Bazı insanlar bugün yazdıkları filmi yıllar sonra çekmek isteyebilir veya bu şekilde izlediğimiz filmler olmuştur. Peki çekilip yıllar sonra yayınlanacak bir filmin gizemini hangi film verebilir?

Film Hakkında Bilgiler

Yönetmenliğini Sin City, Planet Terror, Roadrocers gibi filmlere imza atmış Robert Anthony Rodríguez’in yaptığı bu gizemli filmin senaristi John Malkovich. Bu filmin başrollerini ise John Malkovich, Shuya Chang ve Marko Zaror paylaşıyor.

sinema

Filmin Vizyon Tarihi ve Gizeminin Sebebi Nedir?

Filmin vizyon tarihi adından da anlaşılacağı üzere 100 yıl sonra fakat film 2015 yılında çekildiği için vizyon tarihi 18 Kasım 2115. Film bir mahzende, kurşun geçirmez bir kapsül içerisinde saklanıyor ve bu da filme olan ilgiyi arttırıyor.

Filmin sponsorluğunu Remy Martin Louis XIII üstleniyor. Filmin 100 yıl sonra yayınlanacak olması fikri de yüksek ihtimalle buradan geliyor. Bunun sebebi ise Louis XIII üreten hiçbir şarap üreticisinin ürettikleri şarabı tadamaması. Filmin ilk sahnesinde, filmin ana karakterleri bir şişe konyak bulurlar ve olaylar bu şekilde gelişir.

Filmin benim için en ilgi çekici kısmı ise 1000 adet Louis XIII konyağının içerisine yerleştirilen 100 Years gala biletleri.

Kaynakça kısmına bırakacağım fragmanlardan da anlayacağınız üzere film ile ilgili başka bir şey tahmin etmek mümkün değil. Zaten filmin çekimlerinde bile bazı şeyler tahmin edilememiş olacak ki film üç farklı ortam/dünya olarak tasarlanıp çekilmiş. Okuduğum bir yoruma göre filme gelişen dünyaya göre kapsülünden çıkarılıp ufak değişimler yapılacak fakat bu bilgi vizyon tarihine otomatik ayarlanmış bir film için ne kadar doğru bilemiyoruz.

Filmin senaristi John Malkovich film ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’Gelecek karanlık mı olacak yoksa aydınlık mı? Bunu bilebilmek imkansız fakat ben gelecekten ümitliyim.’’ sözlerini kullanmış. Malkovich, The Graham Norton Show’da bu filmin kısa bir film olduğuna da değiniyor.

sinema

Aslına bakarsanız şu an verilen bilgiler ile filmin bir konyağın 100 yıl içerisinde tadını alması üzerine oluşturulduğunu düşünebiliriz veya daha geniş düşünüp bilmememiz gereken bilgiler içerdiğini de varsayabiliriz.

Kaynakça:

1   2

Fragmanlar:

– https://www.youtube.com/watch?v=NqMKrFFvR00

https://www.youtube.com/watch?v=T1ka20sR-o8

https://www.youtube.com/watch?v=4NYEj7A5w2U