Daha akıllı olmak, pek çok insanın aradığı ve istediği bir şeydir. Aslında çok basit olarak beyninizi güçlendirerek, yenilerek bunu başarabilirsiniz. Elinizi kullanırken yetersiz kaldığınızda fizyoterapi yapmakla benzetebilsiniz beyin eğitimini de. Beyindeki temel yapı bloğu, nörondur. Yapı taşını geliştirmenin yollarını öğrenerek, beynimizin gücünü anlamak için yeni bir sınır açıyoruz. Beyin eğitimi programlarına katılmanız IQ, odak ve yaratıcılığınızı arttırmak için bir seçenek olsa da, oldukça pahalı olabilir. Neyse ki, beyninizi daha akıllı hale getirmeyi öğrenebileceğiniz birçok beyin jimnastiği var.

brain pinterest ile ilgili görsel sonucu1.Öğreterek öğren

“Bir fikri öğretmeden önce, onu anlamalısınız. Bu nedenle, öğretim durumları kendi bilginiz için gerekçeleri kanıtlayabilir. Öğretmeyi kabul ederek bir konu öğrenmeyi hızlandırın. ”– Ron ve Marty Hale-Evans

Bu iş nasıl yapılır: Bir kavramı parçalara ayırarak (analiz ederek) ve tekrar bir araya getirerek (sentez) derinlere inin.
İçeriği öğretmenin bir kolay bir  yolunu  beyniniz bu sayede keşfedecek. Başkalarına daha açık fikirleri nasıl açıklayabileceğinizi öğrenmek için diğer makalemi okuyun,yenilikçi sistemleri kullanın, cümlelerinizi özetleyin. Bunlar gibi bir çok daha farklı size özgü yollarla beyninizin keşfetmesine olanak sağlamış olacaksınız.

2. Yazarak anlatın

En sevdiğim yöntemlerden biri öğrenme ve zekayı artırmaktır. Yeni bir konu üzerine not tutarak veya blog yazarak kendimi kavramları parçalamaya zorluyorum. Onları yazarak onları tekrar bir araya getiriyorum.
Bir blog için yazmaya başlayın veya kendi başınıza başlayın. Yazmaya başlamak için harika bir yere gerek yok, anlatmak istediğiniz üzerine yoğunlaşınca kendi cümlelerinizi kurarak yaratıcılığınız sizi yazınızın akışına bırakacak.

3.Fiziksel egzersiz

Fiziksel egzersiz sadece vücudunuzu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda beyin gücünüzü de iyileştirir. Nörojenez beynimizde yeni nöronların doğuşudur. Egzersiz, nörojenezi destekleyen beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerini arttırır. Bir egzersiz rutini başlatın. Rafine şekerleri hayatınızdan uzaklaştırmaya çalışın ve beyninizin işleyişini iyileştirmek için vitaminler almaya başlayın.

4. Daha akıllıca oku

Kitapları daha hızlı ve daha akıllı okumaya başlayın. Bir kitabı okumanın birçok yolu vardır. Hepsinin okunma hızı aynı değildir. Önce kitabınıza göz atın; başlık sayfası, kapağın içi, içindekiler, ardından kitabın arkası ile başlayın. Yazarın ana temasını (ve kitaptaki ana noktaları) tanımlayın. “Neden” sorusunu sorun. Örneğin, “Yazar neden bu noktayı savunuyor?”
Kitap boyunca ve kitabın sonunda, kendinize üç soru sorarak kendinizi güncel tutmaya çalışın:
– Ne? Kitapta ne oldu?
– Ne olmuş?
– Şimdi ne olacak? Bu yeni bilgilerle neler yapabilirsiniz?

5.Sondan başa doğru

Her günün sonunda gece yattığınızdan sabaha kadar olan aktivitelerinizi geceden sabaha doğru sıralamaya çalışın bu sırada beyninizin işleyişi olan ileriye doğru ilerleme prensipini zorlamış olacaksınız ve gün boyu yaşadığınız hiç bir şeyi unutmayacaksınız.
“Ortak olmayan şey genellikle bir engelden ziyade bir rehberdir. Bu tür bir problemi çözerken, en büyük şey geriye doğru akıl edebilmek. ”- Sherlock Homes, Scarlet Üzerine Bir Çalışma

Kolay beyin jimnastiği IQ’yu, yaratıcı düşünceyi ve eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmek için güçlü (ama basit) bir yoldur.Bunları hayatınıza uygulamaya koyduğunuzda temel yapı taşlarına sahip olduğunuzu ve iyi bakmadığınızı fark edeceksiniz.
“Zihin uzayabilir. Sizin için mucizeler yapmak üzere güçlendirilebilir, tonlanabilir ve koşullandırılabilir. ”– Marilyn vos Savant