Meditasyon, yoga ve gün içindeki kısa uykular stres azaltmak için etkili olsa da müzik, vücuttaki dopamin seviyesini arttırmanın en kolay yollarından biridir. Bu liste dışında kendi özel çalma listenizi oluşturarak sevdiğiniz şarkıları dinleyerek de rahatlayabilirsiniz. Ancak bu listedeki şarkılar bilimsel olarak ispatlanmış dünyanın en rahatlatıcı şarkılarıdır. Mindlab International’dan nörobilimciler tarafından yapılan bir araştırma ile karmaşık bulmacaları çözerken katılımcılara dinletilen belirli şarkılar ile katılımcıların fizyolojik tepkileri kaydedildi. Sonuçlara göre, bilim insanları en rahatlatıcı 10 şarkıyı buldular.

1. Marconi Union “Weigthless”

Marconi Union, bir İngiliz ambient müzik grubudur. Grup, dünyadaki en rahatlatıcı şarkı olarak bilinen Weightless’ı yaratmak için ses terapistleriyle birlikte çalıştı. Şarkı, katılımcılar arasında genel streste yüzde 65’lik bir azalmaya neden oldu. İngiliz Ses Terapisi Akademisi’nden Lyz Cooper’ın açıkladığı gibi, şarkının “sürüklenme” olarak adlandırılan bir biyo-müzik harikasını kullanması ile stresi azalttığı tespit edilmiştir. Cooper, “Şarkı dakikada 60 atışla başlayan ve kademeli olarak 50 civarında yavaşlayan, sürekli bir ritim içeriyor. Dinlerken, kalp atış hızınız kademeli olarak ritime uyuyor” dedi.

Tüm şarkı boyunca sabit kalan salınımlı akor, neredeyse hipnotize edicidir. Artan ve azalan ses dalgalarının pratik olarak resmini yapabilirsiniz. Şarkıyla ilgili bir dinleyici yorumu ise şöyle: “Aslında, şarkıyı dinlerken bilinçaltımda gömülü olan bir farklı bir yerdeydim. Videoyu yarıda duraklattığımda, trans halinden çıkmış gibiydim. Gerçek hayata dönebilmek için birkaç kez durup gözümü kırpmak zorunda kaldım.”

2. Airstream “Electra”

Bu rahatlatıcı şarkının “Weightless” şarkısı ile benzerlikleri bulunuyor. Tempo dakikada 60-65 atış ile en uygun dinlenme kalp atış hızına uyuyor. Bu şarkının kesinlikle “chiller” bir havası ve daha çok hip-hop ritmi var. Yoga hayranları bu şarkıyı güneşi selamlamak için mükemmel bir fon müziği olarak kullanabilir.

3. DJ Shah “Mellomaniac (Chillout Mix)”

Bu şarkıyı rahatlatıcı yapan şey, tekrarlayan bir müzikal model olan ostinato üzerindeki reverb gitarı. Bu tekrarlama sayesinde zihin, analiz etmek yerine müziği hissetmek için kendisini serbest bırakır. Şarkının adından da anlaşılacağı gibi, ritmi yumuşak ve hatta biraz duygusal. Şarkı, dinleyicilere tropik bir adada soğuk bir içecek yudumlamak için adeta hayaller yaratıyor.

4. Enya “Watermark”

Herkes Enya’yı, aynı etkide rahatlatıcı klasik bir şarkı olan “Only Time” dan tanıyor. “Watermark”, basit ama hoş bir piyano düzenlemesine ve ince bir ses tonu korosuna sahip. Sonuç olarak, ses makinesinden tasarruf ederek bu şarkıyı dinleyerek kolay yoldan rahatlayabilirsiniz.

5. Coldplay “Strawberry Swing”

Strawberry Swing, şarkı sözleriyle listedeki ilk rahatlatıcı şarkıdır ki bu da şarkının rahatlatıcı olması için müzik aletlerine gerek olmadığını gösterir. Listedeki diğer şarkılara göre biraz daha yüksek bir tempoya sahip, aynı zamanda rahatlamanın yanı sıra şarkı dinleyicide bir memnuniyet duygusu da uyandırıyor. Sözlerin yanı sıra videoyu izlemesi de eğlenceli.

6. Barcelona “Please Don’t Go”

Tıpkı listedeki ikinci şarkı olan “Electra” da olduğu gibi bu şarkıda da ağır bas yerine piyano ve tellerde orta seviye frekanslar kullanılıyor. Şarkı, diğer hüzünlü şarkılarda çoğunlukla kullanılan Minor anahtarı ile yazılmıştır. Şarkı sözleri, duyguları harekete geçirecek derecede yumuşak. Hafiften rahatsız edici gelen ses, şarkıcı söylerken ağlıyormuş hissi uyandırıyor. Eğer şarkıyı dinlerken içine çekilirsen sen de ağlayabilirsin.

7. All Saints “Pure Shores”

Bu eleştirel beğeni toplayan dream-pop rahatlatıcı şarkı, klasik 2000’lerin titreşimine sahip bir parça. Şarkı sözleri ve video dinleyicide Leonardo DiCaprio’nun “The Beach” adlı film müziğinde yer aldığı meşhur sahil şeridi boyunca havalı yürüyormuş hissi uyandırıyor. Yogilere göre en uygun olanı dinleme sırasında aynı anda hem uyanık hem de rahatlamış olmanızdır. Her ne kadar modern ve canlandırıcı olsa da sahil kıyısında dinlemek için “Pure Shores” en rahatlatıcı şarkılar listesinde olabilmeyi kesinlikle hak ediyor.

8. Adele “Someone Like You”

Bu ikonik şarkı, bilim insanlarına göre dinleyicileri gözyaşlarını tutamayacak şekilde bestelenmiştir. The Daily Mail’den bir yazar, “Koroda sorun olduğunda Adele’in sesi bir oktavı atlıyor ve notaları sesini arttırarak destekliyor. Aynı zamanda şarkıdaki ahenk değişerek sözler daha dramatik bir hale geliyor.” Belki ilk başta bu şarkının ne kadar rahatlatıcı olduğu fark edemeyebilirsiniz, ancak birisi sizi çok stresli bir hale soktuğunda her şeyi bir kenara bırakıp rahatlayana kadar ağlayabilirsiniz.

9. Mozart “Canzonetta Sull’aria”

Rahatlatıcı müzik türleri göze alındığında ilk aklımıza gelenlerden biri klasikler oluyor. Bu klasiklere Mozart örnek olarak verilebilir. Mozart’ın matematiksel hassasiyeti, kadın meleklerin sesleri ile bir araya geldiğinde kulağa hoş geliyor. Açık, sade bir şekilde dinleyiciye müzik keyfi dışında çok bir şey bırakmıyor.

10. Cafe Del Mar “We Can Fly”

Şarkıda belirgin bir melodi yok hatta davul sesi devreye girene kadar müzikten daha çok gürültü gibi geliyor da diyebiliriz. Ancak bu şarkının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Temponun atışı egzotik yerlerdeki seyahat anılarını akıllara getiriyor.

Bu şarkıların her birinin kendine özgü stilleri olsa da, beyaz gürültü, düşük-orta-tempo ve basit düzenlemeler gibi ortak unsurları paylaşıyorlar. Kendinizi stresli hissediyorsanız, chillout çalma listenize bir veya iki şarkı (veya belki hepsini!) eklemeyi unutmayın.

Kaynak: https://studybreaks.com/culture/music/relaxing-songs/