Gün içinde ne sıklıkla bildirim alıyorsun? Mesaj bildirimleri ve telefon aramalarından yeni bir mail geldiğinde aldığın tüm bildirimlere kadar her şeyi düşün. Eğer gün içinde bildirim bombardımanına tutuluyorsan ve fark edip etmesen de, bu durum üretkenliğini sınırlandırıyor.

Bildirimler Neden Bu Kadar Sorun Oluşturuyor?

Bildirimler birkaç ana nedenden dolayı bir sorun oluşturur. En önemli nedeni, dikkat dağıtıcı olmalarıdır. Kullandığımız uygulamalardaki bildirimler, gerek renkleri gerek ses ve titreşim şeklinde gelmeleri sebebiyle dikkat dağıtıcı olarak tasarlanmıştır. Pratik olarak bu bildirimleri görmezden gelebilmek çok zordur.

Önemli bir şey üzerinde çalışıyorsan, odak noktan değişecek ve performansın hemen azalacaktır. Bazı araştırmalar, dikkat dağınıklığından sonra odağı geri kazanmanın tam 23 dakika sürdüğünü belirtiyor. Bu durum, her yeni bildirimin 23 dakikaya kadar tüm odağını tehlikeye atabileceği anlamına geliyor.

Tabii ki, bu geçici dikkat dağıtıcılar sadece başlangıç oluştururlar. Genellikle, bildirimler başka bir zaman kaybına yol açacaktır. Örneğin, biri sana bir konu hakkında birkaç soru içeren bir sohbet mesajı gönderebilir; Bu dikkatini çektiğinde, muhtemelen kendini cevap yazmaya mecbur hissedeceksin.

Ayrıca bildirimler biraz bağımlılık yapabilir. Örneğin sosyal medya uygulamaları, bize rastgele aralıklarla hayali bildirimler hissetmemizi sağlayacak kadar bildirim almaya şartlandırır. Çok uzun süre bildirim gelmezse kaygı veya yoksunluk benzeri semptomlar bile hissedebiliriz.

bildirim

Bu olumsuz etkileri şiddetlendiren üç önemli faktör olmasaydı, bu sorunlar bu kadar sorunlu olmazdı:

  • Bildirimler her yerde. Yazılım geliştiriciler, bildirimler sayesinde insanların uygulamaları kullanmaya devam etme eğilimini gösterdiğini fark ettiler. Bugünlerde aldığımız bildirimler sadece e-postalar, mesajlar ve telefon aramaları değil. Otomatik fatura ödemeleri, proje yönetim sistemi güncellemeleri ve hatta sosyal medya etkinliği hakkında bildirimler de alıyoruz.
  • Bildirimler olağan olarak etkindir. Daha da kötüsü, bildirimler neredeyse her zaman olağan olarak açıktır ve çalışma kültürümüzde bildirimler “normaldir”. İndirdiğin her yeni uygulama sana anında bildirim göndermeye başlayacak ve gün boyu bir dizi bildirim sesi duyacaksın.
  • Bildirimlerin gücünü hafife alıyoruz. Bildirimler başlangıçta bizi daha dikkatli ve daha üretken hale getirmenin bir yolu olarak düşünüldü; Sonuçta, e-postanı eskisi gibi manuel olarak kontrol etmek yerine, yeni bir e-postayı tam olarak aldığın an görmek daha kullanışlıdır. Bunu düşünerek, bildirimlerin o kadar da kötü olamayacağını varsayıyoruz.

Bu nedenlerle çoğumuz bildirimler sebebiyle üretkenliğimize zarar veriyoruz.

Bildirimlerin Olumsuz Etkileri Nasıl Ortadan Kaldırılır?

İşte cesur bir fikir: Her şey için bildirimleri kapat. Bu, hiçbirimizin düşünmek istemediği bariz çözümdür. Bunun için düzenlememiz gereken düzinelerce uygulama için ayarları araştırmak ve değiştirmek için gereken manuel çaba bizi biraz caydırabilir, hatta önemli bir bildirimi kaçırmaktan korkarız.

Peki, bildirim bombardımanı üzerindeki kontrolü geliştirmeye devam ederken bu korkuyu nasıl azaltabiliriz?

Bildirimler Üretkenliğini Sınırlandırıyor - İşte Yapman Gerekenler 1

Bu durum için birkaç tane daha etkin çözüm var:

  • Aldığın bildirimleri yönet. İlk olarak, hangi bildirimleri ne zaman alacağını değiştirmeyi düşün. Örneğin, bir platformda, “tüm yeni güncellemeler” için bildirimleri kapatabilir ve yalnızca adın etiketlendiğinde bildirim alabilirsin. Ayrıca sosyal medya uygulamaları veya önemsiz uygulamalar için bildirimleri kapatabilir ve e-posta gibi önemli şeyler için bildirimleri açık bırakabilirsin.
  • Odaklandığın saatlerde bildirimlerini kapatabilirsin. Alternatif olarak, önceden tanımlanmış süreler için bildirimlerini kapatabilirsin. Örneğin, bildirimleri her gün öğleden sonra 2-3’ten kapatabilir ve bu aralıkta müsait olmadığını bildirebilirsin.

Bildirimlerin bize olan etkisi ilk olarak çok önemli görünmeyebilir, ancak genel olarak düşünüldüğünde üretkenliği büyük ölçüde sabote edebilir. Hiçbir şey yapmayıp ve bildirimlerin hayatını yönetmesine izin verirsen, bu senin aleyhine olacaktır. İşte şimdi, ihtiyacın olan iletişim erişimini sağlarken, aldığın bildirimlerin sayısını en aza indirmene olanak tanıyacak bir strateji geliştirmenin tam zamanı.

Kaynakça: 1