Başarıyı bulmanın birçok yolu var ancak önemli olan hangi yolu seçersen seç öğrenmeye devam etmek. Motivasyonunu ve ilgini korumak için eğitime yaşam boyu bağlı kalabilmek çok önemli. Bu sadece okula gidip eğitim alman anlamına gelmez, bu aslında çevrende bulunanlar yardımıyla yeni şeyler öğrenebilmen anlamına gelir.

Peki öğrenmeyi neden bırakmamalıyız? İşte sebepleri:

1-Yeni fikirler üretmeye devam etmek için

6 Maddede Öğrenmeyi Neden Asla Bırakmamalısın? 1

Bir sonraki büyük fikrinin ilham kaynağı sence ne olacak? Bu soruya direkt cevap vermesi zor belki ama cevabının televizyon seyrederken veya oyun oynarken olmayacağı muhtemel. Gerçekten ilham almak istiyorsan her gün yeni şeyler öğrenmek için kitap okuyabilir, podcastler izleyebilir, yeni fikirler ve kavramlar öğrenebilmek için haber kaynaklarını takip edebilirsin. Bunların sürekliliğini sağlayabilmek için de kendine söz vermelisin.

2- Hırsını korumak için

öğrenme

Yaptığımız işi sevsek bile sık sık zor zamanlar geçirdiğimiz olmuştur, ancak öğrenme hırsı bizi her zaman ayakta tutan şey olacaktır. Bu hırsı sürdürmek seni kariyerin için oldukça önemli bir noktaya taşıyacaktır. O yüzden devam et ve ilgi alanlarına sadık kal. Merak duyduğun alanlardaki liderlerin kitaplarını oku, o alandaki podcastleri izle ve sosyal medyada o konuyla ilgili paylaşımları sık sık takip et. Bunları yaptıktan sonra gördüğün harika şeylerden ilham alacak ve bir şeyler yapmak için hırslanacaksın.

3- Daha iyi konuşabilmek için

öğrenme

İlgi çekici olmak ister misin? Eğer öyleyse farklı şeylerle ilgilen. Farklı fikir ve konularda ne kadar çok şey öğrenirsen, diğer insanlarla o kadar çok şey konuşabilirsin. Ama bu sadece insanlarla sohbetini geliştirmekle ilgili değil. Daha geniş bir ilgi alanı ve bilgiye sahip olduğunda, kariyerini ilerletebilecek fırsatlara ve işbirliklerine daha kolay ulaşabilirsin.

4- Can sıkıntısından kurtulmak için

Öğrenmeye zaman ayırmadığında sıkılmak çok kolaydır. Sıkılmayı kim ister? Yaşam boyu öğrenmeyi hedeflediğinde tembelliğin üstesinden gelebilirsin. Belirli bir konuya odaklanmak ilgi çekici ve heyecan verici olabilir. Bu konular hem kariyerinde hem de günlük hayatında sana bir amaç verip hayatına renk katabilir.

5- Daha iyi iş-yaşam dengesi için

öğrenme

Plan yapmak düzenli çalışmanı kolaylaştırabilir. Böylelikle bilgisayarının başında gereksiz zaman harcamaktan kurtulabilir ve mola vermen gereken zamanlarda aslında “çalışman gerektiğini” düşünmeni engelleyebilirsin. Sonuçta daha iyi bir bakış açısıyla daha etkili olmana yardımcı olacak yenilenmiş bir enerji duygusuyla çalışmaya geri döneceksin.

6- Sağlığın için

öğrenme

Yaşam boyu öğrenmenin aslında daha uzun yaşamana yardımcı olabileceğini biliyor muydun? Öğrenmenin yararları sayısızdır ve düşündüğünden daha çeşitlidir. Örneğin, beynini yeni şeyler öğrenmek için kullanmak alzheimerı tamamen engellemeyecek olsa da, semptomları geciktirebilir. Dolayısıyla, yalnızca kariyerin için değil, genel olarak iyi olman için de her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi kendine amaç edin.

Kaynak

1- https://www.entrepreneur.com/article/333635