Gülümsemek, günlük hayatta kullandığımız bir iletişim biçimidir. Bunu bazen içten yaparız bazen ise gülmemiz gerektiği için güleriz. Sahte gülümsemenin anlaşılmayacağını düşünsek de öyle bir test var ki bunu apaçık ortaya çıkıyor.

19. yüzyılda yüz mimiklerine dair fizyolojik bir araştırma yapan Guillaume Duchenne adında bir nörolojist, iki farklı gülümseme tipi keşfeder. Bu gülümsemelerden birinde sadece ağız çevresindeki kaslar kasılır, diğerinde ise hem ağız çevresindeki hem de göz çevresindeki kaslar kasılır.

Duchenne’e göre gerçekten zevk ya da mutluluk gösteren tek gülümseme göz çevremizdeki kaslarla yanak kaslarımızın aynı anda çalıştığı gülümseme şeklidir. Bu gülümseme tipine Duchenne Gülümsemesi denir. Onun dışındakiler gerçekten mutluluk gülümsemesi olmadığını söyler. Bu da Non-Duchenne Gülümsemesi adını alır.

Amerika’da Non-Duchenne Gülümseme’ye ‘Pan-Am’ Gülümsemesi de denir. Çünkü Pan-American Hava Yollarının hostesleri yolcuları her zaman bu içten olmayan, sadece ağızlarının kasıldığı sahte gülümsemeyle karşılar. Günümüzde botoxun yaygınlaşmasıyla bu gülümsemeye Botox Gülümsemesi de denmektedir.

sahte-gerçek-gülümseme-kıyaslaması

Yukarıdaki fotoğrafa baktığınızda aynı adamın iki farklı gülümsemesini görüyoruz ve ikisinde de dudakları yukarı doğru kıvrılmış durumda. Ancak bunlardan birisi gerçek birisi ise sahte bir gülümseme. Duchenne Testi’ni kullanarak bunu anlayabiliriz. Bilimsel olarak gerçek ve içten bir gülüş için sadece yanak kaslarının oynaması yeterli değil. Yani sağdaki resimde gerçek bir gülümseme görürken soldakinde sahte bir gülümseme görmekteyiz.

Vesikalık Çektirirken Göz Kaslarımızı Hareket Ettirmediğimizden Sahte Bir Gülümseme Ortaya Çıkıyor

vesikalık-fotoğraflarda-gerçek-sahte-gülümseme

Vesikalık fotoğraflarda istediğimiz görüntüyü elde edememizin bir diğer nedeni de gülümseme tipimiz. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki gerçek bir etken olmadığı ve bizden sadece gülmemiz istendiği sürece Duchenne Gülümsemesi veremiyoruz. O an güzel bir espri yapılırsa güzel bir kare yakalanabilir.

Ayrıca iki farklı gülümseme, beynin farklı bölgelerinde kontrol edilir. Yani sahte gülümseme sadece kaslar tarafından kontrol edilirken gerçek gülümseme sırasında duyguların olduğu alan da aktifleşir.

Bu konuyla ilgili başka bilim insanları da çalışmalar yapmıştır. Bunlardan biri olan psikolog Paul Ekman, 18 farklı gülüş tipinin bulunduğunu tespit etmiştir. Ekman’ın dikkat çektiği şey, sahte olanlar dahil çoğu gülümsemenin kendi amaçlarının olmasıdır. Ancak Paul Ekman’a göre Duchenne Gülümsemesi ruhun duygularının bir yansımasıdır ve tamamen içten gelmektedir. Bu fikir kulağa şiirsel geliyor olabilir ancak Ekman’ın bu teorisi sosyal psikoloji alanında yayın yapan bilimsel bir dergide yayınlanan bir çalışmasının sonucudur.

Kısacası bilimsel olarakta bir kişinin gülüşüne bakarak o kişiden etkilenmemiz mümkün. Aynı şekilde karşınızdaki kişiye mutluluğu, refahı ve özgüveni geçirmek istiyorsanız içten gülümsemeye dikkat edin. Çünkü beynimiz otomatik olarak içten gelen bir gülümsemeyi tespit edebiliyor.