Avusturalya hapishane draması “Wentworth” uyarlaması Avlu, 2018 yılında yayın hayatına başlamış ve yapımını Limon Film üstlenmişti. Yakın zamanda Netflix‘e taşınan dizinin başrollerinde Demet Evgar, Ceren Moray ve Nursel Köse yer alıyor.

Dostluğu, fedakarlığı, mücadeleyi ve hırsı hat safhada yansıtan bu başarılı yapım hakkında gözüme çarpan anlamlı detayları spoiler vermeden paylaşmaya çalıştım. Umarım günümüz problemlerini de içine alan bu diziyi sizler de izlemek istersiniz.

Avlu’nun Konusu

Dizinin adından ve fragmanlarından da anlaşılacağı gibi olay bir kadın cezaevi sınırları içerisinde geçmekte. Bölümler ilerledikçe fark edeceksiniz ki cezaevindeki kadın mahkumların yarısından fazlası şiddet, adaletsizlik ve geçimsizliğin sonucunda işledikleri suçlar sebebiyle cezaevine girmek zorunda kalan kadınlar. Spoiler vermemek için burayı daha fazla irdeleyemiyorum fakat izleyenler beni anladı, izleyecekler de anlayacaktır.

Avlu

Avlu Hakkındaki Çarpıcı Detaylar

Avlu’yla ilgili öne çıkan konulardan ilki cezaevindeki taht kavgalarının, hayatta kalma mücadelelerinin ve isyanların mahkumlar üzerinde bıraktığı psikolojik bozukluklar ve ruhsal sorunlar zaman içerisinde izleyiciye de kendisini belli ediyor.

Avlu

Ana karakter Deniz’in zaman içerisindeki değişimi de göze çarpan detaylardan birisi. Karakterin başına gelen talihsizlikler silsilesi, kadın haklarına destek veren avukatlar, şiddete karşı birlik olmuş kadınlar ve buna rağmen cezaevinde kalmak zorunda olan suçsuz bir kadının cezaevinde kaldığı süre içerisinde hayatta kalabilmek için geçirdiği evrim…

Avlu

Açıkçası burada biraz kendi görüşümü de katarak konuşmalıyım ki bu dizide beni en çok etkileyen şey dizinin aşk etrafında çevrelenmemesi. Yani “aşk” konusunun direkt olarak hikayeye yansımaması fakat yan konu olarak diziye dahil olması da Avlu dizisini alışılmışın dışında kılıyor.

Avlu

Son olarak unutulmaması gereken detaylardan biri de her bölümün bölüme uygun şarkılar ve sözlerle başlaması. Bu hoş detay da diziyi sıradışı kılmakta.

Avlu

Elbette göze çarpan daha birçok konu var fakat diziyi izlemeyenler için spoiler niteliği taşıyor olabilir.

Ne yazık ki Avlu geçtiğimiz sezondan sonra yeni bölümlerini izleyiciye sunmadı ve başrol oyuncularının da farklı projelere başlaması izleyicilerin gözünden kaçmadı. Bazı haber kaynakları ise dizinin Netflix’e taşınmış olması ve kısalan çalışma saatleri sebebiyle oyuncuların birden fazla projeye zaman ayırabileceklerini hatırlatmıştı. Umuyorum Avlu yeni bölümleri ile seyircisiyle buluşur.

Not: Başlıkta alışılmışın dışında bir dizi derken Türk dizileri baz alınmıştır.

Yönetmen: Yüksel Aksu, Hülya Gezer
Tür: Dram