Bilimsel araştırmalar yaparken; klasör içinde klasör oluşturmaktan, dosyalara sıra sıra numara ve isim vermekten, yazılan makalenin/araştırmanın kaynakçasını düzenlemekten bıktığımız anlar olmuştur. Artık bunlarla uğraşmayacaksınız çünkü hızlı atıf ve kaynakça düzenlemenin bir adresi var: Mendeley.

Mendeley’in Tarihi

Biyolog Gregor Mendel ve Kimyager Dmitri Mendeleyev’in ismini verdiği Mendeley, üç Alman doktora öğrencisi tarafından Kasım 2007’de Londro’da kurulmuştur. Halka açık ilk deneme sürümü Ağustos 2008’de ortaya çıkarılmıştır.

2013 yılında bilimsel, teknik ve tıbbi içerik konusunda uzmanlaşmış Hollanda menşeili yayıncılık ve analiz şirketi olan ”Elsevier” tarafından satın alınmıştır. (Akademik literatür platformu olan Science Direct’in sahibi olan kuruluş.)

Mendeley İle Neler Yapılabilir?

Basit bir arayüze sahip olan programın farklı versiyonları mevcuttur. Kendi tecrübelerimden yola çıkacak olursam; Web tarayıcısı eklentisi, mobil uygulaması ve masaüstü versiyonları oldukça kullanışlı.

Kendinize ait bir kütüphanenin içinde aramalar yaparak atıflar da bulunacağınız zaman, hangi kurula uyulacağının tereddütüne düşmeden Mendeley ile neler yapabiliriz?

  • Otomatik olarak bibliyografiler oluşturulabilirsiniz.
  • Çevrimiçi olarak diğer araştırmacılarla kolayca işbirliği yapılabilirsiniz.
  • Diğer araştırma yazılımlarından makaleleri kolaylıkla içeri aktarılabilirsiniz.
  • Araştırdığınız konu ile ilgili makaleleri bulabilirsiniz.
  • Makalelerinize istediğiniz yerden çevrimiçi olarak erişebilirsiniz.
  • iOS ve Android uygulamalarıyla makaleleri hareket halindeyken de okuyabilirsiniz.

Yeni Versiyon: Mendeley Reference Manager

mendeley

Günümüz de güncellemeye tabi tutulmayan araçlar işlevselliğini kaybediyor ve yavaşça tarihin tozlu taraflarında yerini almaya başlıyor. Bu konuda Mendeley’de kendi içerisinde bir güncellemeye gitti. Hem ihtiyaçtan hem de artan rekabetten doğan yeni yazılımları olan Mendeley Reference Management; Desktop versiyonuna göre sunduğu yeniliklerin başında çevrimiçi depolama yapabiliyor olmanız geliyor. Aynı zaman da notebook özelliği sayesinde kendinize bir defter de oluşturabiliyorsunuz.

Grup Çalışmalarının Alternatifi

Pandemi sürecinde ortak çalışmalar yapabileceğimiz yazılım arayışlarında fazlaca bulunduk. Grup çalışmaları için de Mendeley kolaylıklarlar sunuyor. Dilerseniz kapalı dilerseniz açık gruplar oluşturarak kütüphanenizi paylaşabilirsiniz.

Yazılımın henüz keşfetmediğim özellikleri bulunuyor; o yüzden sadece yazarın dediklerine bağlı kalmamanızı tavsiye ederim. Mendeley gibi diğer Elsevier araçlarından faydalanmak için Elsevier’ e üye olmanız gerekiyor.

Unutmadan, Elsevier Türkiye yetkilileri Haziran ayı içerisinde harika seminerler düzenlediler. Seminer videoları da YouTube hesaplarında yüklü bulunuyor.

Kaynaklar: 1 , 2, 3