Dünyada birçok ülke yüzyıllar hatta bin yıllar boyunca aktarılan geleneklerini, kültürlerini şekillendiren örf ve adetlerini hala sürdürüyor. Afrika gibi büyük bir kıta da, bizim alışık olmadığımız ve akıl almaz kendilerine özgü birçok geleneğe ev sahipliği yapıyor. Gelin en şaşırtıcı olanlara birlikte bakalım.

1) Dudak Plakaları

Etiyopya’nın Mursi kabilesinde bir Mursi kızı ergenlik çağına geldiğinde annesi veya kabiledeki başka bir kadın tarafından alt dudakları kesilip genişletilir. Genişletilen kısma çömlekten ya da ahşaptan yapılan plakalar yerleştirilir. Bu uygulamayı yapmak zorunluluk değil kişisel bir seçimdir. Ancak her kültürde olduğu gibi kabile içinde akraba baskısı olduğu için çoğunlukla bu gelenek bir seçim olmaktan çıkıyor. Dudak plakaları güzellik ve saygı sembolü olarak görülse bile ilerleyen zamanlarda büyük zorluklar yaşatıyor.

afrika

2) Masai Kabilesi’nin Tükürme Geleneği

Bize biraz garip gelecek olsa da Masai halkı bizden farklı bir selamlaşma ritüeli uyguluyor. Masai halkı tükürme geleneğini birbirleriyle el sıkışmadan önce, veda ederken, pazarlık yaparken, birbirlerine şans dilemek için ve yeni bir bebek doğduğunda bebeğin üstündeki kötü şansı ve laneti uzaklaştırmak için kullanıyor.

3) Otjize

Namibya kabilesi kadınları kırmızı tonlu ciltleri ve saçlarıyla biliniyor. Bunun sırrı ise keçi yağı ve bir takım otlardan hazırladıkları otjize isimli karışım. Bu karışımı kullanmalarının amacı yalnızca güzellik değil aynı zamanda kendilerini güneşin zararlı etkilerinden de korumak istemeleri. Kabilenin kadınları ergenlikten sonra ise tereyağı, çamur, aşı boyası ve keçi kılıyla karıştırdıkları otjizeyi saç örgülerinin üzerine kaplıyor.

gelenek

4) Famadihana

Madagaskarlılar birkaç yılda bir Famadihana olarak bilinen önemli bir festival ile bir araya geliyor. Bu kutlama sırasında, ölen yakınlarının mezarına girerek ölülerini müzik eşliğinde mezardan çıkarıyorlar ve bu sırada dans etmeyi de ihmal etmiyorlar. Madagaskarlılar için bu festivalin anlamı ise ölen sevdikleriyle birlikte zaman geçirip onlara hala saygı ve sevgi duyduklarının bir göstergesi.

Madagaskar'da 'Ölüler Günü' iptal edildi: Ölüleri mezardan çıkarıp ...

5) Yüz Boyama Geleneği

Afrika’nın birçok kabilesinde çeşitli sebeplerle yüz boyama geleneği hala devam ediyor. Çiçekleri ve bitkileri kullanarak hazırladıkları killerle yüzlerinde çeşitli sembol ve renklere yer veriyorlar. Her rengin ve her sembolünde belirli bir anlamı var. Bu sembolleri bazen inançlarını bazen de ait oldukları kabileyi belli etmek için çiziyorlar. Surma kabilesinin erkeklerinin kullandıkları yüz tebeşirleri ise, evlenme çağına geldiklerinin bir sembolüdür.

Afrikalıların En İlginç 5 Geleneği 1

Kaynakça: 1

Editör: Eray Yıldırım