Günümüz modern çağında sahip olduğumuz çoğu teknolojik aletin bir serüvene sahip olduğunu söylemek mümkün. Hiç elinizdeki saç kurutma makinesinin icat edilmeye başlandığı dönemde nasıl tasarlandığını düşündünüz mü? Ya da tamamen farklı bir sebep için icat edilip sonradan işlevinin dönüştürülmesi ile bambaşka bir şey için kullanılan bir icat gördünüz mü? Şimdi sizlerle 1900’lü yılların en garip ama bir o kadar da işlevsel olan icatlarına göz atalım.

1. Radyolu Şapka

radyolu-şapka-takan-biri

1931’li yılların yaz dönemlerinde ortaya çıkan bu sanatsal fikir: iki lamba, yuvarlak küçük bir anten, bir kulaklık ve bir de cep pilinden oluşuyor. Muciti kesin değildir. Kadınlar için üretilen radyolu şapkalar ise o dönemde moda severler tarafından değişik kurdelelerle veya çiçeklerle kaplanmıştır. İlk dönemlerde ABD’de 7,95$ dan satılırken sonradan itibarını kaybetmiştir.

2. Tek Tekerlekli Motosiklet

tek-tekerlekli-motosiklet

Yine 1931’li yıllarda icat edilen bu motosiklet oldukça kullanışlıydı. İtalyan Mucit Goventosa de Udine tarafından icat edilen bu motosiklet: saatte 150 kilometre hıza ulaşabiliyor! I.& II. Dünya Savaşı arasındaki çöküş döneminde icat edilmesi ise seri üretime geçememesinin en büyük sebeplerinden biridir.

3. Gaz Maskeli Bebek Arabası

gaz-maskeli-bebek-arabası

1938 yılında İngiltere’de çekilen bu fotoğraf fazlaca garip geliyor olabilir. Oradaki kadın neden o maskeyi takıyor veya bebek arabası neden kutu/tabut şeklinde yapılmış diyebilirsiniz. II. Dünya Savaşı öncesi tüm siviller korku içerisinde yaşadıkları için gelebilecek her türlü gazlı saldırı için önlem almak istemişlerdir. Binlerce korkmuş insan kendilerine ve çocuklarına bu tür maskeleri takıyor ve bu tür icatlar da boy göstermeye başlıyordu.

4.Yatak Piyano

yatak-piyano

Hepimiz müziği severiz. Kimimiz dinlemeyi, kimimiz ise üretmeyi sever. Piyano çalmak da buna örnek olarak verilebilir. 1935’te icat edilen bu yatak piyano ile yatağa bağlı yaşamak zorunda kalan tüm insanlar; piyano öğrenmeye/çalmaya devam edebiliyordu. Tamamen insan yaşamını kolaylaştırmak gibi bir gayesi olsa da tasarımı oldukça ilginç ve kendine hayran bırakır biçimdedir.

5. Elektrikli Yelek

elektrikli-yelek

Aslında soğuk havalarda ne denli işe yarar. Keşke seri üretime geçilebilen bir ürün olsaydı. 1932 yılında Amerika’nın çok soğuk zamanları yaşadığı dönemde trafik polislerine çok üzülmüş olmalılar ki böyle bir çare bulmuşlar. Trafik polisleri bu yelek sayesinde dışarıda bir nebze de olsa üşümüyorlardı. Yelek, elektriğini sokaklarda bulunan prizlerden alıyordu.

6. Cylomer

su-ve-karada-kullanılabilen-bidonlu-bisiklet-icadı-cyclomer

Bir diğer adıyla Hem Karada Hem Suda Gidebilen Bisiklet olan Cyclomer, 1932’de Paris’te icat edildi. Ama gereken ilgiyi pek görmemiş olmalı ki şu an kullanmıyoruz. 2 büyük 4 küçük içi boş plastik toplara sahip olan Cyclomer o dönemin en çılgın fikirlerinden biri olsa da ilgi görmemiş; 2009 yılında aynı fikir Çin’de de ortaya atılmış ve top yerine boş bidonlar kullanılmıştır.

7. Kameralı Tabanca (Bonus Başlık! )

ekstra-icat-kameralı-tabanca

Aslında benim seçtiklerim 6 ile sınırlı olsa da bunu es geçmemek istedim. Çok korkutucu ve ilginç olan bu kamera, 38 kalibrelik bir Colt tabancaya monte edilmiş. Tetiğe her basıldığında hem bir kurşun ateşleniyor hem de o an karşı tarafın fotoğrafı çekiliyordu. Açıkçası kendisi benim için çok korkutucu ve garip bir icattır.

Kaynakça: 1