Uzun zamandır çok yoğun bir dönemdeyim ve bu dönemde bazı şeylerden istemesem de vazgeçiyordum. Vazgeçmek bazen çok yararlıdır, ana odak sayınızı azaltır ama ben fark etmeden kitap okumaktan da vazgeçmiştim. Tam vazgeçiş dönemimde Başak Kablan’ın Önce Hayallerim Öldü Sonra Babam kitabını okuduğum döneme denk geldi ve kitabı yarıda bıraktım. Sonra da ya problem bende mi yoksa kitapta mıydı diye düşünürken okumayı bıraktıktan bir ay sonra kitaba kaldığım yerden devam ettim. Peki, bakalım suç kimdeymiş?

Başak Kablan’ın Kitabını Neden Aldım?

başak kablan youtube hd

Bilenler bilir ben Türk yazarları çok okumam, sevmem. Bunun nedeni de geçmişten beri ne zaman okusam bizim yazarları, hep ama hep hayal kırıklığına uğrarım. Bir de sevdiğim türlerde özellikle de bilim-kurgu alanında yazan çok yazarımız yok. Bu yüzden okusam da Zülfü Livaneli gibi bir elin parmağını geçmeyecek sayıda Türk yazardan okurum.

Başak Kablan‘a gelecek olursak kendisi benim Youtube‘da Barış Özcan‘dan sonra keşfettiğim ikinci hazine kaynağım. Videolarını çok ama çok beğeniyorum genellikle. Bundan ve daha önce yazar olmayı çok istemiş olmasından ötürü kitabını almaya karar verdim ve ilk basımdan alanlardan oldum.

Kitabın Konusu Ne?

Kitabın genel bir konusu yok aslında, bir otobiyografik kitap diyebiliriz. Ama tam otobiyografik de değil, bilmedim işte 😅 Kısım kısım ilerleyen kitapta Başak Kablan’ın videolarından biraz bildiğimiz biraz da olayların arka planını anlatılıyor. İlk bölüm yanlış hatırlamıyorsam babasıyla ilgili olandı ve beni çok etkilemişti. Geri kalan kısım da çocukluğundan, gençliğinden 1. tekil şahıs anlatımları içeriyor. Ayrıca arada Steve Jobs’a Mektup gibi başlıkları olan ilginç bölümler de var.

Okunmaya Değer Mi?

Bu soruyu sormak benim haddime değil biliyorum ama ben kendi görüşümü kendi perspektifimle aktaracağım. Öncelikle kitap çok ama çok hızlı ilerliyor. 210 sayfa size maksimum 100 sayfa gibi gelecektir. Zaten bence kitap basıma hazırlanırken buna da ayrıca bir çalışma yapılmış olmalı çünkü bölüm bölüm olsa da bazı bölümler çok ama çok kısa ve boş sayfa cidden çok var. Tabii ki hızlı ilerlemesinin tek nedeni bu değil ayrıca akıcı da yazılmış gerçekten ve bu kadar olmasını beklemiyordum ne yalan söyleyeyim.

Kitapta beni şaşırtan çok şey oldu ama en önemlisi farklı bakmak teriminin anlamı benim için değişti. Kitapta TV reklamlarıyla ilgili bir kısım var ve ben neredeyse orada aktarılan duyguları hiç anlamadım. Sonra biraz düşünce şunu fark ettim benim çocukluğumla Başak Kablan’ınki çok farklı geçmişti. Ben çocukken ailem asla TV izlememe, sokağa çıkmama (evet anadoluda benim dönemimde çocukların çokça zamanı sokaklarda geçerdi), boş işlerle uğraşmama, abur cubur, paketlenmiş gıda vs. yememe, her istediğimin olmasına izin vermezlerdi. Liste uzayıp gider…

Kitabı okurken farkettim ki yaşıtlarım ve Başak Kablan çok farklı bir çocukluk sürmüş benden. Bu da benim insanlarda anlayamadığım birçok şeyin açıklamasıydı ve bunu 20 yaşına kadar tam olarak fark edememiştim. Benim için en büyük aydınlamalardan biriydi bu. Bir de ben hep karşı tarafı çok düşündüğümden, kendimi ikinci plana atmamdan yakınırım ama Başak Kablan’ın yaşadıklarını okuyunca bazı insanlara karşı çok büyük hatalar yaptığımı ve onlara çok az da olsa “zorbalık” yaptığımı fark ettim. Bu benim için çok acı verici bir şeydi.

başak kablan

Son söz

Son olarak söyleyeceklerim karşımızda çokça mücadele etmiş, çok farklı yollara sapmış, kendini keşfetme arayışına çıkmış ve sonun kendini bulup başarmış bir kişinin hikayesi var. Üstelik bu kişi ülkemizde ve çok zengin değildi, çok çok iyi fırsatları yoktu kısaca ortalama bir Türk’tü ve böyle olup başardı. Bu yüzden bence okunması gereken bir kitabı var. En kısa zamanda gidip okuyun derim. 🙂