Başlığa bakıp da “Kardeşim, iş hayatına petrol istasyonlarında araba temizleyicisi olarak başlayan ve sonrasında da sanatçı olarak anılan biri nasıl örnek alınabilir ki?” diyebilirsin; ya da daha büyük ihtimalle “Bir terörist nasıl idol olarak anılabilir?” diyeceksin. Biliyorum, garip gelecek ama gerçekten de dünyayı değiştirmek isteyen ‘ben’in en büyük idolü, üstadın, Ahmet Kaya’nın kendisi. Peki, nasıl böyle oldu? Gel beraber bakalım.

Ahmet Kaya İyi Bir İnsan Mıydı?

Dünyada iyi diye adlandırdığımız kim varsa hepsinde gördüğüm ortak bir özellik var: Kendi mesleklerinin tekil görevini aşıp toplumu, milleti daha iyi bir yer haline getirmek için kendilerine yeni fonksiyonlar eklemek. Ben de bunu lise dönemimde fark ettim. Dolayısıyla böyle kişileri bulma arayışına girdim. Karşıma da ilk çıkan Ahmet Kaya oldu. Çünkü o, sanatçı kimliğini hakkıyla yerine getirmekle beraber toplumdaki yanlışları görüp taraf tutmadan doğruların yanında oluyordu. Çıktığı konserlerde hem başörtülü insanlara yapılan haksızlığı hem de haksız yere, sadece fikir beyan ettiği için hapishanelere giren, solcu diye nitelendirilen insanlara sahip çıkıyordu. Sadece Kürt olduğu için bölücü, vatan haini olarak nitelendirildiği halde her çıktığı konserden önce “Biz bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz!” diyebiliyordu.

ahmet kaya sözleri

Elbette az önceki yönüyle alakalı birçok örnek verilebilir, fakat çok dikkat edilmeyen bir yönünden daha bahsetmek istiyorum; sanatından! Şarkılarını her dinlediğimde yaşamımı, felsefemi sorgulamaktan kendimi alamıyorum. Çünkü söylediği çoğu şarkı şiirlerden uyarlamadır. Atilla İlhan, Ahmed Arif, Yusuf Hayaloğlu en çok yer verdiği şairlerden. Bunu yapan çok sanatçı oldu ama onun gibi olamadı kimse. Bunu zaten ölümünün üzerinden 10 yılı aşkın süre geçmesine rağmen Youtube’da son 3-4 yıldır en çok dinlenen ilk üç şarkıcı olmasından görebiliyoruz. Ayrıca özgün olmasına ve müzik tarzına özgün müzik denilmesine değinmeme gerek bile olduğunu düşünmüyorum.

Sonuç Olarak

Yazılacak, söylenilecek daha çok kelam var elbet. Ama toparlamam gerekirse kendini, mesleğini aşıp toplumdaki hiçbir kesimi ötekileştirmeden yanlışlara yanlış diyebilmiş ve bunu en güzel şekilde icra etmesinden ötürü benim, bir mühendis adayının, dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek olan kişilerin idolü olabiliyor.

Son olarak şu dizlere şarkısında yer veren birini nasıl idol olarak görmeyeyim ki?

Beni yaşamımla sorgula iki gözüm,
Beni yüreğimle, beni özümle,
Bilimle anla beni, felsefeyle anla beni,
Tarihle anla beni,
Ve öyle yargıla. 

Bu dizelerin geçtiği “Beni Tarihle Yargıla” şarkısını aşağıda dinleyebilirsiniz…

İdol üzerine detaylı bilgi almak isterseniz: Francis Bacon ve İdolleri Üzerine yazımızı okuyabilirsiniz.