1961 yılında Maxwell Maltz, “Zihninizi üretken, yararlı bir hedefe yönlendirerek dünyanın en büyük limanına, gönül rahatlığına ulaşabilmeniz için” diye tanımladığı Psiko-Sibernetik adlı bir kitap yayınladı. Kitapta Maltz, rutin ve alışkanlıkların üretkenlik için hayati önem taşıdığına dikkat çekerek “Bunlar ve diğer yaygın şekilde gözlemlenen olaylar, eski bir zihinsel görüntünün çözülmesi için en az 21 gün gerektiğini gösterme eğilimindedir.” diyor.

Bu cümle sonucunda şu an yaygın olarak kabul edilen bir gerçek doğdu: Bir alışkanlık kazanmak ya da o alışkanlığı bırakmak 21 gün sürer.

Gerçekte, araştırmalar burada gerçekten sihirli bir sayı olmadığını ve bir alışkanlığın otomatik hale gelmesinin 18 ile 254 gün arasında sürebileceğini kanıtladı. Alışkanlık kazanmak ve rutin oluşturmak son derece kişisel eylemlerdir. Bu yüzden bu zaman aralıkları herkes için değişebilir.

Peki akşam rutinleri oluşturmak neden önemlidir? Gece nasıl geçtiyse gün de ona bağlı olarak etkilenir. İstediğin gibi bir gece geçirdikten sonra yarın sabah kendini daha iyi hissederek uyanırsın.

İşte akşam rutinleri oluşturabilmen için 11 yol, keyifli okumalar!

1- Mevcut Rutinlerini Tanımla.

Var olan rutinlerini tanımlamak çok önemlidir. Muhtemelen yaptığının farkında bile olmadığın bir sürü günlük alışkanlığın var. Günlerini nasıl geçirdiğini hatırlamaya çalışarak her gün yaptığın eylemleri bir kağıda yaz. Örneğin, her zaman alarmdan 2 dakika önce mi uyanırsın? Kağıda yaz. Sürekli yaptığımız bu gibi eylemler her ne kadar zararsız gibi görünse de kim olduğumuzu şekillendiren eylemlerdir. Tüm bunların farkında olabilmek, değiştirmek istediklerimizi belirleyebilmek için ilk adımdır.

2- İşe Yarayan Hatırlatıcılar Oluştur.

Bir alışkanlık oluşturmak istiyorsan kendine bir ipucu ver. Birçoğumuzun kullandığı popüler diyet ve egzersiz uygulamalarındaki günlük hatırlatıcıların bu kadar etkili olmasının nedeni budur. Bizi gün içinde yer alan otomatik rutinlerimizden çıkmaya zorlayıp, yeni rutinler oluşturabilmek için onları hatırlamamızı sağlıyorlar. Örneğin, atıştırmalık olarak cips yemek yerine taze meyve ve sebzeleri yemeye çalışıyorsan, taze ürünlerle dolu kaseleri bir masaya koyarak onların sana kazanmak istediğin alışkanlığı hatırlatmasını sağlayabilirsin.

3- Kendin Yap.

Hayatına uymayan bir yaşam tarzı değişikliğini benimsemeye çalışma. Senin için en uygun olan, yapmaktan zevk aldığın şeyleri denemekten vazgeçme.

Rutin

4- Sihirli Sayıyı Görmezden Gel -Bu Bir Yaşam Tarzı.

Amaçlı rutinler yaşam tarzı değişiklikleridir. Bu cümledeki “yaşam” kelimesine dikkat et. Bu, en iyi, en üretken halin için 30 günlük bir çözüm değildir. Bir alışkanlık oluşturmak 18 ile 254 gün arasında zaman alabilir. Bu sayı bir sebepten dolayı bu kadar geniş: Sadece her kişi için değil, her alışkanlık için de farklı bir sayı. Mesela günde sekiz bardak su içmek, her gün 1000 kelime yazı yazmaktan muhtemelen daha kolaydır.

5- Kararlarını Kesinleştir.

Rutinlerin oluşturulması zordur çünkü alışkanlık kazanmak zordur. Örneğin; oluşturmaya çalıştığın akşam rutinlerinden biri, yatmadan önce bir saat boyunca televizyon izlemek yerine kitap okumaksa, kendine bir teori geliştirebilirsin. Cecilia Meis bu durum için kendine şöyle bir teori geliştiriyor: Yatmadan önce düşündürücü bir şey okursam, beynim hayatımı iyileştirecek anlamlı düşünceler üzerinde çalışıyor olacak. Bloodline’ın güzel bir bölümünü ne kadar sevsem de, beynime vermek istediğim yakıt türü tam olarak bu değil. Uzaktan kumandayı bir çekmeceye gizleyerek ve e-okuyucumu sehpa gibi kolaylıkla erişebileceğim bir yere yerleştirerek kararımı kesinleştiriyorum.

6- Bırakmak İstediğin Alışkanlıklarını Hatırlatan Şeylerden Uzaklaş.

Alışkanlıklar hatırlatıcılar sayesinde oluşur. Alışkanlık haline getirdiğin senin için zararlı olduğunu düşündüğün şeyleri faydalı şeylerle değiştirebilirsin.

Rutin

7- Teknolojik Aletlerde Süre Sınırlayıcı Kullan.

Giderek artan sayıda araştırma, teknolojinin bizi geceleri olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor. Ekrandaki mavi ışıklar zihnimizi meşgul edip, dinlendirici uykumuzu etkileyebilir. Sosyal medya, ruh halimizi ve hatta fiziksel durumumuzu olumsuz yönde etkileyebilecek bir etkiye sahiptir.

Bu durumu çözmek için her gece televizyon için kesin bir kapama saati ayarlayabilirsin. Bu kontrolün bir kısmını yeniden kazanabileceğin anlamına gelmektedir. Bunun sonucu da, doğal olarak rahatlar ve akşam saatlerini daha iyi bir şekilde geçirebilirsin.

8- Rahatlama Aktivitesi Yap.

Bazen beynimiz geceleri günü sonlandırmakta güçlük çekiyor. Bazı basit esnemeler, doğal olarak uykuya dalabilmeyi kolaylaştırabilir. Örneğin bu bazıları için, en sevdiği romanın kısa bir bölümü okumakla yeterli olacaktır. Vücudunu ve beynini canlandırabileceği için o saatlerde yapacağın aktivitenin yorucu olmaması gerektiğini unutma, bu saatlerde aradığımız şey bu değil.

9- Bir Günü Kaçırırsan Korkma.

Bu bir yaşam tarzı değişikliği ve bu da kaçırılan bir gün için kendini üzmenin anlamsız olduğunu gösteriyor. Aslında bu tür bir olumsuz tepki, genel olarak değişime karşı daha dirençli hissetmeni de sağlayabilir. Kaçırdığın günü kabul et ve hemen oluşturmak istediğin yeni düzenine geri dön.

Rutin

10- Ertesi Sabahını Planla.

Deneyimlere göre, akşam rutininin en iyi kısmı ertesi sabahı planlamaktır. Bu planlama güne bir “kapanış hissi” vermeye yardımcı olan, rahatlama faaliyetinin bir parçası. Bir restoran veya mağazayı kapatmış olmana çok benzer şekilde, günün olaylarını değerlendir: neyin iyi gittiğini, neyi başardığını ve ne yapman gerektiğini. Bu, ertesi sabah için bir plan yapmana yardımcı olacaktır. Böylelikle yeni bir güne başlarken yapman gerekenler kafanda şekillenecektir.

11- İlerlemeni Takip Et.

Yeni alışkanlıklar oluştururken bir günlük tut. Neyin işe yaradığını, neyin kolay geldiğini ve neye en çok direnç gösterdiğini belirle. Bu, senin için en mantıklı olanla yeni rutinini özelleştirmeye devam etmeni sağlar.

Unutma, bir rutin, sorunlarını çözecek bir ceza veya 30 günlük bir meydan okuma değildir; gününe amaç, üretkenlik ve gönül rahatlığı getirmenin bir yoludur.

Kaynakça: 1