Bibliyoterapi, doğru insanla doğru kitabı buluşturarak, kişiyi tedavi etmeyi amaçlayan psikolojik bir yöntemidir. Peki siz kitap okumanın da psikolojik bir tedavi yöntemi olduğunu biliyor muydunuz?

Bibliyoterapi ve Tarihçesi

Bibliyoterapi kütüphane biliminde eski bir kelimedir ve Yunan kökenlidir. Biblion kelimesi kitap anlamına gelirken therapeo iyileşme anlamına gelmektedir. Okumanın psikolojiye etkisi olduğu ortaçağ zamanlarıdan beri bilinmektedir fakat kitap okumanın tedavi yöntemi olduğu ilk kez Benjamin Rush tarafından önerildiğinde öğrenilmiştir. Ayrıca kitapların insana olan faydalarını ilk fark edenler Antik Yunanlılar’dır ve yine Antik Yunanlar’a ait bir kütüphanenin içerisinde ‘’ruhun şifa yeri’’ yazmaktadır.

bibliyoterapi

Bibliyoterapinin Amacı Nedir?

Uygun kişinin uygun kitapla buluşturulması durumunda kişinin aşağıdaki durumları fark edebilmesi amaçlanmaktadır:

Kişinin yaşadığı sorunu sadece kendisinin yaşamadığı,
Kişinin yaşadığı herhangi bir durumu ondan başka kişilerinde yaşayabildiği,
Kişinin yaşadığı durum karşısında hangi davranışı gösterdiği durumda hangi tepkiyi alabileceğini ve olayların nasıl şekillenebileceğini fark etmesini ve başka bir gözden de içinde bulunduğu durumu görebilmesi amaçlanmaktadır.

bibliyoterapi

Bibliyoterapi Evreleri

Bibliyoterapi, üç evreden oluşmaktadır: Özdeşleşme ve yansıtma, katarsis, içgörü ve bütünleşme.

Özdeşleşme ve Yansıtma: Kişinin okuduğu kitaptaki karakter ile özdeşleştiği ve kendi sorunu ile kitap içerisinde gerçekleşen konu arasında bağlantılar kurduğu evre.

Katarsis(Arınma): Kişinin hissettiklerini bir şekilde dışa vurduğu evredir. Kişi hislerini anlatır.

İçgörü ve Bütünleşme: Kişinin sorunlarını analiz edebilmesi ve davranışlarını kontrol edebilmesi evresidir.

Kimi kitaplar hayatın içerisindeki sorunlardan bahseder ve belki de bizlerin bakamadığı pencereden bakar ve farklı çözüm önerileri getirir. Bazen ise kitaplardaki karakterler de yanlış yapar ve yaptığı yanlış şeyin karşılığında yaşadıklarını da görebiliriz. Bu yüzden kitaplar bize yol gösterebilir ve kitapların kişiyi iyileştirmesi olağandır.

Kaynakça:

medium.com/@mekteppcom/bibliyoterapi-nedir-2f3e55551d81

http://www.tpocg.org/blog/bibliyoterapi-okuma-ile-iyi-olus

nebiyedeniz.com/bibliyoterapi-nedir/