8 Mart Dünya Kadınlar Gününü geride bırakırken bilimsel çalışmalarıyla tarihe damga vuran kadınlardan bahsetmemek olmazdı. Bu yazımızda çalışmalarıyla dünyayı değiştiren, daha yaşanabilir hale getiren ve bu çalışmaları sonucu Nobel Ödülü kazanan 11 bilim insanına yer verdik, keyifli okumalar.

Marie Sklodowska Curie

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 1

Kategori: Fizik, Kimya Ödül Yılı: 1903, 1911

Marie Curie’nin yaptığı çalışmalar 20. yüzyılın başlarında tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Hem fizik hem de kimya alanlarındaki katkıları, onu şimdiye kadar var olan en ünlü bilim insanlarından biri yapmıştır. Fizikçi ve kimyager olan Curie’nin radyoaktivite konusundaki çalışmaları hala günümüzü etkilemektedir.

Irene Curie

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 2

Kategori: Kimya Ödül Yılı: 1935

Irene Curie annesi olan Marie Curie’nin radyoaktivite üzerine olan çalışmalarını devam ettirdi. Curie radyoaktivitenin yapay olarak üretilebileceğini keşfetti ve bu keşif ona Nobel Ödülü kazandırdı.

Gerty Theresa Cori

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 3

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 1947 Gerty Theresa Cori, biyokimyacıydı. Cori’nin çalışmaları insan metabolizmasını kapsıyordu. Günümüzde Cori Döngüsü adı verilen keşif, kaslarınızı kullanırken laktik asidin oluştuğu ve daha sonra karaciğerde glikojene dönüştürüldüğünü anlatan bir sistemdir. Bu çalışma günümüzde diyabetin anlaşılması için bir çerçeve oluşturmuştur. Ayrıca bilimde Nobel Ödülü kazanan ilk Amerikalı kadındır.

Maria Goeppert Mayer

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 4

Kategori: Fizik Ödül Yılı: 1963
Alman fizikçi ve matematikçi Maria Mayer, fizik alanına birçok katkı yapmıştır. Atom çekirdeğinin nükleer kabuk modeli hakkında önerdiği fikri sonucu Nobel Ödülü’nü kazanmıştır. Mayer ayrıca atom bombası projesi için izotop ayrımı üzerinde çalışmıştır.

Dorothy Crowfoot Hodgkin

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 5

Kategori: Kimya Ödül Yılı: 1964
Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin’in kimyadaki çalışmaları tıp alanında çok faydalı olmuştur. 1910’da doğan Hodgkin, biyokimyasal bileşiklerin geliştirilmesindeki araştırmasıyla tanınır. Bu bileşiklerin anemi ile mücadelede çok önemli olduğunu belirleyen penisilin ve B12 vitamin yapılarını keşfettiği için Nobel Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca, bilim insanlarının biyokimyasal bileşiklerin üç boyutlu yapılarını anlamlarına yardımcı olan x-ışını kristalografi tekniğinin ilerlemesine yardımcı olmuştur.

Rosalyn Sussman Yalow

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 6

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 1977
Rosalyn Yalow, çalışmalarıyla tıp dünyasına katkıda bulunan bir fizikçiydi. Geliştirdiği Radioimmunoassay RIA sonucu Nobel Tıp Ödülü’nü aldı. RIA son derece hassas bir tekniktir. Hormonların, virüslerin, vitaminlerin, enzimlerin ve ilaçların konsantrasyonlarını ölçmek için radyoaktif izotopları kullanan bir testidir.

Barbara McClintock

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 7

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 1983 Barbara McClintock, bazı genlerin hareketli olabileceğini keşfederek, bu konuda araştırma yaparak genler konusunda önyargılı fikirlere meydan okudu. Bu fikirlerden yola çıkarak, mısırdaki kromozomlar üzerine yaptığı çalışmalar, antibiyotiğe dirençli bakterilerin keşfedilmesine ve Afrika uyku hastalığı için potansiyel tedaviye yol açtı.

Rita Levi-Montalcini

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 8

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 1986 Nörofizyolok olan Rita Levi-Montalcini, eserlerinin yanısıra korkusuz ve etkileyici kişiliğinden dolayı da aynı derecede takdir edildi. 1954’teki sinir büyüme faktörü keşfiyle Nobel Ödülü’nü kazandı. NGF, Alzheimer hastalığı gibi dejeneratif hastalıklarda rol oynayan çevredeki sinir dokusunu uyararak gelişen hücrelerin büyümesine neden olan bir proteindir.

Gertrude Elion

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 9

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 1988 Gertrude Elion, çok geniş çaplı bir kariyere sahipti, 1991 yılında Inventors Onur Listesi’nde yer alan ilk kadındı. Araştırmaları, sıtma, AIDS ve lösemi gibi önemli hastalıklarla mücadele eden ilaçların geliştirilmesiyle sonuşlandı. Elion ayrıca yabancı dokuların reddini engelleyen bir ilaç olan Imuran’ı da geliştirdi. Buluşları tıptaki birçok tedaviyi etkiledi.

Christiane Nüsslein-Volhard

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 10

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 1995 Biyolog olan Christiane Nüsslein-Volhard’ın çalışması, insanlarda doğuştan gelen engellerin açıklanmasına yardımcı oldu ve bu çalışmalarıyla Nobel Ödülü kazandı. Amerikalı genetikçilerle birlikte çalışan Volhard, Drosophila ya da meyve sineğinin, insanlarda konjenital malformasyonları açıklamaya yardımcı olmasını inceledi.

Françoise Barré-Sinoussi

Alanında Nobel Ödülü Kazanmış 11 Önemli Kadın 11

Kategori: Tıp Ödül Yılı: 2008 Fransız Virolog Françoise Barré-Sinoussi’nin çalışmaları, dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen bir hastalığın tespit edilmesine yardımcı oldu. 1983 yılında Françoise, lenfositlere saldıran şişmiş lenf bezleri olan hastalarda bir retrovirüs keşfetti; Vücudun bağışıklık sistemi için çok önemli olan kan hücreleri. Bu retrovirüs daha sonra İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü veya HIV AIDS nedeni olarak adlandırılır.

Kaynak: https://interestingengineering.com/11-notable-women-scientists-who-have-won-nobel-prizes-in-their-fields