Her çocuk mutlaka çizgi filmlerle tanışmıştır. Günümüzdeki teknoloji sayesinde ise çizgi film ile tanışmayan çocuk sayısı oldukça azdır. Fakat bu çizgi filmler bizler ve ebeveynlerimizin sandığı kadar masum mu? O küçük yaşlarda bizlere dayatılan mesajlar büyüme yolumuzda bizimle mi şekilleniyor? Maalesef cevap evet!

bilinçaltı

Sübliminal Mesaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Aslında sözlük anlamı tam olarak “bilinçaltı” veya “bilinçaltı ile algılanan”dır. Bilinçaltı mesajı olarak tanımlanan bu mesaj türü aslında reklamcılık sektöründe kullanılır. Şirketler reklamlarda bir obje veya cümle içerisinde kullandıkları bir işaret ile insanların zihinlerine ulaşır ve bunu fark ettirmeden yaparlar. Bu sayede reklam sayesinde insanlar onlara hizmet edip para kazandırmaya başlar. Toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılan teknik: 2011 yılında kabul edilen Radyo Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Kanununun 9. maddesi ve 2. fıkrası gereğince Türkiye’de yasaklanmıştır.

Şimdi çocuklar için yapılan çizgi filmlere gizlenen mesajlar nelermiş onlara bakalım:

  1. The Simpsons
Bilinçaltı ve Çizgi Diziler! 1

Bildiğimiz üzere Simpsons 2000’li yılların en ses getiren çizgi dizisiydi. Karikatürist Matt Groening tarafından yaratılan çizgi dizi, ilk bakışta anlaşılmayacak ama sonradan dikkatli bakınca fark edilen garip ve korkunç kehanet ve mesajlarla dolu. Aslında Simpsons hakkında bir şeyler yazmaya kalkışsak yıllarımızı alabilir. Trump’ın başkanlığından, Ebola virüsüne; ABD-Irak ilişkilerinden, İkiz Kule felaketine kadar çoğu şeyin haberini yıllar öncesinden veren çizgi dizi, çocuklar ve bizim için oldukça kötü şeylere gebe diyebiliriz.

2. Johnny Bravo

Bilinçaltı ve Çizgi Diziler! 2

Bana hep sempatik gelmiştir Johnny. Seveni de çoktur sevmeyeni de onun. Üstteki görüntü çizgi dizinin Nisan ayında yayınlanan bölümüne ait. Gözümüz arka plandakileri görmezden gelip ana karakterlere yoğunlaşırken bilinçaltımız sübliminal mesajları o esnada alır. Arka planda posterde alev alan gökdelen o zamanlarda pek ilgi toplamazken 11 Eylül 2001 yılında ABD’de bulunan Pentagon ve Dünya Ticaret Merkezine yapılan terör saldırısı sonrası birçok gizem severlerin diline dolanmıştır. Ne var ki bu bölüm Nisan 2001’de yayınlanıyor ve hemen 4 ay sonra söz ettiğim terör saldırısı gerçekleşiyor toplamda 2996 kişi hayatını kaybediyor. Aynı sübliminal mesaj Simpsons’ta da mevcuttur.

3. Powerpuff Girls

Bilinçaltı ve Çizgi Diziler! 3

Var mıdır cidden sevmeyeni dediğim çizgi dizidir! Hatta bana o kadar masum gelir ki bilinçaltı mesajları ile ilgili ortaya atılan teorileri asla kabul etmemişimdir. Bu üç kızın yaratılması bir bilim insanı eliyle olması günümüzde mutasyon ile değiştirilen varlıklara örnek veriliyor. Blossom, Bubbles ve Buttercup isimleriyle şehri kötü insanlardan ve varlıklardan korumaya çalışan bu kızlar aslında mutasyon geçirmiş -genetiği değiştirilmiş- varlıklardır. Anne veya babaları yoktur. Ayrıca çizgi dizide her ne kadar LGBTQ+ desteği ön planda olsa da yeşil olan -Buttercup- mutasyon ile lezbiyene çevrilmiş, evrilmiş bu yüzden de LGBTQ+’nun sonradan olunabilen bir şey olduğu bilinçaltı mesajları ile bizlere ulaştırılmış.

4. Sünger Bob (Sponge Bob)

Bilinçaltı ve Çizgi Diziler! 4

Hepimizin bildiği ve sevdiği Sünger Bob, aslında davranışları incelendiğinde günümüz şehirlerinde yaşayan insanlara ne kadar da benziyor değil mi? Dikkat bozukluğu, depresyon, sürekli ağlama isteği vb. durumlar ile çok yabancı olmayan Sünger Bob çizgi dizisinde 7 ana karakter vardır. Bu 7 ana karakter ayrı ayrı dini kitaplarda bahsedilen 7 Büyük Günahı temsil etmektedir.

Kaynakça: 1, 2, 3