Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor ve bu gelişmeler sonucu hayatımız belli bir ölçüde değişiyor. Bazen istemesek de değişim kaçınılmaz oluyor. Teknoloji bize değil biz teknolojiye ayak uydurmak zorunda kalıyoruz. Yüzyıllardır süregelen bu gelişmeler bu yıl da aynı şekilde etkisini gösterdi. Bugün sizlerle birlikte bu yıl teknoloji alanında hangi gelişmeler yaşanmış, ne gibi değişikler olmuş onları anlatacağım.

Bell Nexus – Uçan Taksi

ABD merkezli bir firma olan Bell, Nexus isimli dikey olarak iniş ve kalkış yapabilen ve beş kişiyi taşıyabilen hibrit elektrikli uçan taksinin tam ölçekli bir modelini ortaya koydu. Bu uçan taksi, havada hareket etmek ve dikey olarak kalkış ve iniş (VTOL) manevraları yapmak için altı adet devrilebilir kanallı fan kullanıyor. Bununla birlikte Nexus’un sahip olduğu hibrit tahrik sisteminin, tamamen elektrikli bir aktarma organına kıyasla daha büyük mesafelerin katedilmesine imkan tanıdığı söyleniyor.

Royole FlexPai – Katlanabilir Akıllı Telefon

Son birkaç yıldır “Katlanabilir akıllı telefonlar” ciddi ciddi konuşuluyordu. Samsung ve Huawei gibi önemli akıllı telefon üreticilerinin bu alanda ilk adımı atmaları beklenirken ilk hamle hiç bilinmedik bir şirketten geldi. The Verge’ün paylaştığı habere göre, Royole isimli şirket, “Dünyanın ilk katlanabilir akıllı telefonu” olarak lanse edilen Royole FlexPai’yi 2019’da tanıttı.

The Verge’ün belirttiğine göre, cihaz genişleştilmiş moddayken bir Android tablet gibi işlev görüyor, katlanmış haldeyken ise iki ayrı Android telefon haline dönüşüyor. Bu iki telefondan biri birincil olarak atanmış ve cihaz genişletilmiş moda geçtiğinde, içerik bütün ekrana yayılıyor. Telefonla ilgili en önemli sorun ise kalitesiz olması. Royole FlexPai’yi deneme fırsatı bulan The Verge editörü, ekranın ortasında bulunan renk şeritlerini, tuhaf loş alanları ve aşırı canlılığı fark ettiğini ifade ediyor.

Bunların yanı sıra telefonun yazılımının ve temel işleyişinin de iyi olmadığı belirtiliyor. Cihazı döndürdüğünüzde ya da katladığınızda/açtığınızda, tam anlamıyla allak bullak oluyor ve ne yapacağını şaşırıyor. The Verge editörü, tabletten telefon moduna geçerken birbirlerinin üstüne yığılmış ve widget’larla çakışan uygulamalar gördüğünü söylüyor. Bu arada Royole FlexPai’nin şu anda Çin’de 8.999 yuan fiyat etiketiyle satışa sunulduğunu da belirtelim.

Blade AR – Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Artırılmış gerçeklik teknolojisinden yararlanan bir gözlük geliştirmek için uzun süredir çalışan firmalardan biri de Vuzix. Blade AR isimli artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde yıllardır çalışan teknoloji şirketi, gözlüğün kullanıma hazır halini bu seneki CES‘te görücüye çıkardı. The Verge’ün paylaştığı habere göre, bu artırılmış gerçeklik gözlüğü, temel olarak Magic Leap One başlığında kullanılanla aynı tür bir ekran yansıtma tekniği olan ve dalga kılavuzu teknolojisi olarak bilinen bir teknolojiyi kullanıyor ve bu şekilde gözlüğün sağ camında minyatür bir ekran görüntüleniyor.

Bununla birlikte her ikisi de gerçek dünyayla etkileşimde olan ve kullanıcı tarafından gerçek zamanlı olarak değiştirilebilen sanal görüntüler oluşturan Magic Leap ya da Microsoft HoloLens gibi cihazların aksine, Blade tam teşekküllü bir artırılmış gerçeklik gözlüğü olmak yerine, daha çok telefonlar için bir aksesuar niteliğinde bir cihaz olarak tasarlanmıştır. Aslında Blade AR, temel olarak Google Glass’ın yaptığını yapıyor, ancak daha zengin bir görüş alanına sahip olan daha yüksek çözünürlüklü ve tam renkli ekran ile bunu gerçekleştiriyor ve de tasarımı bir güneş gözlüğüne yakın olduğu için kamuya açık yerlerde kullanım açısından Google Glass’tan daha uygun bir cihaz.

Vuzix, Blade AR’ın, insanların akıllı telefonlarını ceplerinden çıkarıp sosyal medya ve uygulamalar arasında kaybolmasını önleyerek akıllı saatlere benzer bir şekilde işlev göreceğini zannediyor. Bu arada şirket, artırılmış gerçeklik gözlüğünü kısa bir süre içerisinde 1000 dolar fiyat etiketiyle satışa sunmaya hazırlanıyor.

Numi 2.0 – Akıllı Klozet

CES 2019’da görücüye çıkan en ilginç ürünlerden biri, 146 yıllık sıhhi tesisat şirketi Kohler‘e ait olan akıllı klozet. Numi 2.0 isimli bu akıllı klozet, dahili surround hoparlörlere, ortam aydınlatmasına ve Amazon Alexa ses kontrollerine sahip. Kullanıcılar sesli komutları kullanarak müzik açabiliyor ve aydınlatmayı istedikleri gibi özelleştirebiliyorlar. Bununla birlikte ayrıca satılan Kohler’in PureWarmth isimli klozet oturağı, kullanıcının tercihine göre ısı yayabiliyor.

The Verge’ün bu akıllı klozetle ilgili haberinde belirttiğine göre, Kohler ürün ile ilgili olarak paylaştığı basın bülteninde, Numi 2.0 Akıllı Klozet‘in sahip olduğu çok sayıdaki “Aydınlatma ve ses geliştirmesi” sayesinde kullanıcıların “Tamamen sürükleyici bir deneyim” yaşayacaklarını garanti etti. Ancak bu “Sürükleyici deneyimi” yaşamak isteyenlerin ciddi bir meblağı gözden çıkarmaları gerekiyor. Zira ürünün satış fiyatı 7.000 dolar (Siyah rengi 9.000 dolar).

HTC Vive Pro Eye – Sanal Gerçeklik Başlığı

CES 2019’da, sanal gerçeklik teknolojisini yakından takip edenler için çok önemli bir ürün tanıtıldı. HTC, sanal gerçeklik cihazı Vive’ın yeni versiyonu olan Vive Pro Eye’ı tanıttı. The Verge’ün yaptığı habere göre, HTC Vive Pro Eye‘ın bir önceki model olan HTC Vive Pro‘dan en önemli farkı, doğal ve dahili bir göz takibi özelliğine sahip olmasıdır. Daha önceki HTC Vive modellerine, ayrıca satın alınabilen bir kit aracılığıyla bu özellik ekleniyordu.

Göz takibi özelliği, sanal gerçeklik için çeşitli olanaklar sağlıyor. Bu olanaklar arasında daha yüksek kaliteli görüntüler, tam hareket kontrol cihazlarını kullanma kabiliyetine sahip olmayan kişiler için sanal gerçeklikte eller serbest etkileşimin yeni şekilleri ve erişilebilirlik seçenekleri yer alıyor. Bununla birlikte HTC Vive Pro Eye, insan gözünün sanal bir ortamda gördüğü her yerde keskin görüntüler sunan ve dış kenardaki nesnelerin görüntü kalitesini düşüren özel bir teknik sayesinde daha iyi bir sanal gerçeklik deneyimi sağlamayı vadediyor.

HTC Vive Pro Eye’ın fiyatının ne kadar olacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ancak bir fikir vermesi açısından HTC Vive Pro’nun 799 dolara satıldığını belirtelim. Bununla birlikte cihazın bu yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Rover Speed ve Ovis – Akıllı Bavullar

Bu yıl ki CES fuarının en gözde ürünlerinin başında, hiç şüphesiz sahibini takip eden akıllı bavullar geliyordu. Business Insider’ın yaptığı habere göre, üzerinde bulunan kameralar aracılığıyla sahibini tanıyabilen ve takip edebilen iki farklı akıllı bavul fuarda ön plana çıktı. Bunlardan ilki, Rover Speed şirketinin geliştirdiği ve şirket ile aynı ismi taşıyan akıllı bavuldu. Rover Speed marka akıllı bavul, sahiplerini maksimum 19 km boyunca takip edebiliyor ve sahibinin ne kadar hızlı yürüdüğüne bağlı olarak hızını ayarlayabiliyor. Engelleri aşabiliyor ve sahibinin 2 metreden daha fazla arkasında kalırsa, mobil uygulaması aracılığıyla sahibine bir bildirim gönderiyor. Bu akıllı bavulun satış fiyatı ise 481 dolar.

CES 2019’daki bir başka dikkat çeken akıllı bavul ise ForwardX Robotics şirketinin geliştirmiş olduğu Ovis’di. Rover Speed’ten farklı olarak Ovis, sahibini arkadan takip etmek yerine, yanından takip ediyor. Ovis de aynı Rover Speed gibi engelleri aşabiliyor ve sahibinin 2 metreden daha fazla arkasında kalırsa, bir bileklik aracılığıyla sahibini uyarıyor. Ayrıca GPS aracılığıyla konumunuzu takip etmesine imkan tanıyan bir özellik satın alabiliyorsunuz. Bu akıllı bavulun maksimum menzili de 19 km’nin biraz üzerinde. Kitle fonlama sitesi Indiegogo aracılığıyla fonlanan Ovis’in henüz siparişe açılmış durumda değil, ancak ürün; artık kullanılmayan Indiegogo sayfasında belirtilene göre, 800 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa sunulacak.