Zamanı yönetmek, kullanmak çağımızda çok önemli. Çünkü etrafımızda bulunan her şey zamanımızı tüketiyor: telefon, trafik, sosyal medya… Bir de bunun üstüne zamanı verimli kullanamadığımızdan boşa geçen vakitlerimiz de hayli fazla oluyor ve aslında yapmak istediğimiz çoğu aktivite için zaman bulamıyoruz. Verimli kullanma tarafına çözüm dendiğinde de ilk akla gelen elbette ajanda tutmak oluyor.

Gerçekten de en etkili yöntemlerden biri olarak karşımıza ajanda çıksa da benim gibi çoğu kişi hem taşıma derdinden hem sürekli elle eklenmesi gerektiğinden hem de yeteri kadar pratik olmadığından ve teknoloji çağını yakalayamadığından kullanamıyor ya da başlayıp devam ettiremiyor. Peki ne yapmalı?

Cevap bence teknolojiden geliyor. Her tarafımızı sarmış teknolojiyi verimli kullanabilirsek, gerçekten zamanı yönetmemiz de verimli kullanmamız da mümkün. Bugün sizlere benim onlarca denemeden sonra kullandığım üç etkili ücretsiz yöntemden bahsedeceğim.

1- Todoist

Todoist, ajanda

Hem app hem de web servisi bulunan bu uygulama adından da anlaşılacağı üzere bir yapılacaklar listesi uygulaması. Yapacağınız işleri kategorilendirebileceğiniz, önem sırasına göre sıralayabileceğiniz, günlük bazda planlamalar yapabileceğiniz bir uygulama olan Todoist, çok sade ve anlaşılır bir arayüzle karşımıza çıkıyor.

Ayrıca benim gibi maillerle çok işiniz oluyorsa size her gün, sabah o gün yapmanız gerekenleri de ayrıca maille iletiyor. Üstelik bunların hepsini ve fazlasını ücretsiz yapabiliyorsunuz. Todoist denediğim onlarca ‘to do list’ uygulaması içerisinden açık ara en öne çıkan bir uygulama. Mutlaka bir şans vermelisiniz bence.

2- Google Takvim

Google Takvimler, ajanda

Takvimler var olduklarından beri hayatlarımızın olmazsa olmazları. Çağımızda da her gün toplantılar, etkinlikler, partiler organize ediliyor ve bunların bir yere not edilmesi lazım ki günü geldiğinde aynı anda iki yerde bulunmamız gerekmesin. Yine yüzlerce muadilin olduğu bir alan dijital takvimler, diğer bir deyişle dijital ajandalar…

Fakat bunlar içinden biri açık ara sıyrılıyor ki o da Google Takvimler. Hem toplumun çoğu kesimi tarafından kullanılmasıyla hem çok sade ve anlaşılır arayüzünün olmasıyla hem de maile gelen etkinlik kaydını otomatik takviminize eklemesi gibi akıllı faaliyetleriyle en tercih edilir uygulama olmakta.

3- Kontrol

Yukarıda bahsettiğim iki uygulama sizin zamanı yönetmeniz ve verimli kullanmanız için aslında fazlasıyla yeter. Yine de yetmiyor ya da size sağlam bir önerme değil gibi gelebilir ama atladığımız önemli bir nokta oluyor! Biz yapılacakları yazıyoruz, takvime etkinlikleri ekliyoruz ama ilk hevesle eklediğimiz şeyleri bir süre sonra kontrol etmez hale geliyoruz. Ama ne zaman ki her sabah/hafta/ay yapılacak ne var diye bakmayı ve yapılması gerekenleri aklımıza geldiği gibi hemen eklemeyi bir rutin haline getirirsek, işte o zaman zamanı çok rahat yönetebiliyoruz.

Sonuç olarak zamanı yönetmek aslında o kadar zor bir şey değil. Benim gibi ultra tembel bir insan bile her hafta onlarca toplantı, onlarca etkinliğe katılım, onlarca görüşme, ekip yönetme, yazı yazma, iş satma gibi şeyleri yapabiliyor ise herkes yapabilir. Yeterki dediğim gibi üstteki 3 basit şeyi yapabilsin…

Ayrıca zamanı en verimli kullanmak için yazdığımız yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.