Bugün o günlerden biri. Bir kez daha düştünüz, bir kez daha başarısız oldunuz. Öyle görünüyor ki ne kadar çok denerseniz deneyin, hayallerinizin bulunduğu o dağın üstesinden gelemeyeceksiniz. Her şeyin çaba gerektirdiğini biliyorsunuz, ama belki de artık teslim olma vaktinizin geldiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Belki de artık bunun için o kadar çok çaba harcamaya değmez.

Ancak sonra, yol boyunca attığınız tüm adımları hatırlamaya başlıyorsunuz. Ortaya koyduğunuz tüm çaba, mücadele ve tutarlılığı. Öğrendiğiniz her şeyi düşünüyorsunuz ve o zaman küçük bir gülümseme yüzünüze yayılmaya başlıyor. Bunun zor olduğunu biliyordunuz ancak zirveyi henüz fethedememiş olsanız bile hayatınızın bir parçası olan o yolun bir kısmını fethettiniz.

Artık, bu dağa tırmanmaya başladığınız zamanki kişi değilsiniz. Artık limitlerinizi biliyorsunuz, tıpkı şu anda sahip olduğunuz her şeyi bildiğiniz gibi. Çok çeşitli şekillerde çok şey öğrendiğinizi biliyorsunuz. Evet, acı çekiyorsunuz. Fakat aynı zamanda mutlu ve cesursunuzHepsini riske attınız ve korkularınızın çoğunu fethettiniz. Ve şimdi soru şu şekilde ortaya çıkıyor; gerçekten şimdi teslim olacak mısınız?

“Hayatın başarısızlıklarının çoğu, insanlar vazgeçtikleri anda başarılı olmaya ne kadar yakın olduklarını fark etmediği için gerçekleşti.”

– Thomas Edison

Unutmayın ki; bu hayatta her şeyin bir bedeli vardır. Elbette ki başarıya giden yolda bir takım bedeller ödenecektir ancak zafer elde edildiğinde bedeller layığını bulmuş olur. İşte tam da bu yüzden pes etmemek başarının anahtarı. Yaptığınız çalışmaların, ödediğiniz bedellerin layığını hayattan alana dek bırakmamalısınız!

Başarının Kıyısından Dönmek 1

Motivasyon Azmin İçinde

Hani insan bazen ne ileri, ne geri tek bir adım atamaz ya…

Birini yanında tutmayı bilmez ama onun yokluğunu da istemez.

Kaybetmeyi göze alamaz ama kazanmak için mücadele etmez.

Can Yücel’in ”Kaybetme” isimli şiirinde belirttiği gibi kazanmak için mücadele etmek gerekir. Mücadele etmediğiniz zaman kaybetmeyi göze almış olursunuz. Mücadele ederken ısrarlı ve kararlı olmak bir başka ifadeyle azimli olmak kazanırken en büyük güçtür.

Mümin Sekman’ ın bu konudaki uyarısı dikkate değer: “Unutma, zafer bir dakika daha dayanabilenindir. Hayat mucizelerle doludur. Bazen hiç kurtulamayacağımızı düşündüğümüz durumlardan, şartlar değişir, kurtuluruz. Umudumuzu kaybetmemeli ve çabalamaya devam etmeliyiz. Biz çaba harcamaya devam edersek, şartlar da bizim lehimize devam etmeye başlayacaktır.”

Başarının Kıyısından Dönmek 2

Başa Dönmek

Baştan başlamak hayal etmek demektir. Aradığınız yaşamı bir kez daha yaşamak demektir. Gerçekten olmayı hayal ettiğiniz kişi olmaya çalıştığınız anlamına gelir. Bu yüzden gerektiği sürece çok çalışmaya devam etmeniz gerekiyor. En azından hayalleriniz değişene kadar. Kimsenin sizi mutlu eden şey için savaşmak yerine teslim olmayı ve kolay yolu seçmenizi söylemesine izin vermeyin.

Ve eğer bir fikir sizi mutlu ediyorsa, o şey elinizde bulunmasa bile, onun için savaşmaktan korkmayın.

“Düşünmeden tek bir gün geçiremeyeceğiniz bir şeyden asla vazgeçmeyin.”

– Winston Churchill

Kararlılıkla tekrar çalışmak, her şeyi aniden çok daha basit bir hale getirir, çünkü bu sefer daha akıllısınızdır. Şüphelerle dolu sırt çantasını çıkardınız ve bilgi bakımından zengin bir deneyim için değiş tokuş ettiniz. Başkalarının, sizi teslim olmaya teşvik etmeye çalışan kişilerin söyledikleri artık, onlara aittir. Artık kendinizsinizdir ve ne istediğinizden eminsinizdir. Ne hissediyorsanız ona göre yaşamaya başlarsınız.

Ve işte o zaman, yakın bir gelecekte geriye bakıp “Her şey bitti. Ben başardım.” dersiniz. Çünkü istediğiniz şey için savaştığınız zaman, diğer herkesten daha güçlü olabilirsiniz. Ve şimdi bundan şüphelenseniz de, inanın bana, bunu yapabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı okumanızın da tesadüf olmadığını biliyorum. Çünkü o hedeflediğiniz noktaya ulaşmaya çok az kaldı. Her an biraz öncesinden daha yakınsınız. Kendinize ve değerlerinize güvenin. Amaçlarınızı asla hayatınızın merkezinden çıkarmayın. Amaçlarınız yaşama sebebinizdir, amaçsız insan yalnızca nefes alan bir ceseddir ve kaybolup unutulmaya mahkumdur.

Kaynaklar:

https://www.muminsekman.com/azimli-olmak-icin-ne-yapmali.html

https://aklinizikesfedin.com