Corona-virüsü-teşhis-edilmiş-biri-ve-korunmak

Bu haftaki yazımda geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve dünyayı çok uzun zaman sonra kırmızı alarma sokan Corona virüsünden bahsedeceğim. Öncelikle belirtmek istediğim çok önemli bir fark var o da şu ki: Şu an Çin’den yayılmaya başlayan Corona virüsü, kedilerdeki Corona virüsü değil! Kedilerdeki virüs sadece kediden kediye bulaşır. İsim benzerliğinden dolayı hayvanlara bir yaptırım uygulamak veya en basitinden hayvanlar hakkında yanlış bir bilgi bilmekten kaynaklı pozitif veyahut negatif ayrımcılık uygulamak, bizi insanlığımızı sorgulama durumuna getirir. Peki, ”Durup dururken nereden çıktı bu virüs?” diyorsunuz tabii doğal olarak.

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü, solunum yoluyla insanlara bulaşan bir tür ölümcül virüstür. Corona virüsü tek başına bir virüs değil, virüs gruplarının toplanmış halidir. Corona virüsünün 7 çeşidi bulunmakla birlikte aslında bu türlerin hayvan familyasına ait oldukları yıllar öncesinden tespit edilmiştir.

Aslında bu virüsün 2 çeşidi insanlığa çok yabancı değildi. Bunlar SARS ve Mers-CoV denilen virüslerdir. 2002-2003 yılında virüsün bu iki çeşidi tıpkı şu anki gibi birdenbire yayıldı ve yaklaşık 800 kişinin ölümüne, 8100 kişinin ise hastalanmasına sebep oldu. Fakat geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan tür bu iki tür değil, geriye kalan 5 çeşitten biriydi. Yani Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüsü daha önce hiçbir insanda görülmemişti. Bu yüzdendir ki tedavisi şu an muamma olan bu hastalık daha ilk haftasında 60 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı.

Corona-Virüsü

Çin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC)‘nin araştırması sonrası virüsün, Wuhan kentinde bulunan Hua Nan Seafood Market’ten çıkmış olabileceği görüşü savunuldu. Araştırmaya göre bir hayvandan insana geçmiş veyahut bulaşmış olma ihtimali çok yüksek. Bu hayvanları özellikle belirleyen araştırmacılar, Çin insanının yarasa, yılan ve misk kedisini yediği için bu virüsün onlara geçme olasılığını çok çok artırdığını ileri sürüyor. Çünkü 2002 ve 2003 yıllarında yayılan ölümcül SARS virüsünün kaynağının misk kedilerinden, yine ölümcül bir virüs olan ve Afrika’yı vuran Ebola virüsü ise yarasalardan insanlara geçtiği belirlenmiştir.

Geçtiğimiz hafta çarşamba günü yayılan makalenin birinde Çinli bilim insanlarının görüşüne göre de bu virüse yılanın etkisi olduğu söylenmiş. Hatta yılanlarda yapılan araştırmalarda birkaç ylan türünde Corona virüsüne rastlanmıştır -ki bu doğal gelecek bize çünkü Çinli insanlar yarasa yanında yılan da yiyorlar-. Fakat bu henüz kesin bir bilgi olmamakla birlikte kesin bir tedavisi de bulunmuyor. Çünkü sebebi yarasa da olabilir yılan da.

Çin’deki Ulusal Sağlık Komisyonu, virüsün insandan insana da geçtiğini belirtirken mümkün oldukça insanlarla temas kurmamaya özen gösterilmesini istemiş. Çin medyasına göre, Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgını araştırmak üzere görevlendirilen uzman ekibin lideri Zhong Nanshan, zatürre benzeri hastalığa neden olan virüsün, insandan insana geçebildiğini belirtti. Ayrıca Guangdong eyaletindeki 2 kişiye virüsün aile üyelerinden bulaştığının tespit edildiğini aktaran Zhong, söz konusu iki kişinin, hastalığın ortaya çıktığı Wuhan kentine gitmediğini ancak aile üyelerinin bu kentten dönmesinin ardından hastalığa yakalandıklarını ifade etti. Ayrıca China Daily gazetesinde, virüsün tespit edildiği hastalarla ilgilenen bazı sağlık çalışanlarında da virüse rastlandığı bilgisi paylaşıldı.

Çin Merkez Televizyonunun (CCTV) haberine göre, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, son zamanlarda Wuhan kentinde ve diğer yerlerde görülen, yeni corona virüs salgınının ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Peki bu virüs hepimize ulaşacak mı? Panik yapmalı mıyız? Yetkililere göre hayır! Bir ülkede başlayıp 10’dan fazla ülkeye yayılması feci bir şey olsa da mümkün oldukça insanlar ülkeden çıkarken veya girerken bir çok teste ve muayeneye tabi tutuluyor. Bizim ülkemizde ise İstanbul Uluslararası Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanına termal kameralar yerleştirilip yurt dışından gelen yolcuların vücüt ısıları ölçülmeye başlandı.

Tek temennim ise bu virüsün daha fazla ölüme yol açmadan ortadan kalkması bunun için de acilen bir aşı veya tedavi yönteminin bulunması.

Kaynakça: 1, 2