Yoruldum, patron. Yollarda yağmurdaki bir serçe kadar yalnız olmaktan yoruldum. Yanımda hiç arkadaş olmamasından bıktım. Nereye gideceğimizi, nereden geldiğimizi söyleyecek biri. İnsanların birbirine kötü davranmasından bıktım. Her gün dünyada hissettiğim ve duyduğum acılardan bıktım. Çok fazla var, sanki her an için kafama cam parçaları batıyor. Anlıyor musun?

John Coffey

Herkesin hayatında derin izler bırakan Yeşil Yol filmi kendi kadar arkasındaki gerçekler de büyük merak konusu oluyor. İşte kendisi kadar etkileyici 10 bilgi…

1 – Bu Hikâye Gerçekten Yaşandı Mı?

Yeşil-Yol-filmi-başrollerinden-John

Filmlerin başında “Bu bir gerçek hikâyeden uyarlamadır.” cümlesini gördüğümüzde film daha çok derinlerimize işler. Stephen King’in romanından uyarlama olsa da 2001 yılında King bir röportajında “Ben bir mucizeyi anlattım.” demesi soru işaretlerine neden olmuştur.

Röportajı yapan gazeteci oldukça şaşırır. Stephan King anlatmaya devam eder. Yaşlı bir yakınımı ziyaret etmek için, huzurevine giden King, orada 108 yaşında bir adamla tanışır. 108 yaşında olmasına rağmen çok dinç ve sağlıklı olması King’in ilgisini çeker ve onunla tanışır. Adam, eski bir gardiyan olduğunu 1930’lu yıllarda idam mahkûmlarının son günlerinin geçirdiği E bloğunda görevli olduğunun söyler. Stephan King, ona nasıl böyle sağlıklı ve güçlü olduğunu sorduğunda adam cevap vermek istemez ve ağlamaya başlar.

Bir gün görevli oldukları binaya gizemli bir adam getirilmiş. Adam tıpkı filmdeki John Coffey karakteri gibi iri yarı siyah ve çocuksu bir kişiliğe sahipmiş. Huzurevindeki yaşlı adam King’e: “Bu iri yarı siyahi adamı tanıdığımızda onun bu cinayetleri işlemiş olduğuna asla inanmadık.” Ayrıca yaşlı adam bu idam mahkûmunun bir gün elinin tutarak ona kendinden bir parça verdiğini bu nedenle de uzun ve sağlıklı bir ömre sahip olduğunu söyler.

Bunlardan çok etkilenen King kısa bir araştırma yapar. Aynı hapishanede adamın tarif ettiği gibi 1935’te elektrikli sandalye de idamın gerçekleştiğini kendisi hakkında hiçbir bilgi olmayan sadece ismi John olarak bilinen siyahi iri yapılı adamın yaşlı adam ve arkadaşlarıyla idamı gerçekleştirdiğini bulur. Bu idamdan sonra hepsi istifa etmiştir.

2 – Film Tennessee Eyalet Hapishanesi’nde Çekildi

filmin-çekildiği-Tennessee-Eyalet-Hapishanesi

Yeşil Yol, uzun süredir kullanılmayan yıkık dökük duran Tennessee Eyalet Hapishanesi’nde çekildi. Ayrıca film için kullanılacak bölümler dönemi yansıtacak şekilde yeniden restore edildi.

3 – Tom Hanks’in Hem Gençliği Hem Yaşlı Halini Oynaması Planlandı. Fakat İşler İstenildiği Gibi Gitmedi

Yeşil Yol Filminden Kendisi Kadar Şaşırtıcı 10 İlginç Bilgi 1

Tom Hanks’in oynadığı gardiyan karakterinin yaşlılık halini de Tom Hanks’in oynaması bekleniyordu. Fakat istenilen ile yapılan çok daha farklı oldu. Çünkü Tom Hanks’in makyaj testleri hiç de iyi gözükmediği için yaşlı gardiyan rolünü Dabbs Greer canlandırdı. 50 yıldan fazla süredir yardımcı rollerin unutulmaz ismi olan Dabbs Greer’in oynadığı son film oldu.

4 – Percy Karakterinin Ayakkabıları Özel Olarak Seçilmiş

Percy’nin canladırdığı karaktere uygun olacak şekilde çok gıcırdayan bir ayakkabı seçilmiş. Percy’i canlandıran Doug Hutchison’ın söylediğine göre kendisine verilen ayakkabı şimdiye kadar rastladığı en sesli ayakkabıymış.

5 – Filmdeki Elektrikli Sandalye Gerçeğinin Birebir Aynısı

İnfazlarda kullanılan elektrikli sandalyenin birebir aynısı yapıldı. Hatta yapımında New York’ta bulunan Sing Sing Hapishanesi’ndeki sandalyeden yararlanıldı.

elektrikli-sandalye

6 – Stephen King Elektrikli Sandalyeye Oturmak İstedi

Film setini ziyaret eden Stephen King, elektrikli sandalyeye oturmak istedi. Bunun üzerine Tom Hanks, gardiyan rolünden ayrılmayarak Stephen King’e “Bu kısımdan ben sorumluyum, bunu gerçekleştiremem.” diyerek şakalaştı.

7 – Yeşil Yol Hakkında Yaptığı Röportaj Rafa Kaldırıldı

Stephan King’i parapsikoloji dergisine Yeşil Yol hakkında 4 sayfalık bir röportaj verdi. Aynı hafta Amerika’da gerçekleşen 11 Eylül saldırıları nedeniyle Amerika halkı ve medyanın bütün ilgisi yapılan bu terör eylemine döndüğü için röportaj derginin tozlu raflarına kaldırıldı.

8 – Bruce Willis John Coffey Rolü İçin Michael Clarke Duncan’ı Önerdi

Yapımcılar John Coffey rolü için oyuncu bulmada gerçekten çok zorlanmışlardı. İmdatlarına ise Bruce Willis yetişti. 1998 yılında Armageddon filminde birlikte oynadığı, sonradan iyi bir arkadaşlık kurduğu Michael Clarke Duncan’ın bu rolde oynayabileceğini şiddetle tavsiye etti.

9 – Michael Clarke Duncan’ı Kamera Açılarıyla Heybetli Gösterdiler

filmin-başrollerinden-John

Gerçekte Michael Clarke Duncan’ın boyu, gardiyan rolündeki David Morse’un boyuyla neredeyse aynı olup hapishane müdürünü canladıran James Cromwell’ın boyundan kısaydı. Filmdeki boy farkını yaratmak için Michael Clarke Duncan’ın altına bir platform yerleştirildi. Bazı sahnelerde de sadece kamera açılarıyla bu heybetlilik sağlandı.

10 – Stephan King Romanı 6 Ayda Yazmış

Stephan King sohbet ettiği yaşlı adamdan sonra araştırmalar yapmış. Bu araştırmaları toplayıp tam 6 ayda Yeşil Yol romanını tamamlamış ve muhteşem kült eserlerden birini daha kazandırmış. 29 Ağustos 1996’da yayınlanan romanın ardından 17 Mart 2000’de de Yeşil Yol film olarak yayınlandı ve hala herkes de derin izler yaratmaya, kült yapımlar olmaya devam ediyor.