Son zamanlarda özellikle instagram ve youtube videolarında hepimizin hoşuna giden sesler dikkatinizi çekmiştir. Slime, sabun kesme, sessiz ortamda paket açma, telefon ekranına tırnak vurma gibi başlıklar içeren videolar bunların başında geliyor. Bu sesleri içeren videolara olan ilgi ve benim de sürekli aynı türde videoları izliyor oluşum garibime gitti ve ASMR(automonous sensory meridian reponse) etkisi diye bir şey olduğunu bu sayede öğrendim.

ASMR NEDİR, HASTALIK MIDIR?

Türkçe karşılığı yüksek düzey odunum duyusal tepki. Daha kısa bir tanımla beyin karıncalanması olan ASMR, 2000 yıllarının başında araştırılmaya başlanmış ve 2010 yılının başında bir isim konulabilmiş bir olaydır. İnternete ASMR yazdığınızda etki, his, hastalık gibi başlıklar çıkıyor. Aslına bakarsanız hastalık denmesi pek doğru bir tanım olmaz. Çünkü uyku problemi çeken insanların kullandığı bir meditasyon sistemi olarak inceleniyor ve uyku üzerinde işe yarıyor.  Doktorların ASMR için tanımı ise sürüngen beyin.

uyku

ASMR ETKİSİ NERELERDE VE KİMLERDE GÖRÜLÜR?

İnternet ve televizyon kullanan herkeste görülebilen bir etki. Hatta internet fenomenlerimiz ve televizyoncularımız ASMR olayını keşfedeli baya olmuş. Yani izlediğiniz şeyde hoşunuza giden sesler tesadüf değil, ASMR etkisi. Büyük ihtimalle ASMR hayatınıza instagram, televizyon veya youtube sayesinde girdi sanıyorsunuz fakat bebekliğimizde çıngırakların çıkardığı seslere gülmemiz bile ASMR etkisiymiş.

Yavaş hareketlerle beraber çıkarılan seslerin insanları rahatlattığı ve stresten kurtardığı tespit edilmiş. (Eğer uyku veya stres probleminiz varsa bu sesleri dinlemek işinize yarayabilir.) Saç kesme ve çıtırdama sesleri de bu duruma örnek gösterilebilir. İnsanlar slime, sabun kesme, paket açma videolarını da fazlasıyla seviyorlar. Bu sebeple çoğumuzun keşfet kısmı renkli hamurlar ve sabunlarla dolu.

Duyduğuma göre televizyon programlarında sese dikkat çekmek için mikrofonlarda hışırtılı süngerler kullanılıyormuş. Başta bahsettiğim gibi youtube videolarında paket açma sesleri, tırnakları sert cisimlere vurma vb. durumlar da pazarlama yöntemi olarak kullanılıyor olabilir.

kitap

ASMR ETKİSİ İNSAN VÜCUDUNA ZARAR VERİR Mİ?

Şu ana kadar bu konuda birçok yazı okudum. Okuduklarımın hiçbirinde zarar içeren bir cümleye denk gelmedim. Zaten bahsettiğim gibi bebekliğimizde bile birçok sesi duymak zorunda kalıyoruz. Sadece teknolojinin bir etkisi yok.