Hepimiz doktorlara, hemşirelere güvenir hayatta sahip olduğumuz en önemli şeyi yani canımızı onlara emanet ederiz. Fakat bu hikayeyi duyduğunuzda artık hastaneler o kadar da güvenli gelmeyecek.

Korkunç Hemşire

Niels Högel, 30 Aralık 1976 yılında Wilhelmshaven’da dünyaya geldi. Babası ve büyük annesi hemşire olan Högel, 1997 yılında Sankt-Willehad Hastanesi’nde eğitimini tamamlayarak onların izinden gitti ve hemşire oldu.

Niels Högel

1999 yılından itibaren Klinikum Oldenburg’un kalp cerrahisi yoğun bakım ünitesinde çalışmaya başladı. 2001 yılının Ağustos ayında hastanede soğuk rüzgarlar esiyordu. Doktorlar, yoğun bakım ünitesindeki ölümlerin ve geri döndürme vakalarının beklenmedik şekilde artış gösterdiğini fark etti. Bu vakaların %58’i Högel’in nöbetlerinde gerçekleşmişti. Koğuşun başhekimi de Högel’den şüpheleniyordu.

Başhekimi tarafından baskı altında olan Högel, 2001 yılında anesteziyoloji servisine transfer edildi. Eylül 2002’de Oldenburg Kliniği başhekimi Högel’e hastanedeki görevinden istifa etmesi için baskı yaptı. 2002 yılının Aralık ayında Högel, Klinikum Delmenhorst’a transfer oldu. Acil durumlar ve ölümler, Högel’in görev başında olduğunda çoğunlukla aritmi veya kan basıncındaki ani düşüşler sebepleriyle meydana gelirdi.

Niels Högel

Niels Högel

22 Haziran 2005 tarihinde, meslektaşları Högel’in bir hastaya gerekli olmadığı halde anti-aritmik Gilurytmal (Ajmaline) enjekte ettiğine şahit oldu. Delmenhorts polis müfettişliği Högel hakkında soruşturma başlattı. Högel’in nöbetleri sırasında gerçekleşen ve giderek artan ölümlerden Högel’i sorumlu gören meslektaşları bu şüphelerini polisle paylaştılar. Bunun üzerine polis daha kapsamlı bir araştırma başlatarak 2003-2005 yılları arasında gerçekleşen hastanedeki tüm ölümleri inceledi. İncelemelerin sonucunda Högel’in oradaki istihdamı sırasında ölümlerin sayısının iki katına çıktığı ve 2005 yılında ölümlerin %73’ünün Högel’in çalışma saatlerinde olduğu ortaya çıktı.

Aralık 2006’da, 22 Haziran 2005’teki olayın kararını veren Alman bölge mahkemesi, Högel’i beş yıl hapse ve gönüllü adam öldürme girişimi için eşit uzunlukta bir iş yasağına mahkum etti. Ortak bir davacı kararı temyiz etti ancak yüksek bir mahkeme kararı geri çevirdi.

Haziran 2008’de Högel’e ömür boyu istihdam yasağının yanı sıra yedi buçuk yıl hapis cezası verildi. Ocak 2014’ten itibaren Oldenburg bölge avukatı, Klinikum Delmenhorst’taki olaylarla ilgili başka bir soruşturma başlattı ve 200 şüpheli ölüm tespit etti. Kasım 2014’ten itibaren “Kardio” özel komisyonu, Högel’in çeşitli iş yerlerinde hemşire olarak görev yaptığı sırada meydana gelen diğer ölümleri de inceledi. Almanya, Polonya ve Türkiye’de toplam 134 ceset çıkarıldı ve otopsi yapıldı. Delmenhorst’ta Högel’in görev süresi sırasında ölen 101 hastaya kalıntıları yakıldığı için otopsi yapılamadı.

Niels Högel

Högel’in 90 yetkisiz enjeksiyon uygulamasında 60 hastayı başarıyla canlandırdığı da ortaya çıktı. 28 Ağustos 2017’de polis; Högel’in en az 90 hastanın (altısından zaten mahkum edilmişti) ölümünden sorumlu olduğu sonucuna vardıklarını ve Högel’in ajmalin, sotalol, lidokain, amiodaron ve kalsiyum klorür dahil beş farklı ilaç kullandığını açıkladı. Högel, açıklanamayan sayıdaki ölümleri itiraf etti ancak çoğu durumda belirli ayrıntıları hatırlayamadı. Kasım 2017’de, Högel’e atfedilen toplam kurban sayısı revize edildi ve 106’ya yükseldi. Bazı şüpheli ölümler hala araştırılıyor.

Ocak 2018’de Alman savcıları Högel’i 97 hastanın öldürülmesi ile suçladı ve harekete geçmeyen diğer hastane personeline karşı dava açma niyetlerini açıkladı. Savcılar, Högel’in can sıkıntısından ve canlandırma becerilerini sergileme arzusundan hareket ettiğini iddia ediyorlardı. Landgericht Oldenburg’daki ana dava 30 Ekim 2018’de başladı. Duruşmaya katılan çok sayıda kişi (120 ortak davacı) olduğu için dava Weser-Ems-Hallen Balo Salonu’nda yapıldı.100 cinayet suçundan yargılanan Högel, ilk gününde cinayetlerin kırk üçünü itiraf etti ve elli ikisini hatırlayamadığını söyledi. Kalan beş cinayeti ise reddetti.

Devam eden davada Niels Högel’e ikinci kez müebbet hapis cezası verildi. Oldenburg kentindeki son duruşmada ise yargıç Sebastian Buehrmann, Högel’in seri cinayetlerinin anlamanın mümkün olmadığını belirterek “İnsan aklı tüm bu eylemler karşısında iflas ediyor.” dedi.

The Guardian’da yer alan habere göre Högel; önce hastaya ani kalp durmasını tetikleyecek dozda ilaç enjekte etmiş, ardından hastayı yeniden hayata döndürmek için çeşitli prosedürler uygulamış, çoğunlukla da başarısız olmuştur.

Dikkatini Çekebilecek Yazılar

http://35.180.221.225/uykulari-kaciracak-bir-seri-katil-kanli-kontes/

Kaynak: 1