İçerik Nedir ?

Türk Dil Kurumuna göre içerik; bir şeyin içinde bulunanların bütünü, muhtevası, mazrufu, sözlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünüdür.

Web siteleri, bloglar, sosyal platformlar, videolar, fotoğraflar, podcastler, elektronik kitap ve dergiler, galeriler, haberler ve günlük yaşamda karşımıza çıkan tek ya da çift yönlü bütün veriler içerik adı altında sıralanmaktadır.

İçerik Türleri Nelerdir ?

●Tanıtım Yazıları ●Rehber Yazıları ●Blog İçerikleri ●Değerlendirmeler ●Reklam Metinleri ●Haberler ●Röportajlar ●Eğitici İçerikler ●Vaka analizleri

İçerik İhtiyacı Duyan Mecralar

1- E-Ticaret Siteleri 2- Markalar 3- Kişisel Markalar 4- Ajanslar 5- Haber Siteleri 6- Sosyal Medya Platformları

İçerik Öncesi Kurgunun Oluşturulması

İçeriğimizin konusu ne? İçeriği yazma amacımız nedir? Bu içeriğin hedef kitlesi nedir? Alt başlıklarımız nelerdir, hangi paragrafta ne anlatacağız? İçerik uzunluğumuz ortalama ne kadar olacak? Üretim aşamasından önce bu noktalar belirlendiği takdirde hem metnin üretim kısmı kolaylaşır hem de ortaya sistematik şekilde hazırlanmış eksiksiz bir metin çıkar.

içerik

Kaliteli İçerik Üretimini 7 Maddede Değerlendirelim

1- Pazar Analizi

Rakip Analizi: İçerik hazırlayacağınız sektörde kimler var, nasıl içerikler yazıyorlar? Bu konu ile ilgili daha önce neler yazılmış? Hangi içerikler daha çok okunuyor ve hangi içerikler daha çok paylaşılıyor?

Hedef Kitlenin Belirlenmesi: İçeriği kim için üretiyorsunuz? Normal kullanıcılar için mi yoksa sektörün profesyonelleri için mi içerik hazırlıyorsunuz?

2- Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Anahtar kelimeler, içeriğinizin tam olarak ne olduğunu anlatan fikirler ve konulardır. SEO açısından anahtar kelime dediğimiz kavram, kullanıcıların arama yaparken kullandıkları kelime ve cümleler olarak tanımlanabilir.

Anahtar Kelimelerin Arama Hacimlerini Belirlemek:

•Google Kelime Planlayıcısı •Google Otomatik Doldurma •Google Benzer Öneriler

3- Başlık Seçimi

Düzgün bir başlık seçilmediği takdirde içerik ne kadar değerli olsa da insanların dikkatini çekmeyecek ve tıklanma olmayacaktır. Başlığı seçerken, başlığın merak uyandırıcı olması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır. Başlığın düzgün seçilmesi CTR’ı yani tıklanmayı da etkileyecektir. Başlıkta ve alt başlıkta anahtar kelimeler bulunmalıdır.

4- Hitap Biçimi

Hitap biçiminizi belirlemeniz etkili içerik üretme noktasında çok önemlidir. Hedef kitlenize uygun olarak seçeceğiniz hitap dili hem onlarla daha iyi şekilde iletişim kurmanızı sağlar hem de okuyucularınızın üzerinde oluşturduğunuz etki sayesinde kullandığınız bu dili sizinle bağdaştırmalarını sağlar.

5-  İçeriğin Görsel, Video vb. İçeriklerle Zenginleştirilmesi

●İçerikte sahici ve güzel görseller kullanılmalıdır.

●Her sitede kullanılan görsellerin kullanılması içeriğin kalitesini düşürecektir. Bu yüzden mümkünse özgün görseller kullanılmalıdır.

●Video kullanımı hem kullanıcıların içeriği daha kolay tüketmesini hem sayfa içeriğinizin zenginleşmesini hem de kullanıcıların sayfanızda daha çok kalmasını sağlar.

6- Özgünlük

●Özgün içerik, internette daha önce herhangi bir kaynakta yayınlanmamış ve arama motorları tarafından taranmamış içeriktir.

●Özgün içerikte konu, farklı bir bakış açısı ile ele alınır.

●İçerik, okuyucular için keyifli hale getirilir ve hedef kitleye uygun bir yazım üslubu kullanılır. İçerik, eğer fikir ve düşünceye açık bir içerikse fikir ve düşünceler açısından zenginleştirilir.

●İçerikte konu hakkında yazılmış diğer kaynakların eksiklerine göre bu eksikler de incelenir. İçerik özgün görseller barındırır.

7 – Dilin Doğru Kullanımı

●İçeriklerinizde imla kurallarına dikkat edin. Noktalama işaretlerini doğru kullanmak, içeriğinizi okuyucuya sizin hayalinizdeki haliyle sunmanızı sağlar.

●Çok uzun paragraflardan kaçının. Yeni bir konuya geçerken veya konuyu başka bir açıdan ele alırken yeni bir paragrafa geçin.

●Karmaşık bir kurgu oluşturmayın. İçerik içerisinde bir konuyu anlatmayı bitirmeden yeni bir konuya geçmeyin.

●Açık, anlaşılır, kuşkuya yer bırakmayan cümleler kurun.

●En temel yazım kurallarına hakim olun.

●Anlatım bozukluğuna yer vermemek için içeriğinizde kullanacağınız kelimelerin anlamlarını iyice araştırın.

Kaynakça:

1- İstanbul Üniversitesi Girişimcilik Kulübü / İçerik Üretimi Eğitim Notları

2- http://iugirisim.com/iugk-akademi/

Editör: Sena Bakı