Herkese merhaba,
Bugün kaleminden dökülen satırlarla okurları, bilim kurgu evreninde sayısız yolculuğa çıkarmış olan: Douglas Noel Adams bize kendini anlatacak.

“Douglas Adams aramızdan ayrılalı yıllar oldu” diye düşünebilirsiniz fakat madem Douglas Adams bizi bilim kurgu evreninde yıllarca misafir etti, biz de onu kendi kurgu evrenimizde misafir edelim. Her insanın bir kurgu evreni vardır diye düşünerek diyorum ki: Haydi bakalım, kurgu evreninizin kapılarını sonuna kadar açın Douglas Adams geliyor☺

Keyifli okumalar…

kafam jüpiter

Kimdir Bu Douglas Adams?

Merhabalar,  ben Douglas Noel Adams bana kısaca DNA da diyebilirsiniz. 11 Mart 1952’de Cambridge, İngiltere’de doğdum. Cambridge’de St. John College okuluna gittim orada öğrenimim sırasında Footlights tiyatro kulübüne katıldım. Mezun olduktan sonra birçok işte çalıştım: Hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, korumalık yaptım. Daha sonra  Dr. Who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yaptım ve Dr. Who’nun The Pirate Planet ve Shada bölümlerini yazdım fakat ismim“Otostopçunun Galaksi Rehberi” radyo oyunuyla duyuldu. Bu oyunu daha sonra kitap haline getirdim ve son olarak da yine bu radyo oyunundan bir bilgisayar oyunu ürettim.

uzaylı bezelye

Bu ve bunun gibi birçok yapıtım oldu fakat çok çalışkan bir insan değildim. Genelde yanımdaki insanların teşviki ve ısrarı sonucu kitap yazardım. Yapıtlarımda, beklenmedik olaylarla dolu, canlı, hicivli bir stil kullandım ve günlük hayat ile dalga geçtim. Bu arada sıkı bir Beatles hayranıyım ☺

dont panic

1991’ de evlendim. 1994’te Polly adlı bir kızım oldu.

Benim anlatacaklarım bu kadar fakat şunu eklemek istiyorum: Hayatta, gitmeye niyetlendiğim yerlere gidememiş olabilirim fakat hep olmam gereken yerde oldum.

Son Söz:

Douglas Noel Adams 49 yaşında spor yaparken kalp krizi sonucunda California, Santa Barbara’da vefat etti. Geriye adından her zaman söz ettirecek kült yapıtları kaldı.

Bunlardan birkaçı şöyle:

  • The Meaning of Liff 
  • The Hitch Hikers Guide to the Galaxy: The Original Radio Scripts 
  • The Utterly Utterly Merry Comic Relief Christmas Book 
  • Young Zaphod Plays it Safe
  • The Deeper Meaning of Liff 
  • Last Chance to See 

Bu yazımda, Douglas Adamsı kurgu evrenimizde ziyaret ettik. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle☺

Bilimle kalın!

Kreatif kalın!

Hoşça kalın!