Geçmişten günümüze insanoğlunun en büyük merakı mavi göklerin ardındaki karanlık ve uçsuz bucaksız uzaydı. İlk olarak sadece teleskoplarla keşfedebildiğimiz binlerce ışık yılı uzaklıktaki ulaşılması imkansız gözüyle bakılan gezegenler artık ismimizi yollayabilecek kadar yakındı. Peki NASA isimlerimizi neden Mars‘a yollamak istedi? İsim yollayan ülkeler arasında birinci olan Türkiye gerçekten uzayı bu kadar merak ediyor mu?

Neden Dünya Dışında Yaşamaya Bu Kadar Hevesliyiz?

Uzayda bir koloni kurma fikri ilk olarak 1920’lerde Avustruya-Macaristanlı ilk roket tasarımcısı Herman Potoçnik tarafından ortaya attı. Bu düşünce bilim insanlarını iki farklı görüşe itti. Bu fikirlerden biri Herman Potoçnik ve İngiltere Gezegenlerarası Derneğinin de (British Interplanetary Society) savunduğu uzay boşluğunda uçan uzay kolonileri kurmaktı. Diğer bir fikir ise Ay’da veya herhangi bir gezegende yaşam kolonisi kurmaktı. Yıllar geçtikçe gezegenlerde yapılan araştırmalar sonucunda Mars da diğer gezegenlere göre koloni kurmanın olanağının daha yüksek olduğu ortaya atıldı.

Mars
NASA

Mars’ın Derinliklerinden

Dünyadan tam 55 milyon kilometre uzakta, adını Roma mitolojisindeki bir savaş tanrısından alan Mars (Martian) yüzeyindeki yaygın demir oksitten dolayı kırmızıya çalan bir görünüme sahip. Gezegende; çöller, yanardağ kraterleri, kum tepeleri ve bunların hepsini sarmalayan kırmızı bir toz bulutu mevcut. Geçtiğimiz yıllarda Marsis radar sistemi gibi araçlarla Mars’ın yüzeyi ve yer altına gönderilen sinyaller sayesinde Mars’ta bir yeraltı gölü keşfedilmişti. Buzulun 1.5 kilometre derinliğinde yer alan bu gölün genişliğiyse tam 20 kilometrekareydi.

Bununla beraber Mars’ın toprağından alınan veriler incelendiğinde toprakta organik maddelerin gelişmesi için gerekli olan magnezyum, sodyum, potasyum ve klorür saptanmıştı. Hatta kuzey kutbuna yakın bölgelerde kuşkonmaz gibi bitki türlerinin yetişmesi için uygun ortam bulunmuştu. Su ve organik maddeler bulunmasının ardından Mars’ta yaşam var mı? soruları tekrar gündeme gelse de ihtiyacımız olan oksijen ve sıcaklık yeterli düzeyde bulunmamaktaydı. Biz insanların erişebildiği bilgiler şu an bu kadar. Bilim insanları hala Mars’ta yaşam olup olmadığını araştırmaya devam ediyor.

Meraklı Türkler!

NASA çığır açan bir proje ile geçtiğimiz günlerde hepimizi heyecanlandırdı. Mars 2020 isimli projesinde geliştirdiği insansız izci aracıyla, kızıl gezegende eski mikrobik yaşam formları arayacak, aynı zamanda Mars arazisinde yüzey altı ve üstünde taş ve toprak örnekleri toplayacak. Ama her şeyden öte bizi heyecanlandıran o keşif aracıyla isimlerimizin Mars’a gidecek oluşu.

NASA uzay konusunda insanların dikkatini çekebilmek için bir kampanya düzenledi. Bu kampanya ile Mars 2020 isimli proje kapsamında Mars yolculuğuna çıkacak olan uzay aracına isimlerin kayıtlı olduğu çipler yerleştirilecek. NASA’nın internet sitesinde başlatılan bu kampanya 31 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek.

Son verilere göre keşif aracıyla gönderilecek  isimlerin toplamı 3 milyon 730 binken, bu isimlerin yaklaşık 1 milyon 500 bin kadarını Türkler oluşturuyor.

Mars'a İsim Göndermek

Aslında en başta sorduğum soruyu sizlere yöneltmek istiyorum. Türkiye gerçekten de uzayı bu kadar merak ediyor mu yoksa bu bir tür sosyal medya çılgınlığı mı? Ne dersiniz?