyor. Bu da yüz civarında olduğundan gülümseyen ve gözün her tarafa çevrilebilir gibi görünmesi oluşuyor. Tabloda kadının sol gözü tarafına bakıldığında Ksantelezma hastası olduğu rahatça anlaşılabiliyor.

Mona Lisa

9- En Büyük Tablosu: Son Akşam Yemeği

Santa Maria delle Grazie Manastırı’nın yemekhanesinin duvarına  özel olarak Da Vinci tarafından çizilmiştir. Burada Hz. İsa ile ona ihanet eden havarinin yüzünün aynı olduğu söylenir. Resmin hikayesinden kısaca bahsetmek gerekirse, Leonardo Hz. İsa’nın yüzünü çizmek için birini çok model aramış, sonunda da bulmuştur. Ancak ona ihanet eden havariyi bir türlü bulamamıştır. O endişeyi ve telaşı aktarabileceği, para için dostunu hemen bırakabilecek karakterde birini bulmak için günler geçirir. Bir taraftan da saray resmi bitirmesi için sürekli baskı uygular.

Sonunda bir hapishanede birini görür. Adam içmiştir. Saçı sakalına karıştırmış. Bir örnek aldıktan sonra Da Vinci dikkatli bir şekilde baktığında bu kişinin Hz. İsa’nın yüzünü çizdiği adamı görür. Bu resmin acayip bir yönü de perspektif ustası olan Da Vinci’nin Yanlara açılan boşluklar ve geri plandaki pencereli yaptığı yapı odayı genişletmek için oluşturulmuştur. Bunun yanında Mecdelli Meryem kesilip Hz. İsa’nın yanına getirildiğinde hem bir renk uyumu oluyor hem de Hz. İsa’ya tamamen dayanmış vaziyette görünüyor.

10 – Aynı Zamanda Bir Müzisyendi

Ressam ve bilim insanı kimliğinin dışında aynı zamanda çok iyi lir çalan bir müzisyendi. Sanatla ilk kez müzik ile tanışmıştı. İlk kez Milano’ya geldiğinde ressam veya bilim insanı değil, bir müzisyendi.