Birçoğumuz başarıya ulaşıncaya kadar iyi işler çıkarmakta oldukça istekliyizdir. Bir süre sonra “başarılı insan” olmaya o kadar çok alışırız ki; şu düşünce oluşmaya başlar “artık çalışmamalıyım, yaratıcı fikirler bana gelmeli!” Bu noktaya dikkat ediniz, gelen tek şey uykunuz olabilir 🙂

Richard St. John; farklı meslek gruplarından, başarısına devamlılık kazandıran insanlara yönelik araştırmalar yaptı. 500’ü geçen birebir röportajlar ve binlerce başarı hikayesini bir araya getirmek, 10 yılını aldı. Bu sürecin sonunda başarıda önemli faktörleri sınıflandırdı ve hepsini analiz etti. Başarısını sürekli hale getiren insanlar bu 8 maddeyi diğer faktörlere oranla daha çok vurguladı.

başarı

1) Tutku

“Her ne yapıyorsan severek yap”. Sanırım bu noktada meslek seçimi önemli bir faktör. Eğer siz kişilik özelliklerinize uygun bir meslek seçimi yapmazsanız; bir süre sonra mesleğiniz sizin karakterinizi belirleyebiliyor. Hiçbirimiz yıllar sonra aynaya bakarak “ben böyle bir insan değildim” demek istemeyiz öyle değil mi? Bu durum duyarsızlaşmaya örnek gösterilebilir. Psikolojide “duyarsızlaşma” kavramı; mimiksiz bir yüz ifadesiyle tanımlanır, tepkiler soğuk veya anlamsızdır. İşte bu nedenle kendinizle barışık olmanızı sağlayacak, sevdiğiniz şeyleri yapınız ve yaptığınız işi eğlenceye dönüştürünüz.

2) Tutarlı Çalışın

Ciddi anlamda çalışın. Çünkü bedelini ödemediğimiz değer bize ait değildir. Hedeflerde, ilkelerde, performans kriterlerinde tutarlı olmak zorundayız. Bu tutarlılığı disiplinle, disiplini de düzenli çalışmayla sağlayabilirsiniz.

3) Odaklan

“Her şeye değil, bir şeye odaklanın.” Unutmayınız;  enerjinizi nereye koyarsanız, hayat orada gelişecektir.

4) Zorla Kendini

Yorulmaktan korkmayınız. Gelişim ve değişim için kendinizi zorlamanız, bir aşama daha ileride olmanız önemlidir.

5) Yeni Fikirler

“Daha iyi fikirlerle yüksel.” Ancak fikirlerinizin size ait olmasına da özen gösteriniz. Kendine ait olmayan fikirlerle başarılı olduğunu öne süren, hatta “Şöyle başarılı olunur.” söylemleri yapan insanlar var. Bu kişiler asla gerçek başarının tadına varamayacaklardır, elde ettikleri tek şey huzursuz bir başarısızlıktır aslında. İnanın “Bu tamamen benim fikrim, benim ürettiğim ve benim ortaya koyduğum bir düşünce.” diyebilmenin ve bunu somut bir şeye dönüştürebilmenin keyfi çok başka.

6) Gelişim

Kendinizi ve yaptığınız şeyi sürekli geliştirin. “Yaptığımı daha ileri nasıl taşıyabilirim” sorusu size yardımcı olacaktır.

7) Fayda

İnsanların hayatına katkı yapma sorumluluğumuz da vardır. Benmerkezci bir tutumla gerçek başarıya asla ulaşamazsınız.

8) Döngüye Katıl

Başarı tek yönlü değildir, devamlı bir döngüdür. Eğer bu döngüye uyum sağlayabilirsek başarılarımız yeni başarıların habercisi olacaktır. Bu nedenle bu 8 maddeye özen gösteriniz.

Bu hafta liseli gençlere yönelik yapacağım motivasyon konuşmasının bir bölümünde bu maddelerden de bahsedeceğim. Ancak şunu unutmayınız; evet bu maddeler başarının kalbidir ancak bunlara ek olarak kendi alanınıza yönelik teknik, analitik, yaratıcı becerileri edinmeye büyük özen göstermelisiniz. Başarı bir yolculuktur bu nedenle de devamlılık esastır. Umarım sizin için de bu 8 madde referans noktası olabilmiştir.

Kaynaklar:

www.ted.com