Yaşadığımız şehir, muhit, bizi uzaklaştıran veya yakınlaştıran yaşayış tarzlarımız… Zaman ilerledikçe birbirimizle iç içe olduğumuz, güvenin ve etkileşimin hat safhada olduğu o alanları yavaşça terk etmeye başladık. Bunun üzerinde etkili birçok faktör var. Yaşadığımız yerler bize ve toplumla olan ilişkimize nasıl yansıyor acaba? Bugün geldiğimiz konumu etkileyen faktörler nedir?

şehir

Aidiyet Hissi ve Orayla Bağ Kurmak

Bilirsiniz ki bir yere “benim” demeyi, orayı sahiplenmeyi çok seven canlılarız. Aidiyet hissi, yaşama tutunma konusunda önemli rol oynar. Bulunduğun yere ne kadar aitsen ve oradakilerle ne kadar çok ortak noktan, paylaşımın varsa o kadar özgür ve kendinsindir aslında. Sahiplendiğimiz yerle bağ kurup onu benimsedikçe sanki o, hayatımızda yer alan canlı bir varlık haline geliyor. Bu yüzden taşınmak, göçler, tayinler, kişide derin iz bırakır. Artık kişiliğini kazanmış olan o yeri terk ediyorsunuz çünkü. Barınak meselesi her ne kadar üzerimizde geçmiş boyu yara bırakmış olsa da insan gibi hissetmek ve kendini belirleyebilmek için olmazsa olmazdır. Sancılı hale gelebilen bu olgunun, ne olursa biz insanoğlu için vazgeçilmez olması kaçınılmazdır… Yaşamak için bir yeri ev belleriz, temel ihtiyaçlarımız giderilir ve ifade ettiği anlam çoğalır. “Ev” adını aldıktan sonra artık canlı halde hayatımızın içine girer ve manevi ihtiyaçlarımızı da gidermeye başlar.

muhit

Barınak Meselesinin Bugün Geldiği Hal

Bugünlerde birbirimizle iç içe olamadığımız, kendimizi kapattığımız ve alanlarını küçülttüğümüz yerlerde yaşıyoruz. Yeniliklerle  ve yeni insanlarla tanışacağımız alanları “yaşadığımız yer” bakımından da iyice daralttık. Kişi yaşadığı yerde, bu ortaklığı paylaştıklarıyla bir araya gelip kendini açtıkça kişiliği zenginleşir bence. İş, okul gibi yerlerdeki ortaklık hissi ne kadar önemliyse, barınak bellediğiniz yerlerdeki de o bir o kadar önemlidir aslında. Modern insan olarak; çok da haksız olmayan güvensizliklerimiz ve bizi kendine gereğinden fazla çeken her türlü teknoloji yüzünden biraz uzaklaştık aslında. Kafes yerine nispeten özgür bir alana sahipseniz kişiliğiniz daha zengin, eşsiz olacaktır eminim. Eğer buna ucundan da olsa sahipseniz çok şanslısınızdır. En azından yaşadığınız yerle bir şekilde bağlantı kurup, ona kendinizi verip hayatınızın zenginliğini katlayabilirsiniz!

leylanın evi

Barınak üzerine yazılmış nefis bir kitap önerisi: Leyla’nın Evi – Zülfü Livaneli