Jack Green, istemediği bir kumara girmiş ve ardından da tam 7 yıl boyunca iki dolandırıcıyla hücre hapsi yatmıştır. Biri kuantum fiziği diğeri satranç konusunda uzman iki kişi tüm bilgilerini dolandırıcılık noktasında birleştirmiş.

Onlar gizlice dolandırıcılık planı yaparken kendisi sadece kitap okuyarak onların sırlarını öğrenmeye çalışmıştır. Kendisini hapse gönderen kumarhane sahibi Dorothy Macha’dan intikamını almaya hazırdır. Onu yardımcılarının önünde küçük düşürür. Bu sırada doktorlar kendisine çok az rastlanan bir hastalığa sahip olduğunu ve üç gün içerisinde öleceğini söyler. Ancak Macha da Jack’in peşindedir. Üç gün hayatta kalmak için ise hiç tanımadığı iki kişinin kendisini korumasına karşılık sahip olduğu her şeyi acı çekerek vermek durumunda kalır ve aslında en büyük düşmanın kim olduğu sorusu ile baş başa kalmaya başlar.

Kahramanımız Jake Green, bazen başına gelmedik olayları bile düşünen ve öyle olsa ne olurdu diye hayal etmesinin yanı sıra kafasının içerisinde Sam Gold diye bir adam oluşturmuştur. Jack Green’e, iki adam bir nevi patronluk etmektedir. Tefeci olarak bilinen bu iki adam Green’in kumardan kazandığı tüm parayı kendi elleri ile dağıtmasını söylerler. Green’in görevi ise onlara hiç bir şey söylemeden dediklerini yapmaktır.

Revolver-bir-ego-filmi

Filmde geçen ego-satranç ve dolandırıcılık için söylenmiş düşünülesi cümleler:

En büyük düşmanın en son bakacağın yere saklanacaktır.

Daha zeki olmanın tek yolu daha zeki bir rakiple oynamaktır.

İşteki ilk kural: yatırımını korumaktır.

Savaştan kaçınmak mümkün değildir. Sadece düşmandan üstün olana kadar erteleriz.

 İkna etmesi için (egoyu) dinlemeyi kabul ettim.

İnsanlar bizden korku ve nefret eder. Sen de bizden korkmayı ve nefret etmeyi öğreneceksin, parayı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz ve onların ellerinin arasından kayıp gitmesini izlemen kolay olmayacak. Çünkü borç vereceğimiz para seninki olacak.

Ne tür bir işe başladım, ben? Bir anlam çıkarmalıyım. Şimdi olmaz. Çünkü bir anlamı olmaz. Şimdilik bir işe başladın, onu bitir.

Hapse girmeden önce kendimi akıllı sanırdım.

 Tek arzuları ( hücre arkadaşları ) en büyük dümeni çevirmek ve en büyük oyunu kazanmaktı. Hep hızlı düşün hep büyük düşün.

Onlara güvenmiştim.

Ama o ikisi benimle ilgili her şeyi biliyordu. Her şeyi!

Bunu neden uzatıyorlar? Tek hareketle beni temizleyebilirler, acı çekmemi istiyorlar ve bana ödetmek istiyorlar. Çektiğim acılar için ödeme yapmamı bu duyduğum en radikal fikir.

Cehennemde sıcak bir yer arasında sıkıştım ve anahtarı yok.

(Satranç Sahnesi: Benim sanatım seni öyle parçalarla beslemek ki onları aldığın zaman kendinin akıllı benimse aptal olduğuma inanacaksın. Kurbanı kontrol altında tuttuğunu düşünen aslında daha az kontrole sahiptir. Yavaş yavaş kendi sonunu hazırlar, rakibe düşen ona sadece yardım etmektir. Kural 2: Oyun karmaşıklaştıkça rakipte karmaşıklaşır. Karşı taraf eğer çok iyiyse kurbanı kontrol edebileceği bir ortamın içine sokacaktır. Ortam ne kadar büyük olursa kontrol etmeside o kadar kolay olur. Köpeğe kemik fırlat, zayıf noktalarını bul, istediklerini sandıkları şeyin bir parçasını onlara ver. Rakip kurbanı yanlış avın peşine takarak dikkattini başka yöne çeker.

filmin-'oyun'-anından-bir-kare

(Egonun seni ikna etmek adına kullandığı argüman) Numara ne kadar büyük ve eski ise o kadar çekicidir.

Gold’un canını sıkan hiç kimse hayatta kalamaz, iki arkadaşın hariç hiç kimse.

(Ego) Kendinizle ilgili bilmediğiniz birşey vardır. İnkar edeceğiniz bir şey. Varlığını, onunla ilgili bir şey yapmak için çok geç olana kadar sürdürse bile.

İkinci bir şansınız olsaydı şöyle sorardınız. Neden?

Seni kontrol eden kuralları değiştirirsen, kontrol edebileceğin şeylerin kurallarını değiştirebilirsin.

Gold’un dünyasında ne kadar çok güce sahip olduğunu düşünürsen gerçek dünyada o kadar az gücün var, demektir. Hala hapistesin Jack. Aslında hiç çıkmadın.

(Ego) Gitmek istemediğin her yerde onu bulacaksın.

(Ego) Onun en büyük numarası seni, kendisi olduğuna inandırmaktı.

(Ego ile konuşması) Beni. sen kontrol etmiyorsun. Ben, seni kontrol ediyorum.

 (O – Ego) Onları kurtarmak için O’nu yok etmeye çalışırsan, O’nu kurtarmak için, onlar seni yok eder. Rakibin zekasını takdir etmelisin.

Bunu senden hoşlandığımız için yapmadık. Yaptık çünkü, biz seniz!

Kaynakça : 1, 2