Üşengeçlik ve bir işten çabuk bıkma bizi saran en büyük olumsuz yönlerimizden biri olabilir. Bunun nedeni ise bir işe çok fazla çabalama sonucu oluşan yıpranmadan gelir. Bu durum bizi daha disiplinli, çalışkan, enerjik olmaktansa tembel ve sorumsuz biri yapabilir. Oysa bunun için Japonların kullandığı sadece 1 dakika süren inanılmaz bir teknik var. Adı ”Kaizen Tekniği”.

Kaizen Tekniği Nedir ?

teknik

Kaizen kelimesinin kökü, ‘kai’ (değişim) ve ‘zen’ (bilgelik) kelimelerini içeriyor. Tekniği keşfeden ve bilimsel olarak ispatlanmasını sağlayan Masaaki Imai’dir. Kendisi bu tekniğin  kişisel hayatta olduğu kadar iş dünyasında da başarıyla uygulanabileceğine inanıyor. Hem bir kişisel gelişim hem de iş geliştirme yöntemi olarak Kaizen, sürekli daha iyisini yapmak için çalışma ve kendini veya işi geliştirme felsefesidir.

teknik

Kaizen, sonuçlara değil sürece odaklanır. Süreç odaklı iyileşme sonucunda etkili ve kalıcı bir gelişme kaydedilir. Eğer sonuç odaklı düşünürseniz zaten sıkılmaya çoktan başlamışsınız demektir. Oysa sürece odaklanırsanız bu işin kalıcılığını da sağlayabilirsiniz.

Kaizen Tekniğini Nerede ve Nasıl Kullanabilirsiniz ?

teknikKaizen ‘bir dakika’ ilkesiyle çalışıyor, her gün, yalnızca 1 dakika! Bu bir dakikayı geliştirmek ve iyileştirmek istediğiniz konuyla ilgili bir çalışmaya tamamen odaklanarak geçirerek büyük başarılar için ilk adımı atmış oluyorsunuz.

İkinci adım ise bu 1 dakikalık süreyi kademeli olarak artırmak. Bu konuda bir Japon atasözünün de dediği gibi “Alışkanlıklar, ihtiyaçları doğurur.” Yani hangi alışkanlığı kazanmak istiyorsanız buna bir dakikanızı ayırın. Bu sadece küçük adımlarla hedefe ilerlemenizi sağlar. Ama bu süreç içinde de asla sıkılmaz veya bıkıp bırakmazsınız. Örneğin; diş fırçalama alışkanlığı kazanmak, yeni bir dil için kelime öğrenmek, basit egzersizler yapmak gibi birçok alanda bu tekniği kullanabilirsiniz. Unutmayın, temeli sağlam atılan yapıların dayanıklılığı daha fazladır. Hadi siz de bir adım atın ve sadece buna 1 dakikanızı ayırarak yapın. 🙂