1)Kaygının Sebebini Bul

Her korkunun altında yatan bir sebep vardır. Daha önce yaşadığımız kötü bir duruma tekrar düşmekten korkmak gibi fark etmekte zorlandığımız pek çok şey olabilir. Peki bunları fark etmek için ne yapabiliriz?

2)Korkularını Yaz

Yazmaktan korkma. Endişelerin neden kaynaklanıyor, neyin yanlış gitmesinden korkuyorsun? Belki yazmaya ilk oturduğunda bunlara net bir cevap veremeyeceksin ama zaman geçtikçe sebeplerle yüzleşebilirsin. Aklına gelen kötü ihtimalleri sıraladıktan sonra bunların karşısına nelerin iyi gidebileceğini de ekle. Bu, sadece kötü yanlara odaklanmak yerine büyük resmi görmene yardım edebilir.

3)İyi Tarafları Fark Et

Yaşadığımız her olayın iyi ve kötü yanları vardır. Biz genellikle kötü yanlarına odaklanmayı seçeriz. Kayıplar, yanında kazancı da getirebilir. Sadece kayıplara odaklanmak yerine kazandıklarımızı da görmeye başlarsak endişelerimizin zamanla azaldığını gözlemleyebiliriz.

4)Yardım İstemekten Çekinme

Çabalarımızın sonuçlarını bir günde göremeyebiliriz, bu uzun bir yol. Bu yolda sizin yanınızda olacak yakınlarınızdan ve uzmanlardan yardım istemekten çekinmeyin.

5)Bu Bir Yolculuk

Her an endişeli hissetmek ve korkuyla yaşamak hayatı çekilmez hale getirebilir. Pozitif düşünmek kendimizi kandırıp polyannacılık oynamak değildir. Büyük resme bakıp değiştirebileceklerimize odaklanırsak her zaman umut olduğunu fark edebiliriz. Bazı şeyleri düzeltmek için çaba gösterebiliriz. Kaygı doğamızın bir parçası, bundan tamamen kurtulmamız mümkün olmasa bile onun kontrolünden çıkıp onunla yaşamayı öğrenebiliriz.

Kaynakça: 1

Editör: Sena Bakı