Başarı, birçok insan için önemli bir kavram. Kimisi için başarılı olmak iyi bir işte çalışmak kimisi için ise hedeflerine ulaşmak. Başarılı insanların birçok ortak özelliği de bulunmakta. Peki, insanlara ilham veren başarılı insanların ortak özelliklerinin neler olduğunu biliyor muydunuz?

başarı

Hedef ve Plan

Amacının ne olduğunu bilmek atılacak adımların daha kararlı olmasını sağlar. Geleceğe dair uzun vadeli planlar yapmak ve hedeflerine ulaşmak için bu planı kullanmak birçok başarılı insanın özellikleri arasında yer almaktadır. Hemen hemen başarılarıyla tanınmış birçok kişi, röportajlarında planlı ve programlı olduklarından bahsederler. Elbette herkes için planlı olmak aynı anlamı taşımaz. Bazı insanlar sabah saatlerinde verimli çalıştıkları için güne erken başlarken bazı insanlar da akşam saatlerinde verimli çalışabilir. Önemli olan bu dengeyi nasıl sağladıklarıdır.

Yeniliğe Açık

Yaşı kaç olursa olsun başarıyı isimleri gibi taşıyan insanların en büyük özelliği her an her yerde yeni şeyler öğrenmeye hazır olmalarıdır. Elbette bu durum kibirli insanlar olmadıklarını da gösterir çünkü bu tip insanlar hala bilmedikleri şeyler olduğunu kabul eder ve öğrenmek için heveslidirler. Aynı zamanda yeniliği takip ederler ve uyum sağlamaya çalışırlar. Bu onların daha başarılı insanlar olmalarına olanak sağlar.

Olumlu Düşünmek

Eğer yeni bir işe başlayan her insan ilk kayıpta işlerini bıraksalardı şu an dünyadaki büyük girişimlerin hiçbirini duymamış olurduk. Başarılı insanlar her ne koşulda olurlarsa olsunlar olumlu düşünürler. Bu düşünce biçimi sayesinde olumsuz olayların üstesinden gelebilirler. Olumsuz durumlarda pes etmemeleri ve sabır göstermeleri onları öne taşır.

Ertelememek

Ertelemek sonsuz bir döngüdür. Hiçbir başarılı insan aklına bir fikir geldiğinde “Pazartesi başlarım.” demez. Her an her yerde bu fikri uygulamaya koymak için adım atarlar. Bu döngünün içerisinde kalmadıkları için başarılar elde etmişlerdir.

Güven

Sadece kendilerine değil yaptıkları işe, yarattıkları ürüne de sonuna kadar güvenirler. Bu güven eleştiri kabul etmeyecekleri anlamına gelmez. Başarılı insanlar eleştirileri ciddiye alır ve yanlışlarını kabul ederek telafi ederler. Yine buradan birçok başarılı insanın kibirli tavırları olmadığı sonucuna ulaşabiliriz.

Editör: Berfincan Doğan