Multitasking kelimesi, İngilizce’deki “multi” ve “tasking” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu sözcükler, doğrudan çevrildiğinde çoklu işlem ya da çoklu görev anlamına geliyor. Multitasking, genel olarak “Aynı anda birden fazla iş yapmak” olarak tanımlanıyor. Peki ya kulağa bu kadar hoş gelen yöntemi neden başarılı insanlar kullanmıyor?

Beynimiz Multitasking’e Uygun Değil

uyarı

İnsan beyni tek bir işe odaklanabilecek şekilde çalışır. Bu yüzden ikinci yapılan işe başlanıldığı zaman beyin tamamen ona yoğunlaşmaktadır. İkinci bir eylemin beyine iletilmesi işlemi, beyinde dopamin salgılanmasını sağlar. Bu hormonun salgılanması, ikinci yapılan işin bir ödül olarak algılanmasına sebebiyet verir ve ikincil eylemler alışkanlık haline gelir. Yani beyin sürekli olarak ikinci bir iş yapmak ister. Bu açıdan multitasking oldukça zararlıdır. Ayrıca ikinci bir eylemin beyine iletilmesi beyine ‘Düşünme süren yok’ demek ile aynı anlamı taşır. Yani çok basit ve kolay bir şekilde yapacağınız bir işlemi hata ile sonuçlanabilir.

Beynimizde kısa süreli hafıza olarak adlandırdığımız bölge, bir seferde sadece beş ila dokuz şeyi saklayabilir. Bu nedenle beyniniz aynı anda iki bilgi akışını alıp işleyemez ve bunları kısa süreli bellekte tutamaz. Bilgi kısa süreli hafızaya alınmadığında, uzun süreli belleğe aktarımı gerçekleştirilemez. Bu da bizim performansımızı oldukça etkiler.

Multitasking Performansı ve IQ’yu Düşürüyor

çalışma

Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, multitasking yapmanın tek bir şeye odaklanmaya göre verimliliği düşürdüğünü açıkladı. Araştırmacılar, düzenli olarak birkaç elektronik bilgi akışıyla bombalanan kişilerin, bir seferde bir işi tamamlayanların yanı sıra, bir işten diğerine dikkat edemediği, bilgileri hatırlayamadığı veya bir işten diğerine geçemediğini buldu.

Araştırmalar ayrıca, sizi yavaşlatmanın yanı sıra multitasking yapmanın IQ’nuzu düşürdüğünü de ortaya çıkardı. Londra Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, bilişsel görevler sırasında multitasking yapan katılımcıların IQ puanın, tek görev yapanlara göre oldukça düşük olduğunu keşfetti. Multitasking yapanların IQ seviyesinde, 15 puanlık bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüş, puanlarını 8 yaşındaki bir çocuğun ortalama aralığına düşürdü.

Multitasking’de bilişsel bozulmanın geçici olduğuna inanılıyordu, ancak yeni araştırmalar bunun aksini iddia ediyor. İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanların birden fazla cihazda (TV izlerken mesajlaşma gibi) harcadıkları süreyi beyinlerinin MRG taramalarıyla karşılaştırdılar. Çok görevlilerin, empati, bilişsel ve duygusal kontrolün yanı sıra empatiden sorumlu bir bölge olan ön cingulate kortekste daha az beyin yoğunluğuna sahip olduğunu bulmuşlardır.

Zaman tasarrufu yapıyormuş gibi gelse de multitasking bize zaman kazandırırken, elimizden bir çok şeyi alıp götürüyor. Başarıyı hedefleyen insanlar bunun farkında oldukları için sadece bir işe yöneliyorlar. Eğer bir hedefiniz varsa tüm odağınız sadece onunla olsun. Onunla ilgili çalışırken başka işler yapmaktan kendinizi uzak tutun. Ayrıca başarıya ulaşmak için yapmanız gerekenleri 8 maddede topladığım yazımı da okumayın unutmayın. Pes etmeyin ve devam edin !