1960’lı yıllarda bilim insanları gelecekte tıbbın gelişeceğini düşündükleri için hasta ve yaşlı insanları dondurup hastalıklarına tedavi yöntemi geliştirildiğinde çözebilmeyi hedefleyerek bir proje geliştirdiler. Cryonics projesi olarak anılan bu proje kapsamında ölümü gerçekleşen insanlar, ölümlerinin hemen ardından donduruluyorlar ve cryo tüpüne giriyorlar. Fakat bu projenin tek handikapı çözülme işleminin nasıl gerçekleşeceğinin henüz bulunmamış olması.

*Not: Dondurma işleminin adımlarını kaynak olarak kullandığım videoda (2:25-4:12 dakikaları arasında) bulabilirsiniz.

Tarihte dondurulan ilk insan DR. James Bedford olmuştur. 73 yaşındayken böbrek kanseri olan ve ileride bu hastalığa çözüm bulunacağına inanan Bedford, 12 Ocak 1967’den beri cryo tüpünde dondurulmuş bir vaziyette bekletilmekte.

james bedford

Cryonics projesi kapsamında hizmet veren birkaç tane şirket bulunmakta. Bu şirketler ile anlaşmış 230 insan (ölü) bulunmakta. Henüz hayatta olup bu projeden faydalanmak için anlaşma yapan insan sayısı yaklaşık olarak 1000 kişi. Bu şirketler Amerika dışında ölmeniz durumu için size bir bileklik veriyor ve bu bileklik içerisinde ”defnetmeyin” ve ”otopsi yapmayın” uyarıları yer almakta.

Dondurulup Çözülebilen Köpek

Bilim insanlarının ölü insan bedenlerini dondurup çözebileceklerine inanmalarının en büyük sebebi Dr. Paul Segal’in kendi köpeği üzerinde gerçekleştirdiği deney. Segal, köpeğini dondurup tekrar diriltmeyi başarmıştı. Ayrıca kendi kendini dondurup tekrardan yaşama dönebilen kurbağa da bu proje için büyük bir ispat niteliği taşımakta.

dondurulan köpek

İnsanlara gelecekte canlanabilecekleri hizmetini sunan şirketlerden birinin web sayfasında ”geleceğinize hoşgeldiniz” yazmakta. Cryonics işlemini yaptırmanın en ucuz maliyeti 28 bin dolar, en pahalı cryonics işlemi ise 150 bin dolar. Cryonics işlemini yapan en büyük şirket Alcor. Bu şirketin sahibi dondurulmuş insanların 100-150 yıl içerisinde çözülebilecekleri fikrinde.

alcor cryonics

1979 yılında Cryonics Enstitüsü’nde saklanan dokuz dondurulmuş insan bedeninin çözüldüğü fark edildi. Bunun sebebi ise Enstitü’nün soğutma sisteminin çökmüş olması ve bunun 6 yıldır fark edilememesiydi. Çürüyen bedenlerden tek kurtarılabilen ilk dondurulmuş insan James Bedford’un bedeniydi.

Cryonics Projesi ile Anlaşan İlk Türk

Ülkemizde cryonics projesinden yararlanmak için anlaşma yapan ilk insan ise Güner Kuban. Verdiği bir röportajda tek istediğinin gelecekte dünyanın nasıl bir yer olduğunu görmek istediğinden bahseden Güner Kuban dondurulacağı günü bekliyor.

güner kuban

Dondurulup yıllar sonra çözülme fikri her ne kadar kulağa yapılabilir gelse de düşünüldüğü zaman bu fikrin tehlikeli olduğunu anlamamak kaçınılmaz. Dondurulmuş insanların çözülebilmesi için henüz bir yöntem bulunamaması yeterince ürkütücü. Çözülme işleminin bulunması durumunda ise dondurulmuş bedenin uyandığı zaman diliminde her şeyin değişecek olması da bir başka konu. Fakat kabul edilmeli ki çılgın ve dahice bir fikir!

Kaynakça:

http://www.milliyet.com.tr/Tarihin-ilk-dondurulan-insani-50–yilina-girdi-molatik-2674/?Sayfa=6