Bazen kötü olaylar yaşarız ve bu olayların üstünden zaman geçse de onun hakkında düşünmeye başlarız. Bu düşünceler belli bir noktaya kadar çözüm üretici olsalar da bir yerden sonra bizi sadece karamsarlığa ve olumsuzluğa yöneltir. Bu durumdan nasıl kurtulabileceğimizi 4 maddede anlattım.

1) Farkındalık

Aşırı düşünmeyi azaltmanın ilk yolu farkında olmaktır. Düşünceleriniz sizi endişelendirmeye veya strese sokmaya başladığında geri adım atın ve geniş bir açıdan bakmaya çalışın. Bu düşüncelerin hiçbiri gerçek değil sadece kafanızda oluşturduğunuz hayali taslaklardan ibarettir. Bütün bunların farkında olmaya başlayınca bu düşüncelerden kurtulmaya daha yakın olacaksınız.

2) Ertelemek

Aşırı düşünme anında zihnini ertele. Örneğin akşam yatmadan önce 20 dakikalığına tüm sorunları düşünmek gibi zihninizi bir süreliğine erteleyin ve artık zihninizdeki sorulara cevap vermeyin. O an ne yapıyorsanız sadece ona odaklanın. Çünkü bu olumsuz düşünceler hiçbir işi tam yapamamanıza neden olacaktır.

3) Zihnini Yönlendir

Aşırı düşünce halinde olduğun zaman başka bir şey yapamazsın ya da yapmak istemezsin. Zihnin seni tamamen ele geçirmeye çalışır ve cevabı seni olumsuzluğa itecek sorular sormaya başlar. Örneğin; neden bu benim başıma geldi, neden ben, şöyle yapsam nasıl olurdu gibi beynimizi kemiren ve bizi strese sokan sorularla başa çıkmaya çalışırız. Bu durumda zihnimizi başka şeylere yönlendirmeliyiz. Dizi izlemek, egzersiz yapmak ya da birileriyle konuşarak kendimizi en azından 15 dakikalığına düşüncelerden ayırırsak yavaş yavaş kontrolü ele alabiliriz.

düşünme

4) Başkalarını Dinlemek

Eğer sorunlarınızın gerçekten içinden çıkılmaz halde olduklarını düşünüyorsanız etrafınızdakileri dinleyin ve onların dertlerine çözüm üretmeye çalışın. Bu kendinizden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor tam tersine başkalarının sorunlarına çözüm üretmeye başladıkça kendi sorunlarınız daha küçük görünmeye başlayacak ya da siz daha geniş perspektiften bakmaya başlayacaksınız. Dolayısıyla kendiniz için çözüm üretmek çok daha kolay hale gelecektir.

Sonuç olarak, düşünmeliyiz ama yarın için veya geçmişte yaşadıklarımız için endişelenmemize gerek yok. Onunla başa çıkmak için bu maddeleri uygularsanız, en azından olumsuz, endişeli, stresli düşüncelerin bir kısmını önleyebilir ve onu yararlı, üretken ve etkili bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Kaynakça: 1