Boğaziçi Üniversitesi-Psikoloji mezunu Alper Canıgüz; absürt, fantastik, kara mizah temalı romanlarıyla öne çıkan bir yazarımız. Kitaplarında sık sık dünyanın önde gelen yazarlarına göndermeler yapıyor, etkilendiği isimlere olan hayranlığını paylaşmaktan geri durmuyor. Alper Canıgüz’ün tarzını bu denli özgün kılan nedir? Kitapları üzerinden bu aykırı yazarı incelemeye ne dersiniz?

Sevenler birbirlerine yara izlerini gösterirler. İlk bunu yaparlar. Sana ruhumu açmadan önce bil ki incinebilirim demek için, çünkü en çok sevdiklerin yaralar seni.

Gizliajans, Alper Canıgüz

Psiko-Absürt Romantik Komedi Tarzı!

Evet kulağa oldukça ilginç gelen bir türde yazılmış, çıkış tarihi 2000 olan “Tatlı Rüyalar” isimli romanı. Kitap, genç bir Fransız erkeğin gazetedeki ilginç ilanı görmesiyle başlayıp türlü türlü olaylarla ilerliyor ve ortaya bir cümbüş çıkıyor. Bu kitabı özgün kılan faktörlerden biri de absürtlüğün salt bir şekilde ve bayağı olarak işlenmemiş olması. Sıradan hayatlardan, Beşiktaşta’ki kahvelerden, çılgın profesörlerden tutun klinik psikoloji yüksek lisans sınıfına kadar her türlü mekan ve durum mevcut. Normal ve sıradan olabilecek şeylere kattığı absürtlük tozu kitabı sürükleyici ve eşsiz hale getiriyor bence. Gerçek bir zeka ürünü olan bu kitaba bir şans vermenizi kesinlikle öneririm, çünkü bu kitap anlatılmaz yaşanır. Ancak kafanızın olabilecek en güzel şekilde karışıp algınızın şaşacağı gerçeğini unutmayın! Yine aynı şekilde absürt komedi tarzındaki Gizliajans romanını da bir kenara yazmanızı tavsiye ederim.

İnsan yüreği sarkaç gibidir, istediği noktaya ulaştığı anda tüm hızıyla tam tersi tarafa doğru kaymaya başlar.

Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz
Alper Canıgüz ve Absürt Edebi Tarzı! 2

Alper Kamu ve Serüveni!

En sevdiğim yerli roman karakteri olan eşi benzeri bulunmayacak, 30 yaşında bir adamın 5 yaşında bir çocuğun bedenine hapsedilmiş hali gibi adeta. Yaşıtlarından hatta büyüklerinden çok daha zeki, çerez niyetine klasik roman okuyan, dünyaya ikinci kez geliyormuşçasına bilginlik ve kabullenmişlik içinde olan Alper Kamu… Bu isim tanıdık gelmiş olabilir, yazarımız Alber Camus’a gönderme yaparak ve küçükken anlattığı hikayelerden, çocukluğundan esinlenerek bu ismi oluşturmuştur. Oğullar ve Rencide Ruhlar’ı (2004) izleyen Cehennem Çiçeği (2016) romanıyla okuyucuyu bu dahi çocuğa duyurmuştur. Çözdüğü cinayetler, karıştığı işler, dünyaya olan nefreti, aşka olan bakışı, ölüme olan arzusu, karamsarlığıyla sizi hiç korkutmayı tam tersi içine çeken bir karakter bu. Hep alışık olduğumuz hem de farklı olan bu romanın dünyasını umarım siz de benim kadar beğenirsiniz.

Çünkü ben Alper Kamu, gösterişli bir yalan, insanlığın kara yazgısına vurulmuş lanetli bir mühürden başka bir şey değilim.

Cehennem Çiçeği, Alper Canıgüz

Eşitlik, karşındakinin en az senin kadar tehlikeli olacağını kabullenmek, bu konuda bir pakta varmaktır.

Kan ve Gül, Alper Canıgüz

Alıntı yapmaya doyamayacağım, üstüne konuşmaktan bıkmayacağım bu eşsiz yazar ve kitaplarını umarım layıkıyla tanıtıp ilginizi çekebilmişimdir. Asıl büyülenme için onları okuyup yaşamanızı öneririm. Çocukluktan beri hikaye uydurup anlatan, uydurup yazarak kendini bulan Alper Canıgüz’e şükranlarımla. İyi okumalar dilerim!

Senin iraden güçlü değil hayatım, sadece tutkuların zayıf.

Tatlı Rüyalar, Alper Canıgüz