Bilgisayarlar günümüzün olmazsa olmaz cihazları olmuşlardır. Ne kadar dışarıdan bakıldığında bilgisayar mühendisliği erkek mesleği olarak dursa da bilgisayar bilimlerinin ilk adımları kadın akademisyenler tarafından atılmıştır. Fakat 1980’li yıllarda ev bilgisayarlarının erkek çocuklara yönelik pazarlanması sebebiyle kadınların bilgisayar bilimlerinden uzaklaşmasına ve erkeklerin bu alana el atmasına neden olmuştur. Buna rağmen son yıllarda bilgisayar bilimleri üzerinde çalışan kadın sayısı artmaya başlamıştır. Bende bu artışın verdiği mutlulukla, bilgisayar bilimlerine damgasını vurmuş kadın geliştiricileri ve mühendisleri konu alan bir blog yazısı yazmaya karar verdim.

Bilgisayar Dünyası’na Damga Vuran Kadınlar 1

Tarihteki İlk Programcı: Ada Lovelace

10 Aralık 1815, Londra

Güzel bir 10 Aralık günü şair Lord Byron ile matematik sevdalısı bir annenin kız çocuğu olarak dünyaya gelir. Ailesi adını “Ada” koyar. Fakat bundan yaklaşık 160 yıl sonra geliştirilecek ilk nesneye yönelimli programlama diline kızlarının adının verileceğinden habersizlerdir. Annesi tarafından henüz bebek sayılacak yaşta babasından uzaklaştırıldığı, kendisi 8 yaşındayken vefat eden babasını ömrü boyunca görmeden yaşadığı söylenir. Annesi, onun matematik, fizik ve kimya eğitimi alması için çok çaba göstermiştir. Bu çabaları, birazda Ada’nın ilgisiyle birleşince yavaş yavaş meyvelerini vermeye başlamıştır.

İlk olarak 13 yaşındayken uçan bir makine tasarladı. Daha sonra 17 yaşındayken, mekanik bir hesap makinesi tasarlamış olan Cambridge Üniversitesi matematik profesörlerinden Charles Babbage ile tanıştı. Ada, Charles Babbage’in makinesi üzerine yazılmış Fransızca bir makaleyi İngilizce’ye çevirerek kendisine göndermişti. Babbage bu çalışmayı çok beğenmiş, kendisinden, makaleye kendi notlarını da eklemesini istemişti. Ada’nın notları oldukça kapsamlı ve ayrıntılıydı. Öyle ki gönderdiği notlar, orijinal makalenin üç katı uzunluğundaydı. Ada, makinenin belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak Bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif ediyordu. İşte bu notlar, tarihteki ilk bilgisayar algoritması ve ilk bilgisayar programı olarak kabul edilir. 1843’te yayınladığı bir makalede, böyle bir makinenin uygun programlanması halinde, karmaşık matematik problemlerini çözmek, müzik bestelemek ve grafik çıkarmak için kullanılabileceğini öngördü.

Bugün kullandığımız PC, tablet, akıllı telefon gibi cihazlara baktığımızda Ada’nın geleceği gördüğünü söylemek çok da yanlış olmaz. Fakat o zamanlar bir kadının kendi adına bir yayım yapması uygun görülmüyordu. O da yalnızca adının baş harflerini yazdırdı. Bunun sonucunda, birçok başka bilim kadınının başına gelen onun da başına geldi ve bir matematikçi olarak yaptığı çalışmalar büyük ölçüde unutuldu gitti.

Baron William King’le 1835 yılında evlenen Ada, özel hayat ve iş hayatını ayıramayarak kendisini bilime adamıştı. İlerleyen dönemde madde bağımlılığına yakalanan, yoksunluk ve davranış bozukluğu sendromları gösteren Ada, 1852’de rahim kanserinden öldü. Ada Lovelace bilgisayar dünyası adına ilk meşaleyi yakmıştır. Daha sonra Ada Lovelace hitaben 1970 yılında geliştirilen Ada programla diline kendisinin adı verildi. Ayrıca her yıl Ekim ayının ikinci salı günü, Ada Lovelace Günü olarak kutlanmaktadır.

İlk Dijital Bilgisayar: ENIAC

İlk dijital bilgisayar Eniac’ın programcıları da tamamı kadınlardan oluşan bir ekip ile geliştirilmiştir. Bunlar; Frances Snyder Holber, Kathleen Mcnulty, Mauchly Antonelli, Jean Jennings Bartik, Marlyn Wescoff Meltzer, Frances Bilas Spence and Ruth Lichterman Teitelbaum. O dönem tabi “programcı” diye bir meslek yok; çoğu matematik, fizik gibi bölümlerde okuyorlarmış.

İlk E-Kitap Okuyucu: Angela Robles

Tarihteki ilk e-kitap okuyucunun mucidi Angela Robles; İspanyol mucit, öğretmen ve üç çocuk annesi. 1949’da icat ettiği ve patentlediği cihazın çalışır durumda bir prototipi İspanya’da Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

İlk Bilgisayar Tabanlı Telefon Santrali: Erna Schneider Hoover

Erna, 19 Haziran 1926’da New Jersey’de dünyaya geldi. Dünyadaki ilk bilgisayar tabanlı telefon santrali yazılımının geliştiricisi ve buradaki icadıyla ilk yazılım patentlerinden birinin sahibi olan Erna Schneider Hoover’ın icadı aklına ikinci çocuğunu doğurduktan sonra hastanede yatarken gelmiş. Bu yüzden o sırada çalıştığı Bell Labs’in avukatları patent belgelerini imzalatmak için kendisini doğum izninde ziyaret etmişler.

River Raid: Carol Shaw

Carol Shaw, 1955 yılında Palo Alto’da doğdu. 128-byte’lık hafızada sonsuz büyüklükte harita üreten mimarisinin geliştiricisi Carol Shaw, ürettiği eser büyük bir teknik başarı olması dışında sonradan koskoca bir shoot’em up janrının şekillenmesini sağladı. Tarihteki ilk profesyonel kadın video oyun tasarımcısı olarak bilinmektedir.

Roberta Williams

Roberta Williams, 16 Şubat 1953 yılında Kaniforniya’da doğdu. Adventure oyun dalında ortalığı sarsmış Sierra’nın iki kurucusundan ve kült oyun serisi King’s Quest’in yaratıcısı Roberta Williams, aynı zamanda 1980 yılında Mystery House adında tarihteki ilk grafikli adventure tarzındaki oyunu yaratan kişidir.

Arm İşlemci Mimarisi: Sophie Wilson

Sophie Wilson, 1957 yılında İngilitere’de doğdu. Bugün tüm akıllı telefonlarda ve çok sayıda elektronik cihazda kullanılan Arm işlemci mimarisini tasarlamış, geçmişte de Acorn Bilgisayarları’nın ve efsanevi BBC Basic’in geliştiricisidir.

GPS, GSM, Wi-Fi: Hedy Lamarr

wifi kadın

Hedy Lamarr, 9 Kasım 1914 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda dünyaya geldi. Küçük yaşta sinema yıldızı olan Hedy’nin 1933’te evlendiği Adolf Hitler’in dostlarından silah tüccarı Friedrich Mandl, orduya silah ve uçak satıyordu. Birlikte katıldıkları yemeklerde genellikle silah teknolojisi konuşulurdu. Matematik zekası olan Hedy, savunma teknolojileri konusunu sevdi. Bilime özel bir ilgisi olan güzel oyuncu, bu dönemde birlikte vakit geçirdiği mühendisler ve teknisyenler sayesinde silah teknolojisinin inceliklerini öğrendi. Almanlar’ın uzaktan kumandalı torpido yapmak istediğini o sıralarda eşinden öğrendi ve konuya çok ilgi duydu.

Bir süre sonra eşinin despotluğu ve Naziler’e yakınlığı nedeniyle canından bezen Lamarr, çılgın bir karar aldı. 1937 yılında tüm mücevherlerini çantasına doldurup eşine uyku ilacı veren Lamarr, hizmetçisinin kılığına girerek malikanesinden kaçtı ve Hollywood’a yerleşti. Burada oyunculuk kariyerine devam ederken aynı zamanda uzaktan kumandalı torpido projesi üzerinde George Antheil ile çalışıyordu. Buluşun patentini 1942’de aldılar ancak ABD donanması ilgilenmedi. Benzeri bir sistem, başkalarınca 1957’de transistör kullanılarak yapıldı. ABD, bu teknolojik avantajı 1962 Küba Füze Krizi patlak verene kadar kullanmadı. O tarihe gelindiğindeyse patentin süresi dolmuş olduğundan ikiliye para ödenmedi. Ancak bilim insanları, 1962’den sonra Lamarr ve Antheil’ın buluşunu farklı amaçları için uyarlamaya koyuldular. Her buluş bir öncekinin üzerine eklendi. Sonuçta Lamarr ve Antheil’ın oluşturdukları temelden faydalanılarak, günümüzde milyarlarca insanın kullandığı GSM, Wi-Fi ve GPS teknolojileri icat edildi. Elektroniğin Öncüleri Vakfı 1997’de Hedy’nin patentini fark etti ve ona Elektronik Öncüsü Ödülü verdi.

İletişimin kaderini değiştiren buluşundan tek kuruş kazanamayan Lamarr, 2000’de Florida’daki mütevazı evinde yaşama veda etti. Hedy Lamarr aynı zamanda bir filmde çıplak görünen ilk kadın oyuncu olarak tarihe geçmiştir.

Liskov Değiştirme Prensibi: Barbara Liskov

Barbara Liskov, 7 Kasım 1939’da Los Angeles’da doğdu. İlk nesneye yönelik programlama dillerinden biri olan Clu’yu geliştiren ama en çok nesneye dayalı programlama programcılarının aşina olduğu Liskov Değiştirme Prensibi ile bilinmektedir.

Grace Murray Hopper

Tümamiral Grace Murray Hopper, 9 Aralık 1906’da Newyork’ta doğdu. Bug ve debugging terimlerinin mucidi olan Grace Hopper, bu terimleri literatüre işleyeceğinden habersiz raporunu hazırlamıştı. İşte o meşhur hikaye şöyle. ABD ordusu tarafından, matematiksel hesaplamalar yapmak için kullanılan ve bir oda büyüklüğünde olan Harvard Mark II adlı bilgisayar 9 Eylül 1947 tarihinde aniden arızalanır. Sorunun çözümünü arayan teknisyenler, uzun bir arayıştan sonra sorunun, devreler arasına girmiş olan bir böceğin neden olduğu kısa devreden kaynaklandığını öğrenir. Devre üzerinden böceğin alınıp, devrenin tamir edilmesiyle Harvard Mark II çalışmasına devam eder. Bilgisayarın arızalanmasına neden olan böcekte, ünlü bilgisayar bilimcisi Grace Hopper tarafından alınarak, Harvard Mark II’nin günlük çalışma raporlarının tutulduğu deftere yapıştırılıp, “First actual case of bug being found.” şeklinde not düşülür. (Böceğin ilk vakası bulunmuştur.)

Grace Hopper tarafından yazılan not, “bug” kelimesinin bilgisayar terimleri arasında yer edinmesini sağlamıştır.  Bant üzerine yapıştırılmış olup bitenlerden bihaber ölüp giden böcek ise National Museum of American History müzesinde sergileniyor. Hopper ayrıca, 1950 yılında tarihteki ilk derleyiciyi geliştirmiştir. Tarihteki ilk yüksek seviyeli programlama dillerinden Cobol’u geliştiricilerindendir. Kendisinin bunları yapmasından 70 yıl sonra hala program yazarken çıkan bugları debug ettiğimiz, hala yüksek seviyeli dillerde bir şeyler yazıp derlediğimiz hatta bazı yerlerde hala Cobol kullanıldığı düşünülürse bize çok uzun ömürlü bir miras bıraktığını söyleyebiliriz.

Yazılım Mühendisliği: Margaret Hamilton

Margaret Hamilton

Yazılım Mühendisliği tabirinin mucidi Margaret Hamilton, 17 Ağustos 1936’da Paoli, Indiana’da dünyaya geldi. 1969 yılında Apollo11 uçuşundaki komut ve ay modüllerini milyon kilometre uzaktaki aya götürüp getiren, 145.000 satır Assembly kodunu hem tasarlamış, hem yazmış, hem yazan ekibi yönetmiştir. Tabi o zamanlar test edecek araçlar yok, kodun tek deneme şansı var. Ya çalışacak ya çalışacak. Tamamen otomasyon olmasa da en ufak bir hatanın sapıttırabileceği bu kadar hassas bir işi Assembly gibi ilkel bir dilde 1960’ların koşullarında sorunsuz başarıya ulaştırmak gerçekten yazılım tarihindeki en büyük başarılardan olabilir. Ayrıca bilgisayar bilimlerinde günümüzde pek revaçta olan Asenkron Programlama, Priority Queue, Fault Tolerance konularında da tarihteki ilk modellerini geliştirmiştir. 2016 yılında en ünlü, kadın NASA çalışanlarının legolarının sergilendiği LEGO Ideas’da adına özel lego sergilendi. Nihayetinde bugün ABD başkanı Barack Obama tarafından sanat, televizyon, spor  ve bilim dünyasından 21 kişiye Özgürlük Madalyası verildi. Bu 21 kişi arasında yazılım dünyasının efsane kadını Margaret Hamilton’da bulunmaktadır.