Yaptığımız işlerde ne kadar başarılı olmak istesek de çoğu zaman istediğimiz sonuçları almakta ya çok zorlanıyoruz ya da ne yazık ki başarısız oluyoruz. Bunun neticesinde kişisel gelişim adı altında kitap okuyor veya videolar izliyoruz. Çoğu zaman ise bizim gibi başarısız olmuş ama sonrasında başarmış insanları görmek istiyoruz. Ancak ıskaladığımız nokta yaşadığımız bu dünyanın o kadar öznel ayrıca o kadar ihtimal barındırdığını bazen unuyoruz.

Okuduğumuz veya izlediğimiz o videolar günün sonunda hiçbir işe yaramadığını yarayan kısımların ise o kadar genel şeyler olduğunu görüyoruz ki (çok çalış, amacın olsun, pes etme…). Başarılı olmak adına yaptığımız bu çalışmalarında başarısızlıkla sonuçlandığını gördüğümüzde kendimize olan inancımız her geçen gün daha da düşmektedir. Kişisel olmayan herkes için uygulanabilir ve olumlu sonuç alınabilir uygulamaları bulmak ise çoğu zaman mümkün olmuyor. Bu sebeple araştırmalarım neticesinde bulduğum bazı uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

İster bir start-up’ınız olsun isterseniz sınavlara çalışan bir öğrenci olun bu listenin işinize yarayacağına kesinlikle garanti verebilirim! Öyleyse yavaştan başlayalım.

iş-verimli çalışmak-analiz

  1. Her sabah çıkmanız gereken saatten 2 saat önce kalkın.

İlk saati sizi eğitecek, motive edecek veya manevi açıdan güçlendirecek bir şeyler okuyarak geçirin. Ama her sabah okuyun. Bu yaptığınız etkinlikle güne beyin egzersizi yapmış gibi başlayacaksınız. Uykunuzdan fedakârlık olarak görebilirsiniz veya ”Uykumu alamazsam gün içerisinde çok kötü oluyorum.” diyorsanız: bu rutini en azından 1 hafta uygulayın ve sonucu gözlerinizle görün.

Unutmayın! Uykunuzdan fedakârlık yapmıyorsanız yaşamınızdan fedakârlık yapıyorsunuzdur.

  1. Güne alanınız ile ilgili kitaplar okuyarak başlayın.

Belirlediğiniz alan ile ilgili olarak her sabah 1 saat kitap okursanız eğer haftada 1 kitap yılda 52 kitap okumuş olacaksınız. Bu bilgi birikimi ise bir alanda uzman derecesinde bilginiz olması veya yüksek lisans yapmış derecesinde bir konuya hâkim olmanızı sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bu sadece güne başlamadan önce yapacağınız bir şey gün içerisinde yaptıklarınız ile birleştiğinde ise değerinin ne kadar artacağı tahmin bile edilemez.

  1. Gün içinde yapmanız gereken her şeyin bir listesini yapın.

Gün içerisinde onlarca karar almamız gerekiyor ki insan bu konuya odaklanmadığında bu durumun farkında dahi olmuyor. Bu sebeple bizim için önemli olan şeylerin listesini yapmak gün içerisinde “Ya aslında bunu mu ya da şunu mu yapsam?” derdinden uzaklaştıracaktır.

  1. Listeyi önceliklere göre sırala.

Çoğu zaman yapmak istediğimiz 5-6 şey oluyor. Ama yapmamız gereken ile isteklerimiz bazen öncelik sıralamasına girdiğinde yapmamız gerekenlere öncelik vermemiz gerekiyor. Bu durumda 1-2 şeye kadar düşüyor yapmamız gereken şeyler. Bu sayede de yapmamız gereken şeyleri en basit şekilde tanımlamış gün içerisinde farklı bir düşünce geldiğinde kendimize “ Hayır, ben bir karar aldım bunu yapmayalım.” diyebilirsiniz.

  1. Listedeki en önemli işe başlayın.

Bir işi bitirmenin hazzını yaşadığınızda diğer işlere çok daha kolay adapte olacağınıza ve bitireceğinize eminim.

araştırma-veri-analiz-çalışmak

  1. Arabanızda veya otobüste ders programları dinleyin.

Birçoğumuzun gün içerisinde en az 1-2 saati araçlarda geçmektedir. Kitap okuma gibi burada da eğer bir konuya odaklanarak bilgi alma amaçlı dinlerseniz. Bu dinleme, yaptığınız iş ile ilgili olabileceği gibi gelecekte yapmayı düşündüğünüz bir şey ile de ilgili olması çok âlâ mümkün.

  1. Her olaydan sonra kendinize 2 soru sorun.

1. Soru: ”Bu durumda neyi doğru yaptım?”

Doğru yaptığınız her şeyi tek tek yazın. Bunu her olaydan sonra not edebileceğiniz gibi uyumadan önce günün kritiğini yaparak da pekâlâ belirleyebilirsiniz. Mesela: bugün çok iyi ders çalıştınız, bu kadar iyi çalışmanıza neden olan şeyleri yazarsanız diğer seferinde o şeylere daha çok dikkat edecek ve çalışmanız daha verimli geçmesini sağlayacaksınız.

2. Soru: ”Gelecek sefer neyi farklı yapacağım?”

Tam tersi bugün hiç ders çalışamadınız. Bunun nedenini tek tek yazarsanız -ki bu çok daha önemli- diğer seferde o şeyi yaptığınızda ders çalışamayacağınızı bildiğiniz için yapmaktan kaçınacaksınızdır.

Hayatınızdaki veya çalıştığınız herkese hayatınızın en önemli kişisi gibi davranın.