Hepimiz o muhteşem ilham hikayelerine aşinayız. Kim Newton’un başına elma düştüğünü bilmez ki? Ya da Arşimet’in havuz macerasını? Peki, Newton yer çekim kuvvetini sadece elma düşmesiyle mi bulmuştu? Ya da Mozart’ın o dâhiyane besteleri bir anda mı çıkmıştı? Tabii ki bu soruların cevabı hayır çünkü tüm bunlar bir sürecin sonucuydu, bir özverinin, bir ritüeller dizisinin sonucuydu… O zaman biz de bu sürecin nasıl işlediğine ve o ilham patlamalarına nasıl ulaşacağımıza bakalım.

Öncelikle şunu unutmamamız gerekiyor ilham bize gelmez, biz ilhamı çağırırız. Bu yazı boyunca da buna yani ilhamı nasıl çağıracağımıza bakacağız. Aslında bir önceki yazımın da konusu olan basit bir çözüm var ortada o da ritüel oluşturmak. Yani sürekli her gün ilhamın gelmesi için ritüel oluşturmalısınız. Bunun için de daha önce de birçok yaratıcı kişinin uyguladığı birkaç yöntem var.

Bu yöntemlere değinmeden önce önemli kısımları vurgulamak istiyorum. İlk olarak kendiniz için oluşturacağınız bu rutinleri her gün uygulamanız gerekiyor. Çünkü beynimizin de vücudumuzun da kendini üretmeye, keşfetmeye hazır hissetmesi için bunu sürekli yapıyor olmamız lazım. Şimdi başlayalım…

Gece İnsanı Mısınız, Gündüz İnsanı Mı?

Öncelikle gece mi gündüz mü daha verimli olduğunuzu bulmanız lazım. Hatta bunu spesifik saatlere de indirgemeniz lazım. Örneğin bazı yazarlar gece saat 2-4 ya da 3-5 arası en verimli zamanları olduklarını keşfettiklerinden geceleri sadece o vakitlerde yazarlardı. Ama geçmişe baktığımızda tüm o yaratıcı insanların genelde sabah saatleri daha üretken olduğunu görüyoruz.

Aynı Zaman Aynı Mekân

Üretken olduğunuz zaman diliminizi belirledikten sonra o zaman diliminde her seferinde aynı yerde bulunup aynı şekilde çalışmanız lazım. Hatta bunu çok daha detaylı oluşturmanız çok daha iyi olacaktır. Ben her zaman yatağımda geceleri yarım ışıkla sırtüstü uzanarak ve sözsüz çok hareketli müzikler dinleyerek bu ritüelimi uyguluyorum.

Önceden Planlayın

ilham

Her gün belirlediğiniz zaman dilimi gelmeden önce o zaman diliminde ne yapacağınızı önceden belirleyin. Yani ne konuda çalışacağınız ya da hangi problem üzerine çalışacağınız önceden belli olsun. Böyle olunca beyin de o zaman dilimine kadar arka planda çalışmaya başlıyor. Zaten bu belirlenen vakitlerdeki ilham patlamalarının bir nedeni de bu. Tabii bu dediğim önceden planlama işi düzenli bir şekilde bir şey üzerinde çalışmıyorsanız veya üretmiyorsanız geçerli.

Odağınızı Bozacak Şeylerden Uzak Durun

Bu belki de en önemli madde olabilir çünkü genelde ilhamın gelmeme durumunun en büyük nedeni dikkatsizliktir. Bundan ötürü dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak durun. Örneğin; ben, gece yüksek seste müzik dinleyerek ve gözümü kapatarak tüm dikkat dağıtıcı şeyleri minimize ediyorum. Burada değinmek istediğim en kötü etken de telefonlarımız: Sürekli gelen bildirimler sürekli dikkatimizi dağıtıyor. O yüzden belirlediğimiz zaman diliminden telefon bildirimlerinden ne kadar uzak kalırsak, o kadar iyi.

Kısaca toparlarsak o muhteşem ilham patlamalarından yaşamak istiyorsak, ilhamı beklemeyip ona uygun ortamı hazırlamamız lazım. Bu ortamı hazırladıktan sonra her gün ama her gün bunu uygulamalıyız ki sürekli verim elde edebilelim.

Yorumlarınızı bekliyorum 😇. Bol ilham patlamaları yaşayacağınız, yaratıcılığın zevkine ulaşabileceğiniz güzel günler geçirmenizi dilerim. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek esen kalın…