Herkese merhaba! Muhtemelen siz de çevrenizdeki birçok kişiden evcil hayvanlara alerjisi olduğunu duymuşsunuzdur. Yakın zamanda böyle bir alerjisi olduğunu öğrendiğim arkadaşımla konuşmuştum ve sonrasında alerji temalı birçok soru aklımdan geçmeye başlamıştı. Bugün alerjik reaksiyonlara sebep olabilen evcil hayvanların neden alerjiye yol açtıklarını, belirtilerini, tedavi yollarının neler olduğu hakkında merakımı gidermek için yaptığım araştırmada edindiğim bilgileri sizinle de paylaşmak istedim.  

Alerji Nedir? 

Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veya temas eden maddelere karşı verilen anormal yanıttır. Alerjik reaksiyona neden olan bir maddeye alerjen denir. Alerjenler yiyecek, içecek veya çevrede bulunabilir.  

Vücut, bağışıklık sistemi hafızasında kayıtlı olmayan herhangi bir molekülü “yabancı” olarak tanımlar ve kontrol altında tutmak için harekete geçer. Alerjisi olan bir kişi alerjen bu maddeyle herhangi bir etkileşimi sonucunda alerjik reaksiyon hemen gerçekleşmez. Bağışıklık sistemi aşırı tepki vermeden önce maddeye karşı duyarlılık oluşturur. Bağışıklık sistemi maddeye yabancı ve zararlı gibi tepki verir ve onu yok etmeye çalışır. 

Alerji Nedenleri Nelerdir? 

Öncelikle genetik yatkınlığın alerji nedenleri arasında önemli bir faktör olduğunu belirtebiliriz. Anne ve babada var olan alerjik hastalığın genetik olarak aktarımı güçlü bir etkendir. 

Genetik faktörler haricinde çevresel faktörler de alerji oluşumunda rol oynar. Herhangi bir alerjen ile sık karşılaşma durumunda daha fazla tepki, yani daha fazla alerjik hastalık gözlenmektedir.  

Evcil Hayvan Alerjisi Nedir? 

alerji

Evcil hayvanlar içerisinde en sık alerjiye neden olan hayvanlar kedi ve köpeklerdir. Hayvanların sadece tüyünde değil, salyasında, tükürüğünde, deri döküntülerinde ve hatta idrarında bulunan proteinlere karşı alerjik reaksiyon görülebilir. Bunlar diğer tozlara karışan ve alerjen dediğimiz havadaki küçük parçacıklardır. Alerjik belirtilerin ortaya çıkması için mutlaka hayvana dokunmak gerekmez. Bu alerjenler hava yoluyla solunduğunda da belirtilere yol açabilir.  

Alerjenler, kedi ve köpeklerin tükürük ya da yağ bezlerinden salgılanmaktadır. Çok yapışkan olan bu alerjenler hayvanın tüylerine kolayca yapışmaktadır. Yani hayvan tüyleri alerjen kaynağı değil sadece taşıyıcıdır. 

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri Nelerdir? 

alerji
  • Burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanıklık 
  • Hapşırma 
  • Gözlerde kaşıntı, sulanma 
  • Nefes darlığı 
  • Baş, yüz ağrısı 
  • Ciltte kaşıntı, kızarıklık, şişlik 

Evcil Hayvan Alerjisi Tanı ve Tedavisi Nelerdir? 

alerji

Alerji ve klinik immünoloji uzmanı tarafından acil müdahale yapılabilecek ekipmanlara sahip kliniklerde yapılan alerji testleriyle tanı belirlenir. Tanının ardından uygun tedavi yöntemi yine uzmanlarca belirlenmelidir. Şu ana kadar sprey, ilaç ya da oral antihistaminikler yoluyla tedavilerde bulunulmuştur. Bununla birlikte alerji immünoterapisi de tedavi yollarından birisidir.

Bu kadar evcil hayvanlardan söz etmişken, sokaklarda yaşayan can dostlarımız için kapımızın önüne bir kap yemek, bir kap su bırakmayı unutmamayı hatırlatmak isterim!

Kaynak: 1