Hayatını iyileştirmenin tek yolu, hayatını daha iyi hale getirecek seçimler yapmaktır. Daha iyi bir hayat için kapsamlı değişimler yapman gerektiğini düşünebilirsin ancak aslında senin için en büyük etkiye sahip olanlar küçük değişikliklerdir. Gerçekten hayatını iyileştirmeye başlamak istiyorsan, zaman içinde geliştirebileceğin küçük ama anlamlı adımlarla yola çık. İşte harekete geçmene yardımcı olabilecek 7 madde.

1- Yeni bir beceri öğrenmeye başla

Her zaman öğrenmek istediğin ama bir türlü fırsat bulup yapamadığın neler var? Belki de her zaman yeni bir yabancı dil öğrenmeyi, müzik aleti çalmayı veya Photoshop-Excel gibi uygulamaları öğrenmeyi istedin, ancak bunlar için bir türlü zaman ayıramadın, işte tam vakti!

motivasyon

Kafanın içinde seni kemiren yapmayı çok fazla istediğin bir şeyi belirle, daha sonra bu konuda ustalaşabilmen için lazım olan tüm kaynakları toplamaya başla. Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay, örneğin yeni bir yabancı dil öğrenmek için, indirilebilecek çok sayıda uygulama var. LinkedIn Learning, işletme, yönetim ve yazılım araçları konusunda sana yardımcı olabilecek birçok ders sunabilir. Mesela YouTube, sana her konuda ücretsiz dersler sunan harika bir kaynak olabilir. Bu kaynakları keşfettikten sonra yeni yeteneğin üzerinde çalışmak için her gün sadece 15-30 dakikanı bu yeteneğine ayırman yeterli olacaktır. Böylece kısa sürede büyük hedefe ulaşmanın ne kadar harika olduğunu göreceksin.

2-Her gün kendine bir ödül ver

“Her gün, kendine bir hediye ver. Planlama, bekleme, sadece olmasına izin ver.”

İnsanlar kendilerini ödüllendirmeyi sadece özel günlerle sınırlı tutuyor, gerçek şu ki bu böyle olmak zorunda değil. Güzel bir şeyi hak etmek için kendini zorlaman gerekmez, aslında yoksunluk içinde yaşamak yerine arada bir kendine hediye vererek kendini şımartmak çok daha sağlıklı. Her gün kendine küçük küçük hediyeler vermek ekstra bir mutluluk ve motivasyon sağlar. Bunu her gün “yenile” düğmesine basıyormuşsun gibi düşün, böylece günlük hayatındaki zorlukların üstesinden daha kolay gelebilirsin.

yaşam

3-Bir egzersiz programı yap

Egzersiz yapmak sadece sağlıklı bir yaşam sürmenin önemli bir parçası değil aynı zamanda ruh halini iyiliştirmek, stresin etkilerini azaltmak ve kilonu kontrol etmek için harika bir yoldur. Daha da teşvik etmek gerekirse, egzersiz yapan insanlar, hareketsiz olan insanlara göre daha uzun ve sağlıklı yaşarlar.

sağlık

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, haftada en az 150 dakika hafif aerobik aktivite veya haftada 75 dakika tempolu aerobik aktivite veya bu ikisinin bir kombinasyonunu yapmanı öneriyor. Egzersiz yapmayı günlük alışkanlık haline getirmeyi dene. Yavaş yavaş başla ve zamanla daha sıkı egzersiz rutinleri için çalış. İşte spora başlamanın tam zamanı!

4- Etrafını düzenle

Düzenli ve temiz bir ortamda yaşamanın hayatı iyileştirmenin harika bir yolu olduğunu kabul etmelisin. Etrafa çeki düzen verdiğinde stresi azalabilir ve daha verimli bir şekilde çalışabilirsin. Ayrcıa dağınık olmayan bir ortamda vakit geçirmek memnuniyet hissini arttıracaktır.

düzen

Düzgün ve düzenli bir alan günlük işlerini daha verimli bir şekilde yapmana izin verir çünkü ortamda her şey senin için hazırdır ve ihtiyacın olan şeyi nerede bulabileceğini bilirsin.

5- Ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırla

Ölmeden önce yapılacaklar listesi hayatında neyin önemli olduğunu netleştirmek için harika bir yoldur. Bu liste, istediğin uzunlukta olabilir ve başarmak istediğin hem kısa hem de uzun vadeli hedefleri içerebilir. Ayrıca bu liste, hayatını iyileştirmek için önemli bir adımdır, çünkü senin için en önemli olanı görmene yardımcı olacaktır.

Bu listenin amacı, her günden en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olmaktır. Günlerinin bulanık bir şekilde geçmesine izin vermek yerine, yaşam amacını ve hedeflerini bulabilmen için kendine bir liste hazırla. Listeyi hazırladıktan sonra, seni her an gülümsetecek bu eşsiz anıları yaşamaya başlayabilirsin.

spor

6- Bir korkunla yüzleş

Hepimizin korkuları var, bu korkular bizi hayatta ve güvende tutmaya yardımcı olabilir ancak bu korkular aynı zamanda bizi engelleyebilir. Bu yüzden korkularını tanımlamak için kendine zaman tanı, bazıları geçici olabilirken bazılarının altında derin anlalar yatabilir.

Korkularımızla yalnız kaldığımızda cesaretimiz artabilir ve bu karanlık düşüncelerin üstesinden gelebiliriz. Ayrıca korkularımızı anlamaya çalışmak insanlara karşı olan şefkatimizi geliştirir, kendimizi başkasının yerine koyabiliriz. Sonuç olarak korkularının üstesinden geldiğinde zor şartlar altında bile başarılı olacağına dair inancın artacaktır.

7- Eski bir arkadaşınla tekrar iletişime geç

arkadaş

Eski bir arkadaşınla tekrar iletişim kurmanın sevinci gibisi yoktur. Bazen, sevdiklerimizle aramıza bir şeylerin girmesine izin veriyoruz, uzaklaşıp sessizleşiyoruz. Fakat eski dostlukları tekrar canlandırdığımızda geçmişimizle tekrar bağlantı kuruyoruz ve iletişimimizin eskisi gibi olduğunu fark ediyoruz.

Eski arkadaşlıklar, yaşamımızın daha karmaşık bir hale gelmeden önce bize kim olduğumuzu hatırlatır ve şimdi kim olduğumuzu gösterir. Bir zamanlar sahip olduğun hayalleri, istekleri sana hatırlatabilir ve eski hırslarının ötesine geçmene yardımcı olabilir veya bu hırsların değiştiğini gözlemlemene yardımcı olabilir.

Kaynak:
https://www.entrepreneur.com/article/331401