İnsan etinin çürüme süresi nedir?

İnsan kesik bir uzuvla ne kadar yaşayabilir?

Deniz suyu ya da hayvan kanı damardan enjekte edilirse ne olur?

Yarım bir organla ne kadar yaşayabilirsiniz?

Öyle bir deney düşünün ki denekler insan. Tarihte insanlar üzerinde akla gelmeyecek düzeyde acımasız ve üstelik anestezisiz deneyler gerçekleştiren Dr.Ishii kimdir?

Dr.Ishii 1932 yılında Zhongma Kalesi’nde Japon ordusu için gizli bir proje olarak biyolojik savaşa ilişkin ön deneylere başladı. 1936 yılında 731. Birim kuruldu. Araştırma gizliydi ve 731. Birim su arıtma çalışması yapılan yer olarak gösterildi.

Bilimin İçindeki Cinayet 1

Dr.Ishii Kimdir?

Dr. Ishii, Japon İmparatorluk Ordusu’nda görev alan askeri bir doktordu.

Kyoto Üniversitesi’nde tıp ve mikrobiyoloji öğrenimi gördükten sonra orduda görev almaya başlayan Ishii, 1921 yılında operatör olarak başladığı görevini, 1945 yılında baştabip olarak noktaladı. Bu mevkiye erişme sürecinde kullandığı yöntemlere ise insanlık dışı demek dâhi az kalıyor.

Dr. Ishii, kariyerinin ilk dönemlerini I. Dünya Savaşı’nda kullanılan biyolojik ve kimyasal savaş tekniklerini araştırarak geçirdi.

Yaptığı araştırmalarla beraber kendisini bu teknikleri geliştirmeye adayan doktor, 1932 yılında ordunun biyolojik savaş departmanına dâhil edildi. Ishii’nin buradaki görevi, biyolojik savaş tekniklerinin etkilerini, gizli bir esir kampında bulunan insanların üzerinde test etmekti.

Kamp, kaçmayı başarabilen birkaç deneğin orada insanlık suçu işlendiğini yaymasıyla 1936 yılında kapatıldı.

Bunun üzerine Japon ordusu, tıbbi araştırmalarını sürdürmek üzere Pingfang’de yeni bir merkez kurdu ve Ishii’yi bu merkezin başına getirdi. Devlet tarafından finanse edilen bu yeni kampta dörtyüz tutsak bulunuyordu ve kamp Unit 731 adıyla biliniyordu.

Özellikle 1942-1945 yılları arasında insanlık tarihinin görüp görebileceği en acımasız deneyler yürütülüyordu. Ishii tarafından yürütülen tüm işkenceler tıbbi araştırma kisvesi altında yürütülüyor ve etkileri kayıt altına alınıyordu.

Ishii, farklı genetik özelliklere sahip pek çok deneğe sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyordu. Üstelik bu tutsaklar arasında erkek, kadın, yaşlı, çocuk, hatta hamile kadınlar bile bulunuyordu. Merkezde bulunan bir dondurucuda insan uzuvları saklanıyor ve bunlar üzerinde insan etinin çürüme süreci inceleniyordu. Tutsakların bir kısmı ölene kadar susuz bırakılıyor, bazıları ise doktorların mermi çıkarma ameliyatlarını geliştirmeleri için karnından vuruluyordu.

Bilimin İçindeki Cinayet 2

Acımasız Deneyler

Kol ve bacaklar anestezi uygulanmaksızın kesiliyor, mahkumların kanına deniz suyu enjekte edilerek yaratacağı etkiler test ediliyor, insanların karaciğerlerinin bir kısmı çıkarılarak organın bir kısmıyla ne kadar yaşanabildiği gözlemleniyordu. Ayrıca kan kaybı üzerine çalışılırken insanlar kesik uzuvlarla bırakılıyor ve kan kaybının kişiyi ne kadar sürede öldürdüğü test ediliyordu. Bir diğer yandan yeni ameliyat teknikleri üzerinde çalışan doktorlar, örneğin bir tutsağın midesini çıkarıp yemek borusunu direkt bağırsaklarına bağlıyor, bu şekilde yaşayıp yaşayamayacaklarını gözlemliyorlardı.

Unit 731’de araştırılan önemli bir konu, insanın belirli durumlarda ne kadar yaşayabildiğini gözlemlemekti.

Bilimin İçindeki Cinayet 3

Bunun için mahkumlar yüksek basınç odalarına kapatılıyor, aç ve susuz bırakılıyor, ölümcül seviyede x-ray ışınlarına maruz bırakılıyor, yakılıyor, fosfor ve klorid gibi gazlara maruz bırakılıyor ve kimi zaman canlı canlı gömülüyordu. Bu merkezde uygulanan bir başka test ise, damarlarına hayvan kanı enjekte edilen insanların ne kadar süre yaşayacağıydı.

Hastalıklar üzerinde çalışmak için de mahkumlar kullanılıyordu.

Unit 731’in laboratuvarlarında üretilen veba, şarbon, kolera, kangren, tifo, tüberküloz, frengi, bel soğukluğu, dizanteri, gıda zehirlenmesi ve çiçek gibi hastalıklara sebep olan virüs ve bakteriler mahkumlara enjekte ediliyor, yaratacağı etkileri gözlemlemek için kazığa bağlanan mahkumların yakınında bomba patlatılıyordu.

Japonya, II. Dünya Savaşı’nda Unit 731’de geliştirilen yeni biyolojik savaş ve işkence tekniklerini kullandı.

Bilimin İçindeki Cinayet 4

Katil Dokunulmazlığı

II.Dünya savaşı’ nın sonunda ABD işgal yetkilileri tarafından tutuklandı. Ishii ve diğer 731. Birim’in liderleri, Sovyet yetkililer tarafından sorgulanmak üzere idi. Sovyet yetkililer yer alacak kovuşturmalar istemelerine rağmen bunun yerine Ishii ve ekibi ABD tarafından deney bilgilerini vermek kaydı karşılığında 1946 yılında Tokyo mahkemesinde savaş suçları savcılığından dokunulmazlık almayı başardı.

Serbest bırakıldıktan sonra Maryland’a taşındı ama Ishii’nin kızı Harumi’ye göre babası Japonya’da kaldı. Shirō Ishii 67 yaşında Gırtlak kanseri’nden öldü.

Dr. Shiro Ishii ve çalışma arkadaşlarının gerçekleştirdiği vahşet, yıllar boyunca gizli tutuldu. Binlerce insanın yaşamını yitirdiği bu katliamın basında yer alması 1980’li yılları buldu ancak 9 Ekim 1959’da hayata veda eden Ishii’nin tüm suçları yanına kaldı.

 

Kaynaklar:

https://onedio.com/haber/hastalarina-yaptigi-iskencelerle-bilinen-tarihin-en-acimasiz-japon-doktoru-shiro-ishii-761302

https://tr.wikipedia.org/wiki/Shir%C5%8D_Ishii