Teknolojinin hızla gelişmesiyle birçok iş kolunun robotlara ve bilgisayarlara bırakılacağı sürekli tartışılıyor. Beklenen son gelmeyecek gibi dursa da yapılan son çalışmalar yapay zekanın çok ileri bir noktaya geldiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz ay OpenAI tarafından yapay zeka dünyasını çok ileri bir noktaya taşıyacak olan GPT-3 çalışması yayımlandı. GPT-3, bugüne kadar insan dillerini taklit edebilme yeteneğine sahip en gelişmiş dil modeli. Bu yapay zeka; sorulara cevap verebiliyor, tercüme yapabiliyor, kodlama yapabiliyor ve hatta şiir yazabiliyor. Şaka mı yapıyor diyeceksiniz, maalesef şaka değil gerçek.

OpenAI yeni GPT-3 algoritmasını sunar - Gelecek Geldi

GPT-3, OpenAI tarafından tasarlanan derin öğrenme algoritmalarını kullanarak insan benzeri metin üreten bir yapay zeka dil modelidir. GPT-n serisinin son modeli olan GPT-3’ün kendisinden önce geliştirilmiş modellerden en büyük farkı çok büyük bir veri seti ile eğitilmiş olması. Tam 410 milyar token’a sahip bir veri seti tarafından bu sistemin eğitilmesi, modelin başarılı olmasına büyük katkı sağlıyor. Model hakkında daha fazla teknik bilgi edinmek isteyenlere oldukça kalabalık bir çalışma grubunun hazırladığı makaleyi ve bu makalenin anlatıldığı video linklerini bırakıyorum. Şimdi bu muhteşem yapay zekanın neler yaptığına bakalım.

Tweet Yazıyor

GPT-3 API’sini deneme fırsatı bulan yapay zeka geliştiricileri, GPT-3’ü denemek amacıyla çeşitli projeler geliştirdiler. Geliştirilen projelerden biri olan bu site size otomatik tweetler oluşturuyor. Oldukça güzel aforizmalar yazan bu siteyi şuradan inceleyebilirsiniz.

Yazarları Taklit Ediyor

Çok büyük veri seti ile eğitilen model, yazarları kendi üslupları ile taklit edebilme yeteneğine sahip. Yazarların kitaplarından veya şiirlerinden verdiğiniz birkaç satırı sanki onlar yazmış gibi tamamlayarak yepyeni edebi eserler üretebiliyor. Buradan farklı yazarlar üzerinde yapılmış çalışmaları daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Gerçek Biriymiş Gibi Röportaj Yapıyor

Arjantin’de yapay zeka alınında çalışan bilgisayar mühendisi Manuel Araoz, bu API’yi deneyimlemek amacıyla röportaj yapan bir uygulama geliştirmiş. Bu uygulama başka biriymiş gibi röportaj yapabilme yeteneğine sahip. Araoz; uygulamayla Albert Einstein, Marie Curie, Isaac Newton, Rahibe Teresa, Charles Darwin ve Kleopatra gibi kişilerle röportaj yapmış gibi uygulamanın cevaplarını içeren bir kitap hazırlamaya başlamış bile.

person sitting in front bookshelf

Tasarım İşi De Yapay Zekanın Elinde

GPT-3 API’sini deneyimleyen başka bir kişi Figma için bir eklenti geliştirmiş. Bu eklenti istediklerinizi bir kutuya yazarak otomatik tasarımınızın oluşmasını sağlıyor. Hem de saniyeler içinde.. Aynı API ile çalışmış başka bir geliştirici ise herhangi bir bilgi isteğinizi gerçek zamanlı verileri kullanarak grafiklere çeviren bir uygulama geliştirmiş.

Konu Anlatıyor, Sınav Yapıyor

Gerçekten yapay zeka birçok meslek grubunun işini elinden alacak gibi duruyor. Yukarıda bahsettiğim röportajdaki gibi kişilikleri taklit ederek onların belli konuları size öğretmesini sağlıyor. Kendinize sanal bir öğretmen belirliyorsunuz ve onunla sohbet ederek uzmanı olduğu konuyu size öğretmesini sağlıyorsunuz. Bu örneği şuradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca öğretmesinin yanında sizin öğrendiklerinizi kontrol etmek için sınav bile hazırlıyor. Yani o konuda hem soru üretiyor, hem de cevaplarını. Sınavı yaptıktan sonra bu cevapları değerlendirebilmesi de işin cabası. Bu çalışmayı da incelemek için şuraya tıklayabilirsiniz.

man and woman sitting on chairs

Kod Yazıyor

Yapay zeka, onu geliştiren kişilerin bile mesleğini elinden alıyor. Geliştiriciler GPT-3 API’yi kullanarak istenenler doğrusunda yazılımlar geliştiren bir site geliştirdiler. Siz isteklerinizi belirtiyorsunuz, yapay zeka size hem çalışır halini hem de HTML ve Javascript kodlarını sizinle paylaşıyor. Örneği buradan inceleyebilirsiniz. Başka bir örnek ise yazılım öğrenme işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu çalışmada kod yazmak yerine yazılmış kodun ne olduğunu size öğretiyor. Bu şekilde kodları inceleyerek programlama becerilerini geliştirmek mümkün.

GPT-3 ile ilgili siz de farklı çalışmalar denemek istiyorsanız buradan bekleme listesine adınızı yazdırabilirsiniz. Peki ya bundan sonra bizi nasıl bir dünya bekliyor. Gerçekten eskiden bu işi insanlar yapardı diyeceğimiz günler çok daha yakın mı? Yorumlarda buluşalım. 🙂

Yapay zeka programları bilinç ve öz farkındalıktan yoksundur. Asla bir mizah anlayışına sahip olamayacaklar. Sanatı, güzelliği veya aşkı asla takdir edemeyecekler. Yalnızlık gibi bir duyguyu asla hissedemeyecekler. Başka insanlara, hayvanlara ya da çevreye empati duyamayacaklar. Asla müzikten zevk alamayacaklar, aşık olamayacaklar ya da ağlayamayacaklar. Bilgisayarlarımız Go ya da Satranç gibi oyunları kazanma konusunda ne kadar başarılı olursa olsun, insanlar entelektüel olarak bilgisayarlardan üstündür. Biz bu oyunların kurallarına göre yaşamıyoruz. Aklımız bundan çok, çok daha büyük.

Yazan – GPT-3

Kaynakça: 1, 2

Editör: Sena Bakı