Sizi motive eden şeyleri düşündünüz mü hiç? Motivasyonunuzu içsel mi dışsal mı sağlıyorsunuz?

Dışşal motivasyonda bir şeyi yapacağımız zaman sonunda ödül ya da ceza vardır. İçsel motivasyonumuzla yaptığımızda ise o işten keyif alırız. Eğlenme amacıyla ve severek yaparız.

Yeni okumaya başladığım ‘Drive’ isimli kitaptan bir alıntı paylaşmak istiyorum sizinle. Farz edelim ki 1995 yılındasınız. Bir ekonomistin yanındasınız. Ekonomi alanında mastır sahibi, işletme fakültesinde hocalık yapan başarılı bir ekonomist. Ona şöyle diyorsunuz; Elimde bir Kristal küre var. Onunla on beş yıl sonrasını görebilirim. Senin geleceği görme yeteneğini test etmek istiyorum.

İki yeni ansiklopediden bahsedeceğim. Biri piyasaya henüz çıktı diğeri de birkaç seneye çıkmış olacak. 2010 yılında hangisinin daha başarılı olacağını tahmin etmenizi istiyorum.

Başarılı İşlerin Arkasındaki Sır Ne? 1

İlk ansiklopedi Microsoft tarafından yayınlanıyor. Bidiğiniz gibi Microsoft büyük ve karlı bir şirket. Bu yıl Windows 95’in çıkışı ile birlikte adeta çağının en büyük şirketi haline geldi. Bu ansiklopediye Microsoft kaynak sağlıyor. Profesyonel yazar ve editörlere ücret ödeyerek binlerce farklı konuda makaleler yazdıracak. Dolgun maaşlı yöneticiler, projeyi titizlikle kontrol ederek zamanında ve bütçeye uygun olarak bitmesini sağlayacak. Sonrasında Microsoft bu ansiklopediyi cd-room formatında ve ileride de internet üzerinde satacak.

İkinci ansiklopediyi bir şirket çıkarmıyor. Ansiklopedi sırf hoş zaman geçirmek için makale yazan, yazılmışları edit eden binlerce kişinin eseri. Bu kişilerin olaya katılması için hiçbir özel vasıf sahibi olması gerekmiyor. Makale yazsın veya edit etsin diye kimseye tek bir dolar, avro veya yen ödenmeyecek. Katılımcılar, bu ansiklopedi için bazen haftada yirmi-otuz saat zaman ayıracak. Hem de tek kuruş kazanmadan. Ansiklopediye insanlar internetten ulaşabilecekler ve bunun için para ödemeleri gerekmeyecek.

Şimdi on beş yıl sonrasını düşün. Kristal küreme göre 2010 yılında bu ansiklopedilerden biri dünyanın en büyük, en popüler ansiklopedisi olurken diğeri yok olacak. Sence hangisi ?

1995’te tek bir aklı başında ekonomistin çıkıp da ikinci modelin başarılı olacağını söyleyeceğini zannetmiyorum diye devam ediyor yazı… İşlerin sonra nasıl gittiğine bir bakalım.

31 ekim 2009’da Microsoft disk formatında ve internet üzerinden sunduğu on altı yıllık MSN Encarta ansiklopedisinin fişini çekti. Öte yandan Wikipedia, yani senaryomuzdaki ikinci model, dünyanın en geniş ve en popüler ansiklopedisi oldu.

Kreatifbiri ile Wikipedia Arasındaki Benzerlik Nedir?

Wikipedia yazarlarının yazılarını kendi içlerinden gelerek herhangi bir ücret almadan yazdıklarını görüyoruz. Biz de Kreatifbiri’ne yazar alırken onlara herhangi bir maddi destek vermeden başladık bu işe. Hatta ilk zamanlar insanlara para vermeden işleri nasıl yürütebildiğimiz çok fazla soruluyordu. Wikipedia’nın hikayesini de okuduktan sonra daha iyi anlıyorum ki severek yapınca gerçekten güzel şeyler ortaya çıkıyor. İçsel motivasyonunuzun yüksek olduğu günler dilerim.