Bilmeyenler için Bill Gates tam bir kitap kurdu. Ancak bizi daha da fazla etkileyen şey, Bill Gates’in konuşma esnasında okuduğu kitaplardan sık sık alıntılara yer verebilme yeteneğidir. Bu da onun aslında sadece kitap okumadığını, aynı zamanda okuduğu çoğu şeyi hatırladığı sonucuna getiriyor.

Peki Bill Gates Bunu Nasıl Yapıyor?

Bill Gates’e yakın zamanda bu soru soruldu ve odaklanmış bir yaklaşımı olduğunu açıkladı. İlk olarak Bill Gates, okuyacağınız konuya dair genel bir bakışa sahip olmanız gerektiğini belirtiyor. Ona göre bu, okuyacağınız konu hakkındaki yeni ve farklı detayları daha kolay anlamanıza yardımcı olacaktır.

bill gates

Bill Gates: “Geniş bir çerçeveye sahipseniz, her şeyi koyabileceğiniz bir yeriniz vardır. Yani zaman çizelgesine sahipsiniz, haritaya sahipsiniz, bilim dallarına ve neyin bilindiğine veya bilinmediğine sahipsiniz. Okurken kendinize ‘Neden Roma hakkında okuyorum? Neden Kraliçe Victoria hakkında okuyorum?’ gibi sorular sorarak öğreneceğiniz bir bilgiyi, başkasından sadece duyarak Roma hakkında öğreneceğiniz bir bilgiden çok daha kolay bir şekilde sürdürebilirsiniz.” diyor.

Örnek vermek gerekirse, bilimsel alanlarda öğrenme tutkunuz varsa, bilginin nasıl geliştiğini ve bunların nasıl bir araya geldiğini anlamak için bilim tarihini okumanız gerektiğinden bahsediyor. Ayrıca, “Tüm bilgiler için bir çerçeve.” sağlamayı amaçlayan ücretsiz çevrimiçi bir sosyal araştırma kursu olan, Büyük Tarih adı verilen internet sitesini de öneriyor.

Kaynak: https://wonderfulengineering.com/bill-gates-uses-this-trick-to-remember-what-he-reads/