Geçen hafta neden hayal etmek zorunda olduğumuz üzerine bir yazı yazmıştım. O yazımda da görüldüğü üzere hayaller konusunda biraz şüphelerim vardı. Aslında hayallere olan inancımı yitirmek isteyişimin bir yansımasıydı. O yazıyı yazdıktan sonra hayatımda sanırım ilk defa yaptığım bir şeyi yaptım ve bir filmi ikinci defa izlemek üzere sinemaya gittim. Aslında gitmemin birkaç ana nedeni vardı: Birincisi Aamir Khan -ki kendisi en büyük idollerimdendir- filmini daha önce sinemada hiç izlememiştim, ikincisi Dangal filmini daha önce online ortamda izlemiştim fakat böyle yaptığım için filmin telif haklarını ihlal etmiş oluyordum ve son olarak da özellikle müziklerine hayran olduğum Bollywood filmlerini bir sinemada deneyimlemek istedim. Kilit nokta ise filmde oldu ve çok önemli bir şeyi fark ettim: Aamir Khan filmlerini asıl sevmemin nedeni hayallere ulaşmanın yollarını öğretiyordu bana. Bu uzun giriş paragrafından sonra haydi gel biraz da nasıl öğrettiğine ve hatalarıma bakalım.

En Sevdiğim Film: 3 Idiots

3 idiots

İzlediğim ilk Aamir Khan filmi birçok kişide olduğu gibi 3 Idiots’tı. Bu film beni o kadar etkiledi ki izlediğimden bu yana en sevdiğim film olmayı başardı. Daha öncesinde hiç kimsenin böyle bariz eleştirileri kitlelere ulaştıramayacağını düşünürdüm ama Aamir Khan bunu muhteşem bir şekilde başarmıştı. Bunu nasıl yaptığını anlatmama gerek yok diye düşünüyorum.

Bu filmde birazdan değineceğim diğer filmlerinde de kaçırdığım bariz bir nokta vardı. 3 Idiots’ta bize asıl gösterilmek istenen sistemi eleştirmeliyiz, yanlışlarını düzeltmeye çalışmalıyız ama olmuyorsa kendimizi de sisteme köle etmemeliyiz. Hayallerimizin, ideallerimizi peşinden gitmeliyiz ki yaşamımızın bir anlamı olsun. Hayallerimiz herkes için ters görünse de bizim hayalimiz olduğu için peşini bırakmamalıyız, pes etmemeliyiz.

Diğer filmlerine de yani; Rang De Basanti, Ghajini, Dhoom 3, Lagaan… Hep hayallere ulaşmak var. Gösterilen büyük bir çaba ve neticesi… Bunu bilmeyen yok zaten. Yalnız bariz bir şekilde bilinmeyen şey hayallere ulaşırken kat ettiğimiz yol. Bu yolda nasıl davranmamız gerekiyor? Hayaller uğruna diğer tüm zevklerden, hobilerden vazgeçmek mi gerekiyor? Bu soruların cevabına da yine Aamir Khan filmleri üzerinden gidelim.

Dangal Filminden Hayallere Ulaşma Yolları

dangal kapak
Dangal Film Kapağı

Geçen gün izlediğim Dangal filminde hayallere ulaşmak için büyük bir disiplin gösteriliyordu. Bununla birlikte hayallere ulaşabilmek için tek odak nokta hayallerdi. Yani diğer tüm şeylerden vazgeçilmişti. Sadece ama sadece hayaller vardı. Filmi izlerken bir an benim böyle yapmadığımı gördüm ve ben neden böyle yapmıyorum diye büyük bir evhama kapıldım. Sanki böyle yapmazsam hayallerim gerçekleşmeyecek gibiydi. Ama ben tek ilgi noktamızın hayaller olmaması gerektiğine inanıyordum. Acaba idol seçerken hata mı etmiştim? Hayır! Yanlış filme bakıyordum.

Bugün bir arkadaşımla da konuştuk; her insanın hayallere, planlara ulaşma biçimi farklıdır. Kimisi tek odak noktasını hayaller seçer, kimisi de hayallerle birlikte diğer işlerini beraber yürütür. Aamir Khan’da bunu görmüş olacak ki filmlerinde her iki tip için örnekler vermişti, her ne kadar birinci tipteki filmleri ağırlıkta olsa da. 3 idiots’ta, Rang De Basanti’de, Lagaan’da hayaller tek odak noktası değildi. Diğer öznelerde kendine rahatlıkla yer buluyordu.

Hayallere Ulaşmak İçin Hangi Yöntemi Kullanmalıyız?

Burada şöyle bir sorunsal ortaya çıkıyor: biz hangi tip ulaşma biçimini kullanmalıyız? Yine çok klasik olacak ama durumu çok güzel özetleyecektir; kişiden kişiye göre değişir. Evet, değişir ama bunun nasıl veya ne tür değiştiğini bilmek için elimizde bir kıstas ya da referans yok. Bence en uygun bilme yöntemimiz deneme yanılma olacaktır. Küçük hayallerle test edin iki tipi de. Hangi sonuç çıkıyorsa onu büyük hayallerinize uygulayın. Biliyorum kolay olan tek odağı hayal yapmayıp diğer şeylere de hayatımızda yer vermek ama maalesef genellikle ve çoğunlukla tek odağa almak daha iyi sonuçlar doğuruyor.

Büyük hayallerinizden vazgeçmediğiniz, daha da büyük hayaller edindiğiniz bir ömrünüz olsun. Kendinize iyi bakın, yakında görüşürüz…