Motivasyon, insanın içinde zaten var olan fakat zaman zaman ateşlenip zaman zaman sönen bir duygu durumudur.İnsanlar genellikle bir karar alırken motivasyona ihtiyaç duyarlar.Çünkü, o kararın ya da o işin sorumluluğunu ancak içimizdeki güçle yerine getirebiliriz.Kafamıza koyduğumuz şeyi daha iyi yapabilmek için önce onun hakkında araştırmalar yaparız ve neler yapmamız gerektiğini iyice öğreniriz.Bu süreç bizi heyecanlandırır ve motivasyon kendiliğinden açığa çıkar. Fakat belli bir süre sonra ilk zamanki kadar kendimizi istekli ve motive hissetmeyiz. Peki, içimizdeki bu inanılmaz gücü sürekli hale getirmenin yolları neler?

1) Amaç Belirlemek

3 Adımda Motivasyon Nasıl Sağlanır? 1

İlk olarak kendimize gerçek bir hedef belirleyip onun için neler yapmamız gerektiğini iyice öğrenip çalışmaya başlamalıyız. Bu amaç sadece kendi isteğimize ve hedefimize göre belirlenmeli. Bir başkasının isteklerini kendimize adapte etmemeliyiz. Bunu yapmaya çalışırsak uzun süreli bir sonuç alamayız. Amacımızı belirlerken sadece bir tanesine odaklanmalıyız.Yani, birden fazla hedef belirlemek, hiçbirini tam anlamıyla yapamamamıza sebep olur. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak yerine tek bir şeye odaklanıp o şey için de tempoyu adım adım yükseltmek gerekir. Başlarken her şeyin mükemmel olmasını beklemek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Mükemmelliyetçi olmadan tempomuzu yavaş yavaş yükselterek işimize odaklanmalıyız. Tüm bunları yaparken dinlenmemiz gereken zamanları da unutmamak gerekir. Dinlenme esnasında hala kafamızda bu işle ilgili detaylar varsa bu bizi daha fazla yormaktan ve zihnimizi bulandırmaktan başka bir işe yaramaz. Çalışacağımız zaman sadece çalışmalı,dinleneceğimiz zaman sadece dinlenmeliyiz. Fransız bir generalin bu konuyla ilgili olan sözünü aktarmak istiyorum: “Saçlarımı tararken sadece saçlarımı düşünürüm.” Yani, anın farkında olup o an yaptığımız şeyi en iyi şekilde yapmalı ve zihnimizi başka şeylerle yormamalıyız.

2) Çalışma Temposu

3 Adımda Motivasyon Nasıl Sağlanır? 2

Kendimizi motive etmenin başka bir yolu da hep aynı tempoda gitmemektir. İçimizdeki çalışma isteğini her zaman bulamayabiliriz. Bazen sadece dinlenmek veya bir film izlemek isteyebiliriz. Bu gibi durumlarda kendimizi suçlu hissedip zorla o işi yapmaya kalkmak hem işten soğumamıza sebep olur hem de yeterli verim alamayız. O yüzden, böyle zamanların olması gerektiğinin bilincinde olmalıyız ve her zaman aynı istekle çalışamayabiliriz. Bu durumda, o anlık işe ara verebiliriz veya önceki tempomuza göre bir tık daha çalışmamızı azaltabiliriz. Hedefimize inandığımız sürece bu gibi durumlar hedefimize ulaşmamızı engellemez sadece zamanı biraz daha uzatır.

3) Motivasyonu Kendin Sağla!

Motive olmak için yapılabilecek bir diğer şey ise bizi canlandıran,enerji veren şeyler bulmaktır. Örneğin; tütsü yakmak, odaklanmamızı sağlayacak müzikler dinlemek, çalışma ortamını düzenlemek ve hoş kokular bulundurmak gibi bize iyi gelen şeyleri belirleyebiliriz. Çalışmaya başlamadan önce bizi iyi hissettiren şeyleri ortamda bulundurmak çalışma isteğimizi artırır.

Sonuç olarak, insanın içindeki motivasyonu ve kendine olan inancını keşfetmesi aslında kolay. Önemli olan, hedefine gerçekten ulaşmak istediğinden emin olmaktır. Disiplinli bir şekilde ilerlemeli fakat arada dinlenme payı verilmelidir.Kendine inandıktan sonra hiçbir engel sizi durduramaz.