luckin-cofffee-logosu

Starbucks Coffe ve daha çok çeşitli kahve zincirleri hayatımızın bir parçası. Tüm bu zincirlerin ortak noktası ise kahveyi çoğumuzun sevmesi. Hatta sevmekle bile kalmayıp hayat kurtarıcı bir obje olarak gördüğümüz de olmuştur. Öğrencilerin vize ve final dönemlerinde hayatını kurtaran; iş insanları mesaiye kaldıkları zamanlar uykularını yenmeleri için kullanmak zorunda kaldığı bir gıda türü olmuştur. Günümüz modern çağında güzel ve lezzetli kahve için geleneksel kahve yöntemleri kullanılsa da maalesef büyük oranda kahve zincirleri insanların kahveye olan ihtiyaçlarını çok çabuk şekilde karşılamaktadır.

Teknolojinin artmasıyla birlikte geleneksel kahvecilerin zaman aşımına uğraması muhtemel olup bunların yerini 2 veya 3 marketle başlayıp marketing&advertising tekniklerini kullanarak devleşen büyük kahve şirketleri almıştır. Hepimizin en az bir kez girdiği ve kahvesini içtiği girmese bile mutlaka duyduğu Starbucks Coffee, bahsettiğim kahve zinciri şirketlerinin lideri.

Kimimiz gerçekten kahvesini sevdiği için girerken kimisinin ofisi olan ve bir başkasının ders çalışma alanı olan Starbucks Coffee, bulunduğu sektörde güzel bir ivme yakalamış ve başarılı misyonuyla herkesin hayranlığını kazanmıştır. Gelip görelim ki her sektörde mutlaka iki devin olması ve tam rekabet piyasasının olduğu Çin’de, rekabet koşulunun geçerliliğini koruması gerektiğinde Luckin Coffee resmen devreye girdi.

starbucks-luckin-coffee-karşılaştırması

Luckin Coffee, Çin merkezli bir kahve zinciri marketi. İlk şube Pekin’de 2017 yılının Kasım ayında açıldı. Garip olan durum ise ilk marketin açılmasından sonra başlıyor. Çin’in yükselen değerinden birisi olmaya başlayan Luckin Coffee, 9 ay gibi kısa bir sürede Çin’in 13 şehrinde 525 şube açarak rekor bir girişime imza atıyor. Çinliler bu kahveyi çok sevecek olmalı ki sadece bununla yetinmeyip piyasa değerini 1 yıl içinde 1 milyar dolara çıkarmayı başardı. Starbucks Coffee Çin’de 3 bin civarında şubeye sahip, Luckin Coffee ise ilk yılında +2500 şubeye ulaşarak görünürde Starbucks Coffee’nin Çin’deki liderliğini elinden alacak gibi görünüyor.

Henüz Türkiye pazarına girmeyen Luckin Coffee, dünya piyasasında aynı hızla büyümeye devam ediyor. Şu an şirketin ana hedefi açık şekilde Starbucks Coffee’nin yerini almak olduğunu söyleyebilirim. Sadece 2019 yılında ise dünya genelinde 2500 şube daha açması planlanan kahve marketinin kurucusunun bir kadın olması da Türkiye’deki ve dünyadaki işçi kadınlara örnek olacak tipten. Şirketin bir diğer hedefi ise her 3, 5 saatte bir yeni bir şube açmak! Düşünüldüğünde gerçekten harika bir azim ve vizyona sahip oldukları için bu hedef onlar için güç olmamalı.

Peki Luckin Coffee neden bu kadar trend oldu? Benim gibi ”Diğer kahvecilerden farklı bir kahve mi yapıyor?” diyorsunuz. Aslında Luckin Coffee işin şu an yayılma aşamasında olduğu için insanların ona kolaylıkla ulaşması birinci önceliği. Bu yüzden de Starbucks Coffee’den farklı evlere kahve gönderimi yapıyor. Mobil uygulama sayesinde evlere sipariş götürüyor. Üstelik şirket online siparişlerde 35 yuan yani yaklaşık olarak 5.5 dolar ve üzeri siparişleri yarım saat içinde teslim etmeyi amaçlıyor. Gerçekten de güzide bir hizmet! Starbucks Coffee bu uygulamayı fark etmiş olacak ki çok geçmeden online sipariş hizmeti de vermeye başladı fakat bu hizmet çok fazla tutmadı.

Luckin Coffee’yi Starbucks Coffee’den ayıran bir diğer özelliği de Luckin Coffee’yi ilk kez kullanacak kişilerin ilk kahveleri şirketten! Hatta Luckin Coffee’yi arkadaşlarına öneren kişilere de ilk kahve yine şirketten! Gerçekten takdir edilecek bir reklam uygulaması.

Starbucks Coffee'ye Yeni Rakip: Luckin Coffee 1

Starbucks Coffee’nin Çin’deki şu an şube sayısı güncel olarak 4389 ve Starbucks Coffee’nin verilerine bakılacak olursa Starbucks Coffee, geçen yıl Çin’de 15 saatte bir şube açmış. Üstte de belirttiğim gibi Luckin Coffee’nin diğer hedeflerinden biri de her 3,5 saatte bir şube açmaktı. Bu da demektir ki Starbucks Coffee, Luckin Coffee’ye oranla 4 kat daha az şube açmış.

Şirket, geçtiğimiz aylarda Amerikan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna yaptığı açıklamada “2019 yılı sonuna kadar şube sayısı bakımından Çin’deki en büyük kahve zinciri olmayı hedefliyoruz.” cümleleriyle vizyonunu ve misyonunu açıkça ortaya koymuş ve kim bilir belkide çok kısa bir süre de gerçekten de Starbucks Coffee’ni yerini alıp bir kahve devrimi başlatacaktır. Kim bilir belki de çok kısa süre içerisinde Türkiye pazarına giriş yapacak ve bizler sokakta Luckin Coffee şubelerinde oturup eğlenen insanlar göreceğizdir!

Kaynakça: 1 , 2