Karantina sürecinden ötürü evde daha fazla kaldığımız bu günlerde izleyecek bir şey kalmadığından şikayet ederiz sık sık. Farklı dizi ve filmler arayışında olduğumuz bu süreçte Avrupa sinemasının en çarpıcı örneklerinden oluşan listemizi gelin beraber inceleyelim.

Mandalinalar / Mandariinid (IMDb: 8,2)

2013 yılında çekilen Estonya – Gürcistan ortak yapımı film 1990 yılında Abhazya’da gerçekleşen Gürcistan İç Savaşını anlatıyor. Baş karakterimiz Ivo (Lembit Ulfsak) ve yakın arkadaşı Margus (Elmo Nüganen) savaş başladığında memleketleri olan Estonya’ya gitmemiş ve çatışmaların ortasında kalmışlardır. Bu çatışmalardan birine şahit olan Ivo, yaralanan bir Çeçen ve Gürcü askerini evine alıp onların bakımıyla ilgilenmeye başlar. Başta birbirine düşman olan iki savaşçının zamanla birbirini tanıması ve arkadaş olmasıyla savaşa yapılabilecek en naif eleştiriyi yapmayı başarmış bu eser izlediğim en etkileyici filmlerden.  Savaşın insanın içinde olmayan kötülükleri ortaya çıkarmasını tansiyonu yükseltmeden işlemeyi başarabilmiş yönetmen  Zaza Urushadze’yi tebrik etmek gerekir.

sinema

Saul’un Oğlu / Saul fia (IMDb: 7,5)

Nemes László’nun yazıp yönettiği Macaristan yapımı film Auschwitz kampındaki karakterimiz Saul’un (Géza Röhrig) iki gününü konu ediniyor. Kampta Nazilerle iş birliği yapmak zorunda kalan Yahudilerden biri olan Saul, bir gün temizlediği imha fırınında bir çocuk cesedi bulur. Bu durum karşısında yapması gereken tek bir şey vardır. O çocuğun cesedini oradan kurtarmak ve doğru bir şekilde gömebilmek. Bildiğimiz Holokost filmlerinden olmayan bu yapıt kötülük hakkında insanın bakış açısını değiştirecek bir eser.

sinema

Pinchcliffe Grand Prix / Flåklypa Grand Prix (IMDb: 8,5)

Ivo Caprino yönetmenliğini üstlendiği 1975 yılı Norveç yapımı bu film listemizdeki tek animasyon. Baş karakterimiz Reodor Felgen bir tamirci ve mucittir. Eski çalışanlarından birinin kendi fikrini çalıp araba yarışına katılacağını duyan kahramanımız iki çırağıyla beraber yeni bir araba yapmak üzere işe koyulurlar. Bu yarışa hazırlanırken başından türlü olaylar geçen Reodor’un olaylara ilginç bakış açısı filmi daha lezzetli hale getiriyor diyebiliriz. Animasyon olası sebebiyle çocuk filmi zannedilen bu yapım 1975 yılında nüfusu yaklaşık 4 milyon olan Norveç’te 5.5 milyona yakın bilet satmayı başarabilmiştir. Uzun seneler Noel’de televizyonda yayınlanmıştır.

sinema

Trainspotting ( IMDb: 8,1)

Irvine Welsh’ in aynı adlı romanından uyarlanan film Birleşik Krallık sinemasının kült eserleri arasında. İskoçya’nın Edinburgh’da yaşayan bir grup bağımlının hayatlarının bir kısmını anlatan film dikkatle izlemeyenler için çerez sayılabilir. Birçok ülkede uyuşturucuya özendirdiği gerekçesiyle eleştirilen film aslında uyuşturucunun insan hayatına olan etkilerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Film barındırdığı pek çok gönderme ile oldukça iğneleyici bile sayılabilir.  İzleyiciyi sıkmayan, enerjinin yüksek olduğu bu yapım komedi sayılabilecek unsurlarla harmanlanmış zekice bir eser. Başrollerinde Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller ve Kevin McKidd’i gördüğümüz yapımı Danny Boyle yönetmiştir. 2017 yılında filmin ikincisi çekilmiş fakat ilki kadar rağbet görmemiştir.

sinema

Yer Altı Peygamberi / Un Prophète ( IMDb: 7,9)

2009 yılı Fransız yapımı film esasında bir hapishane filmi. Başrolümüz Malik El Djebena (Tahar Rahim) Arap kökenli bir gençtir. Yolu hapse düşen Malik kimseye bulaşmamaya çalışsa da bela onu bulmuştur. İstemeyerek de olsa yeniden suç işlemek zorunda kalan Malik bunun sayesinde hapishaneyi yöneten çete liderinin koruması altına girer.  Bundan sonrasında klasik hapishanede yükselme konusunun ele alınmasına karşın Malik’in yapmak istediği şeylerle ilginç olaylar olmaya başlar. Bir hiç olarak girdiği yerden adeta bir kral olarak çıkan karakterimiz aynı zamanda işlediği suçun vicdanını rahat bırakmaması sebebiyle bir iç muhakeme ile karşı karşıya kalır. Genel itibariyle durağan olan film Avrupa sinemasının en etkileyici dram/suç örneklerinden biri.  Filmin yönetmenliğini Fransız sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri olan Jacques Audiard üstlenmiştir.

sinema

Kaynaklar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Editör: Efe Şen